0aNa vsti.pl prezentowałem niejednokrotnie różnego rodzaju listy stanowiące zbiór bezpłatnych wtyczek VST. Jedną z nich to Bezpłatne syntezatory wtyczkowe roku 2020 czy lista 20 najpopularniejszych programów do produkcji muzyki

Dziś kolejne zestawienie w którym skupiam się na emulacjach znanych brzmień, brzmień znanych z utworów grup Dua Lipa czy The Weekend

Bezpłatne syntezatory RETRO: Top 11

0aVCV Rack 2 już jest. Niemal 2 lata zajęła producentom praca nad tym znakomitym syntezatorem.

To na co większość czekała to wersja wtyczkowa. I taka się pojawiła, jednakże za tą przyjdzie nam zapłacić 99 dolarów (warto pospieszyć się z zakupem, ponieważ w roku 2022 cena wzrośnie do 149 dolarów). Wersja standalone nadal pozostaje bezpłatna. VCV Rack 2 Free działa na licencji otwartego kodu i działa jako wersja standalone

Przeczytaj również: VCV Rack bezpłatny syntezator modularny z możliwością rozbudowy

vcv-rack

Co nowego w wersji 2.0?

Cały interfejs został przeprojektowany oraz przebudowano część modułów. Dodano możliwość dowolnego układania modułów, funkcję dodawania modułów do ulubionych czy zoomowania danych w przeglądarce.

Warto podkreślić, że istnieje ponad 170 oficjalnych modułów oraz ponad 2000 w bibliotece VCV. 1024 parametry można swobodnie automatyzować. Aktualizacja zawiera niemal 100 różnych nowości orz usprawnień. To co rzuca się w oczy to dostępność trybu dark (ciemna skórka) – pozwalająca odpocząć oczom pracując zwłaszcza nocą, udoskonalona przeglądarka oraz przeprojektowany interfejs, który w obecnym kształcie jest trójwymiarowy.

Jedną z ciekawszych opcji jest  możliwość zapisu grupy modułów.

Jeżeli wtyczki tego typu nie są Tobie znane, zdecydowanie zaleca się rozpocząć swoją przygodę od wersji bezpłatnej.

VCV Rack 2 działa pod kontrolą systemów: macOS, Windows, oraz Linux

Pobierz wersję VCV StandAlone bezpłatnie

j1000Firma MonsterDAW zaprezentowała bezpłatną wtyczkę z brzmieniami basu bazującą na gotowych próbkach: Monster Bass. Za świetnym wyglądem wtyczki, idzie znakomite brzmieni o którym można przekonać się natychmiast przeglądając dostępne 25 presetów. Większość to potężne barwy. Ponieważ Monster Bass to wtyczka podobna do Nexusa VST, nie znajdziemy tutaj szeregu parametrów edycyjnych, co przekłada się na jej prostotę.

Przeczytaj również: SubBoomBass 2 syntezator basowy od Roba Papena w nowej odsłonie

monsterbass

ROM Playery to niekwestionowane numery 1 jeśli chodzi o zastosowanie. Na pokładzie znajdziemy moduł saturacji (opisany jako GAIN), jednostkę pogłosu, obwiednię ADSR, z kilkoma typami filtra, tryb voice oraz krzywe velocity.

Poniżej link umożliwiający pobranie wtyczki Monster Bass

j1000Firma SampleScience udostępniła bezpłatne wydanie wtyczki opartej o gotowe próbki pochodzące z instrumentu Roland Jupiter-8: Deep Jupiter.

Instrument generuje klasyczne barwy basu bez konieczności zgłębiania tajników programowania brzmień. Nie mniej jednak użytkownik otrzymuje narzędzia pozwalające personalizować barwy. Z pomocą przychodzą ustawienia obwiedni głośności, filtr, moduł LFO czy przedwzmacniacz. Dodatkowym atutem będzie wbudowany efekt pogłosowy, portamento, praca w jednym z trzech trybów polifonii oraz kontrola rozmieszczenia brzmienia w panoramie stereo.

