Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Poczatek! 2009/01/04 00:21 #2518

  • pkow
  • pkow Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Świeżak
  • Świeżak
  • Posty: 3
  • Otrzymane podziękowania: 0
Witam !

Chce sie nauczyc robic muzyke..
Sciagnalem program Fl Studio 8 zainstalowalem ale nie mam pojecia jak sie do tego zabrac ??!!
bardzo prosze o wyrozumialosc, powiedzcie od czego zaczac
dodam ze potrafie grac na klawiszach i wiedze na temat muzyki mam calkiem spora...
z gory dzieki za odpowiedz.
ps
nigdzie nie znalazlem podobnego tematu.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

O:Poczatek! 2009/01/04 02:08 #2519

  • Lucas Klauze
  • Lucas Klauze Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Moderator
  • Posty: 366
  • Otrzymane podziękowania: 2
Jedno z głupszych pytań jakie czytałem... Może odpowiedz sobie na pytanie jaką muzykę chcesz robić. To już właściwie powinno zamknąć temat.
Najłatwiejsze gatunki to typowe "techniawki" czyli hardstyle, dance i jego pokrewne. Takie utwory robi się machnięciem ręki i nie wymagają ogromnej wiedzy.
Podobnie jest z trancem chociaż to już zależy od podejścia. Jeżeli chcesz być ambitnym twórcą trancu to oprócz typowych zagadnień o miksowaniu dochodzi jeszcze synteza. Ale w dzisiejszych czasach nie jest to wymagane. Trance stał się bardzo popularny, wiele gatunków muzycznych podpina się dzisiaj pod trance np. dance co jest błędem, no ale takie stereotypy się przyjęły i trudno. Do trancu jest największa ilość "gotowców". Sample paki, romplery itp. Właściwie to Twój wkład polega na złożeniu wszystkiego do kupy i nic więcej. Zdecydowana większość "wirtualnych producentów" (a nawet coraz więcej tych "nie wirtualnych") "tworzy" w ten właśnie sposób.
Gatunki typu hip-hop, drum'n & bass, breakbeat to już troszkę inna szkoła. Zrobienie dobrego bitu do jednego z tych gatunków to nie lada wyczyn. Trzeba mieć po postu talent i przede wszystkim doświadczenie. Ogólnie ciężki kawałek chleba.

Jeżeli chodzi o FL to powiem tyle, że jest jednym z najłatwiejszych w obsłudze sekwencerów. Można bardzo szybko uzyskać pożądane efekty. Praca jest bardziej wydajna niż w programach takich jak Reason, Cubase czy Ableton. Mimo to wszystko zależy od wprawy.
Pracowałem na wielu sekwencerach i śmiało mogę stwierdzić, że FL jest nie do przebicia w dziedzinie wirtualnego studia. Jeżeli nie korzystasz z żadnego sprzętu to jest to idealny wybór. Jeżeli jednak chcesz już łączyć hardware z softwarem to znacznie lepszy będzie Cubase, Ableton, Pro Tools czy Logic (Mac).

Na głównej stronie zajrzyj sobie do działu "Fruity Loops Studio" oraz do tutoriali. Polecam również temat dla leniwych na forum, który znajdziesz pod tym adresem.
Na początek najważniejsze są dla Ciebie: sekwencer, mikser oraz playlista. Poszukaj informacji o nich w źródłach, które Ci podałem. Nie szukaj nigdzie indziej w sieci bo nie znajdziesz. Ta strona to największa kopalnia wiedzy o FL i lepszej nie znajdziesz.

Sekwencer to takie wirtualne biurko, na którym ustawiasz sobie różne instrumenty oraz dźwięki. Podłączony do miksera, w którym nakładasz na te instrumenty efekty. Jak każdy sekwencer posiada patterny, w których układasz sekwencje. Sekwencer w FL posiada ich 999 albo 9999 nie pamiętam dokładnie. W playliście składasz te patterny w całość czyli składasz gotowy utwór. Tak to mniej więcej wygląda. Polecam poprzeglądać projekty dostarczane wraz z FL. Po pierwszym uruchomieniu ładuje się standardowo piosenka demo. Znajdziesz ich więcej w browserze (po lewej stronie w FLu jest drzewko) w folderze "Cool Stuff" lub "Projects". Bardzo dobrym sposobem na naukę jest bawienie się tymi projektami.

