Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT:

Kontroler MIDI - sterowanie parametrami w Fl Studio 2011/08/07 19:38 #13312

  • Mateo88
  • Mateo88 Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Świeżak
  • Świeżak
  • Posty: 16
  • Otrzymane podziękowania: 0
Witam!
Chcialbym sie dowiedziec co najlepiej zakupic w kwestii kontrolera do FL Studio by moc sterowac parametrem z tym ze bardziej by mnie interesowalo sterowanie parametrami w efektach niz w instrumentach. I narazie mam dwa typy takich urzadzen jedno to M-Audio Evolution UC-33e kontroler midi, badz Behringer BCF 2000 i pytanie mam czy to sprosta mojemu problemowi.
Po prostu chcialbym sterowac jakims parametrem ale bez koniecznosci krecenia myszka i nagrywania tego czy tez ustawiania w postaci clipu audio automatyzacyjnego clipu, tzn zdaje sobie sprawe ze przy kontrolerze tez trzeba nagrac ruch parametru danego..ale chce to robic z pozycji realistycznego pokretla a nie myszki itd..
Czyli np mam nalozony na wokal efekt delay i chce np parametr "time" zwiekszyc poprzez pokretlo ale z pozycji zewnetrznego kontrolera w odpowiednim momencie czyli np po 10 sek gdy sciezka wokalu "gra"itd..Stad moje pytanie czy w/w urzadzenia beda odpowiednie i ktory bylby najbardziej kompatybilny z programem FL Studio.

Pozdrawiam!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Kontroler MIDI - sterowanie parametrami w Fl Studio 2011/08/07 19:57 #13314

  • Pietia
  • Pietia Avatar
  • Wylogowany
  • Master
  • Master
  • Życie jest jak muzyka po prostu płynie...
  • Posty: 5193
  • Otrzymane podziękowania: 193
Witaj,
osobiście nie znam żadnego z wymienionych przez Ciebie urządzeń (czytaj: nie miałem z żadnym z nich namacalnie do czynienia). Za pewne oba urządzenia z powodzeniem będą współpracowały ze środowiskiem Fl Studio.

Dodatkowo w przypadku Behringera BCF 2000 aplikacja z logo truskawki oferuje predefiniowane ustawienia, które ustawiamy z poziomu zakładki MIDI settings (okno wywołujemy za pomocą skrótu: F10)



Nie spotkałem się jeszcze ze sterownikiem MIDI nie kompatybilnym z Fl Studio - reasumując możesz brać jeden albo drugi.

Jak zapewne Ci wiadomo wspominane sterowniki posiadają za równo slidery (suwaki ) jak i knoby (gałki) które można wykorzystać w roli kontrolerów rzeczywistych. I jeszcze rzut okiem na oba kontrolery:

Behringer BCF 2000



M-Audio Evolution UC-33e



Oba sterowniki sprostają Twoim wymaganiom. Ilość posiadanych przez nie kontrolerów w zupełności Ci wystarczy.
Zniknie problem kręcenia gałkami za pomocą myszki - nie zależnie czy zależy Ci na zmianie parametrów instrumentu VST czy VSTi.
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Pietia.

Kontroler MIDI - sterowanie parametrami w Fl Studio 2011/08/07 20:10 #13316

  • N.E.X.
  • N.E.X. Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Posty: 2600
  • Otrzymane podziękowania: 330
Witaj, moim zdaniem żaden z powyższych które wymieniłeś, chociaż to zależy co już masz na stanie. Najpierw może małe uzasadnienie ;). Behringer i ten M-Audio są typowymi sterownikami midi pod mikser - jak możesz zauważyć suwaki i pokrętła nad nimi. Behringer dodatkowo posiada bardzo pożądaną opcję suwaków zmotoryzowanych. Dzięki temu urządzeniu będziesz mógł sterować mikserem w obie strony (jeżeli zmienisz parametr na ekranie, przypisany do niego suwak zmieni swoje położenie sam!). Jednak jak wspomniałem są to urządzenia głównie pod mikser, nie ekstremalną zabawę z efektami żeby suwaki latały jak szalone.

