Powiedzmy, że jak w temacie ;). Na music radarze pojawił się artykuł przedstawiający "11 secret FL Studio tips". Jest w nim opisanych kilka funkcji, o których nawet nie miałem pojęcia (zapis MIDI logów 5 min wstecz na wypadek zagrania dobrej partii bez włączonego nagrania).
Oryginał do przeczytania tutaj:
www.musicradar.com/tuition/tech/11-secret-fl-studio-tips-363804
Z racji tego, że mam teraz chwilę czasu to w skrócie przetłumaczę/wyjaśnię zagadnienia po swojemu - najważniejsze rzeczy dla leniwych:
1. Regulacja poziomu głośności:
Oprócz normalnego poziomu velocity dla poszczególnych nut z poziomu piano rolla można edytować głośność całej partii klikając na pasku tytułu w rozwijane menu i wybierając "channel velocty". Bardzo użyteczne dla wszelkich akustycznych dźwiękó i nie tylko - można płynnie oddać narastanie i opadanie w trakcie trwania nut. Nie muszę chyba mówić, że to niezbędna kwestia przy partiach smyczkowych ;). Warto korzystać z tej automatyki (ręcznie lub nie) dla każdych partii, które tego wymagają.
2. Dzielenie i łączenie patternów:
Jeżeli jakieś partie są ułożone na jednym patternie np. we wczesnej fazie komponowania to można je bardzo szybko podzielić na osobne patterny z poziomu selektora wybierając "split by channel". Działa to też w drugą stronę wybierając patterny i uaktywniając opcję "merge patterns clip".
3. Odzyskiwanie logów MIDI:
Mój faworyt, nie miałem pojęcia o tej funkcji. FL Studio zapisuje wszystkie logi MIDI do 5 minut wstecz dzięki czemu można odzyskać nienagrane partie. Wystarczy wybrać pusty pattern i z poziomu menu tools wybrać "dump score log into selected channel". Nie muszę podkreślać przydatności tej funkcji kiedy improwizujemy coś na przypał, a nagle okazuje się, że zagraliśmy najlepszą partie do tej pory a przycisk REC się nie świeci ;). Wiadomo jak to z improwizacjami jest, chwilę potrwa zanim się odtworzy kilkunastominutowe granie.
4. Skróty dostępu do browsera:
Można bardzo szybko i praktycznie przypisać skróty do najczęściej używanych podkatalogów. Wystarczy wybrać lokację i kliknąć dany "snapshot" na pasku browsera. Przydatne.
5. Skalowanie klipów automatyki:
Generalnie nic ciekawego - można skalować obwiednię automatyki poprzez kontroler "Timestretch" we właściwościach klipu.
6. Skalowanie nut:
Właściwie to ich głośności. W sumie ciekawa opcja - można masowo zmienić różnicę pomiędzy głośnościami kiedy np. klawiatura sterująca ma słąby feeling i zdarzają się zbyt duże różnice w głośności. Zamiast edytować poszczególne nuty można np. zwiększyć lub zmniejszyć różnicę między najcichszym a najgłośniejszym dźwiękiem. Wystarczy naciśnąć ALT+X i poustawiać pokrętła.
7. Zoomowanie:
Nic ciekawego, można doczytać w oryginalnym artykule.
8. Cięcie patternów:
Opcja raczej znana wszystkim. Z poziomu playlisty można ciąć klipy midi jak i audio przy pomocy odpowiedniego narzędzia z paska nad playlistą. Dodam od siebie, że jest to o tyle ciekawe w przypadku audio clipów, że każdy wycięty fragment można zrobić błyskawicznie osobnym klipem wybierając opcję "make unique" dzięki czemu można wysyłać go na osobny kanał w mikserze. Szybko można tak np. pociąć wokal i w parę minut zrobić reversy i inne efekty.
9. Kanał podglądowy:
W menu "audio setting" można wybrać "mixer preview track" do, którego ładuje się metronom i odsłuchy z browsera. Można szybkim ruchem wyciszyć denerwujący metronom do odpowiedniego poziomu.
10. Auto smoothing:
Ciekawa opcja, można ją wybrać z poziomu piano rolla. Obojętnie jaki poziom przyciągania jest aktualnie ustawiony po wykonaniu automatyki FL Studio automatycznie rozmazuje obwiednie tworząc płynne kształty. Coś jak antyaliasing w przypadku grafiki ;).
11. Przyciąganie do eventów:
Z poziomu pianorolla można ustawić przyciąganie do eventów (snap -> events) dzięki czemu nuty będą przyklejały się do innych nut, początku albo ich końca.