Przeczytaj również: Roland - Jupiter 50 (Syntezator)

deep-jupiter

Deep Jupiter dystrybuowany jest na zasadzie „zapłać ile chcesz”. Wpisując wartość 0$ w pole z kwotą, instrument pobieramy bezpłatnie.

Poniżej link umożliwiający pobranie wtyczki Deep Jupiter.

j1000Final Mix Software udostępnił bezpłatnie wtyczkę Synth Bus Lite (cena poza promocją: $19). Oferta ważna z kuponem (szczegóły poniżej). SynthBus Lite jest wtyczką odpowiedzialną za przetwarzanie sygnałów z brzmieniami instrumentów klawiszowych oraz syntezatorowych. Prosty interfejs nie przytłacza ilością parametrów.

Przeczytaj również: Ozone Elements o wartości 129 dolarów bezpłatnie (oferta limitowana czasowo)

Na pokładzie znajduje się 5 gotowych presetów:

  • Piano
  • Rhodes
  • Wurlitzer
  • Synthesizer
  • Organ

synthbus

Pobierz wtyczkę za darmo – link wraz z kodem poniżej

j1000Full Bucket Music zaprezentował bezpłatną wtyczkę FB-7999, emulującą instrumenty Korga DW-6000 oraz DW-8000. Producent znany jest z wielu produkcji.

Warto tutaj wspomnieć o VSTekach: Fury-800 oraz ModulAir.

Poznaj również: Najlepsze bezpłatne SYNTEZATORY WTYCZKOWE - musisz je mieć!

fb-7999

FB-7999 łączy w sobie cechy obu tytułowych instrumentów jednocześnie generując brzmienia w oparciu o cyfrowe oscylatory oraz analogowe filtry. Dopełnieniem niezłego brzmienia jest piękny interfejs stylizowany na lata osiemdziesiąte, z ciemnym szarym tłem oraz czerwonymi wyświetlaczami LCD.

Interfejs można skalować co zwiększa wygodę użytkowania na dużych ekranach.

Wtyczkę FB-7999 pobrać można bezpłatnie bezpośrednio ze strony producenta – link poniżej

j1000Z okazji swoich 20-tych urodzin firma iZotope udostępniła bezpłatnie wtyczkę Ozone Elements (wartość rynkowa 129 dolarów) narzędzia do miksingu oraz masteringu. Ozon Elements to narzędzie dla początkujących.

Na pakiet Ozone Elements bundle składają się poniższe wtyczki

  • Ozone Equalizer
  • Ozone Imager
  • Ozone Maximizer

ozone-free

Te posiadają zaimplementowanego asystenta masteringu, który odpowiada za analizowanie sygnału audio, po czym sugeruje najlepsze ustawienia dla korektora oraz limitera. Aplikacja pyta użytkownika o rodzaj końcowego masteringu, jaki ten chce osiągnąć (streaming, jakość CD itp.).

Poznaj również: Izotope Vinyl v1.90 w nowych szatach po 14 latach VST4Free

Sugerowane przez aplikację ustawienia są dobrym punktem wyjściowym do dalszych prac.

j1000UnitedPlugins udostępnił bezpłatną edycję komercyjnej wtyczki QuickBass (€99), służącej do przetwarzania sygnału gitary basowej. Na całość składa się korektor, kompresor, dubler, moduł nasycania sygnału, oraz moduł podbijania brzmienia.

Wersja Free to okrojone wydanie, które aktywuje się po 15 dniach wersji pełnoprawnej. Bezpłatne wydanie posiada nieaktywną część parametrów z poziomu interfejsu (np. opcje strojenia).

Poznaj również: SubBoomBass 2 komercyjny syntezator basowy od Roba Papena w nowej odsłonie

guickbass-free.

Ciekawostką jest fakt, że bezpłatne wydanie zawiera wszystkie presety z pełnej wersji. Presety te brzmią również identycznie.

By sprawdzić wtyczkę w akcji wystarczy przejść na stronę producenta, po czym kliknąć w przycisk “Try it for free” - link poniżej