Posiadasz już jakąś klawiaturę MIDI? Jeżeli nie to warto zainwestować w taką właśnie z pokrętłami i suwakami - za podobną cenę lub niższą złapiesz klawisze z pożądanymi przez Ciebie kontrolerami do sterowania efektami, automatyzacji i czego tylko zapragniesz ;). Mogę polecić M-Audio Oxygen 49 v3, mam i sprawuje się dobrze, 8 potencjometrów, 9 suwaków, niestety zwykłych, niezmotoryzowanych, bezzwrotnych ;). ok. 550zł.

Jeżeli już jakąś masz ale bez pokręteł to możesz spróbować czegoś tańszego jak Behringer BCR2000 który swoją drogą też ma opcje zwracania MIDI, a pokrętła są "nieskończone". Ładując projekt FL powinien wysłać parametry zwrotne do tego urządzenia i będziesz mógł kontrolować tak samo jak skończyłeś ;). Być może to nawet ciekawsza opcja niż tamten Behringer z suwakami - wyjdzie na to samo, a będziesz mógł korzystać z większej liczy potencjometrów. Fakt, że podczas przypisania do miksera trochę mniej precyzyjnie ze względu na mniejszy obrót niż rozpiętość suwaka, ale przyda się także do innych celów, takie jak przypisanie do efekty które wspomniałeś ;).

Na podobnej zasadzie działa Novation Nocturn kosztujący 300zł (znacznie taniej, tylko mniej potencjometrów). Także odbiera zwrotne informacje. Posiada 8 potencjometrów. Z tego co wiem posiada chyba 4 sceny co daje 8x4=32 przypisywalne potencjometry. Jeżeli się mylę niech mnie ktoś poprawi, żeby w błąd nie wprowadzać, bo nie wiem jak do końca z tymi scena jest. W każdym razie 8 na pewno jest :).

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Kontroler MIDI - sterowanie parametrami w Fl Studio 2011/08/07 21:53 #13320

  • psysutra
  • psysutra Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Od Transu piękniejsza jest tylko cisza...
  • Posty: 1562
  • Otrzymane podziękowania: 44
Oka... To ja powiem tak. Zalecam ostrożność z produktami Behringera. Bo jeden mi się trafił skopany i kilkoro znajomych miało problemy z produktami BControl czy Rotary (BCR) czy Fader (BCF).
Goa rządzi, Goa prowadzi, Goa nigdy Cię nie zdradzi!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Kontroler MIDI - sterowanie parametrami w Fl Studio 2011/08/07 22:03 #13322

  • N.E.X.
  • N.E.X. Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Posty: 2600
  • Otrzymane podziękowania: 330
Wiesz co było zepsute?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Kontroler MIDI - sterowanie parametrami w Fl Studio 2011/08/07 23:03 #13323

  • Mateo88
  • Mateo88 Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Świeżak
  • Świeżak
  • Posty: 16
  • Otrzymane podziękowania: 0
No to wlasnie teraz mam lekki dylemat:) Bo wydawalo mi sie ze BCF bedzie ok tylko ta firma Behringer yhh..

N.e.x powiem tak, obecnie mam keyboard -syntezator ALESIS QS6 z funkcja midi ale ciezko tam z jakimis kontrolerami parametrycznymi - pokretla itd..bo tam glownie przyciski sa..troche inna bajka..dlatego bezsensu wg mnie jest teraz dla mnie kupowac klawiature midi z kontrolerami bo mam nieco lepszy wydaje mi sie instrument powazniejszy:) mam rowniez konsole Mackie 32/8 bus ale jest ona w 100% analogowa czyli sygnal wysylany jest jako sygnal dzwiekowy i wchodzi tez tak tylko analogowo nie ma mowy o zadnym sterowaniu, podlaczaniu pod usb itd;/ mozna jedynie miksowac sygnaly dzwiekowe wypuszczone w osobnych kanalach na interfejsie audio.