Ode mnie na razie tyle. Na pewno o czymś zapomniałem. Jeżeli masz jeszcze jakieś pytania to pisz, jak będę miał czas to odpowiem. Na koniec jeszcze dodam, że jeżeli wiążesz Swoją przyszłość z robieniem muzyki i planujesz zajmować się tym na poważnie to programy typu FL to zaledwie namiastka w inżynierii dźwiękowej. Tworzenie dźwięku/muzyki w dzisiejszych czasach to przeogromny dział i potrzeba wielu wielu lat aby mieć jakiekolwiek pojęcie o tym. Chyba, że zajmujesz się muzyką klasyczną...wtedy jest trochę mniej do nauki (ale jest trudniej bo nie ma gotowców :p)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

O:Poczatek! 2009/01/04 10:57 #2522

  • TRIOBAS 1
  • TRIOBAS 1 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • MUZYKA JAK KOBIETA - ZAWSZE FASCYNUJĄCA
  • Posty: 800
  • Otrzymane podziękowania: 12
mieć pojęcie o muzyce to jedno , drugie zaś to opanowanie oprogramowania w takim stopniu aby pozwalało na całkowite wykorzystanie jednego i drugiego

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

O:Poczatek! 2009/01/04 12:41 #2523

  • TRIOBAS 1
  • TRIOBAS 1 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • MUZYKA JAK KOBIETA - ZAWSZE FASCYNUJĄCA
  • Posty: 800
  • Otrzymane podziękowania: 12
FL ma duże możliwości więc poznanie oprogramowania jest codzienną pracą jak w szkole i czasami na siłę .Wiele razy odinstalowywałem program bo mnie wku.........ł (raczej nieznajomość tematu) i po pewnym czasie wracałem bo nic lepszego na rynku nie ma od wersji 5 do 8 poznałem logikę twórców programu i dopiero zaczęła się jazda. często całe noce przesiedziałem aby osiągnąć dany rezultat dziś te efekty są widoczne ale oprogramowanie ma jeszcze przede mną sporo niewiadomych zagadnień dlatego postanowiłem trochę przyjrzeć się tematom i postom na tych stronach można dużo skorzystać ale i wiele pomóc.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

O:Poczatek! 2009/01/04 19:42 #2525

  • pkow
  • pkow Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Świeżak
  • Świeżak
  • Posty: 3
  • Otrzymane podziękowania: 0
Dzieki wielkie za odpowiedzi!
Na pewno troche mi rozjasnily tak jak mowisz poszukam na forum i stronie.
co do wybranego programu. mowisz ze fl jest bardzo prosty i ograniczony, czego mi potrzeba aktualnie innego ? bede sie doksztalcal korzystajac z Twoich rad.
w razie problemow bede pytal dalej
pozdrawiam serdecznie

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

O:Poczatek! 2009/01/04 19:58 #2526

  • Lucas Klauze
  • Lucas Klauze Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Moderator
  • Posty: 366
  • Otrzymane podziękowania: 2
Źle mnie zrozumiałeś. FL jest bardzo zaawansowanym sekwencerem i na pewno nie jest ograniczony. Na początek nie potrzeba Ci nic więcej. Wspomniałem tylko o tym, że jeżeli używasz jakiegoś sprzętu np. sampler lub syntezatory (przynajmniej kilka), to wtedy lepszy byłby Cubase lub Ableton. Twórcy FL główny nacisk kładą na wirtualne studio. Integracja ze sprzętem jest znacznie uboższa niż np. w Cubasie co niekoniecznie oznacza, że się nie nadaje do tych celów.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

O:Poczatek! 2009/01/05 20:53 #2546

  • Lucas Klauze
  • Lucas Klauze Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Moderator
  • Posty: 366
  • Otrzymane podziękowania: 2
Żeby nie być gołosłownym co do mojego pierwszego posta zamieszczam loop. Złożony z gotowych sampli. Jedynie basy są mojego autorstwa (zrobione na Sylenth1), ale miałem je dużo wcześniej przygotowane. Na całość nałożyłem Multiband Compressor oraz Maximus i również skorzystałem z gotowych presetów. Złożenie tego do kupy zajęło mi 5 minut może nawet mniej.

{audio}images/stories/loop.mp3{/audio}

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

O:Poczatek! 2009/01/05 22:07 #2548

  • pkow
  • pkow Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Świeżak
  • Świeżak
  • Posty: 3
  • Otrzymane podziękowania: 0
Hmm.. moze nie jest to rodzaj muzyki ktory chcialbym robic, aczkolwiek, jako argument - przekonujacy.
jednym slowem - jedyne czego mi potrzeba to praktyka i forum :)
pozdrawiam

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
Zasilane przez Forum Kunena