to40freewarePG8X swoją premierę miał w roku 2009. Wtedy został zaprezentowany jako 32-bitowy plugin działający pod kontrolą systemu Windows. Z racji, iż opracowany został w aplikacji SynthEdit nie można było z niego korzystać w 64-bitowych systemach Windows czy Mac OS. Sytuacja zmieniła się jakiś czas temu. Deweloper – Martin Luders zdecydował się na przepisanie kodu i powtórne zaprojektowanie wtyczki przy pomocy języka C++. Ostatecznie aplikacja miała swoją premierę w kwietniu 2015 roku.

Udało się, ta w obecnym kształcie nie tylko wygląda lepiej co widać na poniższym screenie ale i brzmi!

martinluders pg8x

 

Za opracowanie interfejsu odpowiedzialny jest jeden z użytkowników forum KVR Audio – ENV1. Interfejs daje szybki dostęp do najważniejszych parametrów z poziomu pojedynczego panelu.

Wtyczka nadal jest w fazie testowej, jednakże jest nadzwyczaj stabilna i w pełni użyteczna. Ostatnie wydanie beta nie zawiera żadnego ustawienia fabrycznego. Te z powodzeniem pobrać możemy ze strony producenta (brzmienia przygotowane przez użytkowników). PG*X zamyka trzecie miejsce najlepszych instrumentów wtyczkowych roku 2015

PG8X to aktualnie najlepszy wirtualny analog obok takich wtyczek jak Tyrell N6 firmy U-He czy Charlatan 2.0 firmy Blaukraut Engineering. Ten ostatni znalazł się również w naszym zestawieniu.

Więcej informacji: Martin Luders PG8x

Zapraszamy do działu download po wtyczkę (sekcja VST Instruments)