Tylko mnie interesuje przede wszystkim kontrolowanie parametrow "wtyczek" efektowych mniej instrumentow stad wlasnie nie wiem co by bylo dobre..po prostu nieraz nie da sie precyzyjnie nagrac poprzez ruch myszki obrocenia danego parametru czy jego galki wlasciwie tak samo ustawienia automation clipu na odpowiednim poziomie stad ten problem..albo niekiedy mozna by naraz dwoma parametrami modyfikowac cos..czyli np tak jak juz pisalem w efekcie delay zmieniam wartosc "time" i np "pan" dla np lepszej konstrukcji aranzacji i miksu itd..bo jakos tak nie myslalem tym bardziej majac konsole o miksowaniu sciezek poprzez mikser FL przy pomocy kontrolera a tez by mozna..wyjscie stereo podpiac pod drugi komputer czy cyfrowy magnetofon i miksowac sciezki poprzez kontroler w czasie rzeczywistym bez renderowania. Ale to juz trudniejsza kwestia i nie wiem czy nie lepiej miksowac przy pomoca zewn konsoli.
Czyli teraz podsumowujac niby Behringer ale bardziej BCR 2000 niz BCF? ale z kolei ta firma taka malo lubiana hmm a to M-Audio niezbyt? chociaz patrzac na BCR to faktycznie jest to urzadzenie dla mnie bo posiada cala game pokretel a nie suwaki i pokretla bo dla mnie bardziej pokretla bylyby wskazana bo jednak bede kontrolowal parametry i to nie do miksera a ogolnie inne efekty przede wszystkim...a cos podobnego jak BCR ale innego producenta? np M-Audio albo Mackie moze? skoro Behringer jest taki niepewny...

Tak teraz mysle ze jescze inna metoda by byla bardziej profesjonalna ale i tez drozsza otoz..moglbym podpiac pod konsole realny efekt tzn klocek np od Lexiconu czy Alesisa z efektami poglosu itp algorytmami i wtedy sobie podczas miksu wszystko ustawiac ale to jest bardziej skomplikowana metoda i ciezsza ktora wymaga dosc sporego doswiadczenia:) a ja konsole to traktuje jako miejsce zgrywania sciezek bez wiekszego polotu;) chociaz ostatnio czesciej wole rendering bo z pozycji DAW tez mozna uzyskac niezle efekty ograniczajac wszystko do komputera;)..

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Kontroler MIDI - sterowanie parametrami w Fl Studio 2011/08/07 23:53 #13324

  • N.E.X.
  • N.E.X. Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Posty: 2600
  • Otrzymane podziękowania: 330
Konkretnie masz się z tą konsolą :).

Jeżeli potrzebujesz konkretnej kontroli i nie będziesz sterował kilkunastoma parametrami naraz to chyba najtańszym i najlepszym rozwiązaniem będzie ten Novation Nocturn za niewiele ponad 300zł.

Generalnie M-Audio nie jest złe, wydaje się nawet najlepszym rozwiązaniem za te 550zł - 24 pokrętła i 9 suwaków pod mikser, dosyć długich więc w miarę precyzyjnych jak na 128 skokowe MIDI. Do samego sterowania efektami jest na pewno ok, może się przydać a i ma potencjał na więcej :).

Jednak jest to takie zwykłe MIDI. Sam posiadam takie "zwykłe" kontrolery właśnie w Oxygenie i zdają swój egzamin do sterowania jakimiś efektami, jakiejś automatyki itd. Jednak do bardziej Precyzyjnych zadań odpadają. Przykład - ustawiasz sobie jakieś parametry przy pomocy pokręteł. Po jakimś czasie chcesz zmienić je na szybko myszką, ręcznie w programie. Jednak kiedy znowu sięgniesz po pokrętła wrócisz z powrotem do wcześniejszych wartości bo dane nie zostały zwrócone na pokrętła.

Nocturn z kolei posiada komunikację w obie strony. Pokrętła są nieskończone a ich wartość odpowiada wartością lampek dookoła nich które z kolei odzwierciedlają wartość na ekranie :). Zmieniając wartość na ekranie zmienia się także wartość na kontrolerze dzięki czemu nie dojdzie do takich konfliktów jak przy zwykłym jednostronnym kontrolerze MIDI.

Gdybyś był dalej zainteresowany zobacz wszystkie 11 części tego krótkiego tutoriala:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Kontroler MIDI - sterowanie parametrami w Fl Studio 2011/08/08 00:21 #13327

  • psysutra
  • psysutra Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Od Transu piękniejsza jest tylko cisza...
  • Posty: 1562
  • Otrzymane podziękowania: 44
Po prostu niektóre serie wyszły wadliwe. Zdarza się.

Jak dla mnie najlepszy zestawik do kontroli:

cgi.ebay.com/Mackie-MCU-Pro-8-Channel-Co...&hash=item256661cab4

zwłaszcza ten Mackie C4 (po prawej).

Ale te ceny... :(
Goa rządzi, Goa prowadzi, Goa nigdy Cię nie zdradzi!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Zasilane przez Forum Kunena