Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Poszukuje poradnika 2011/09/23 19:54 #13860

  • Herlrzax
  • Herlrzax Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Senior
  • Senior
  • Posty: 41
  • Otrzymane podziękowania: 2
Witam serdecznie,

jako że nie mogłem znaleźć poradnika w języku Nadwiślanym( Polskim ) dotyczącego programowania Sytrusa albo Z3ta+ proszę Was, ludzi bardzo doświadczonych w programowaniu, o pomoc. Chyba na vsti.pl nie ma jeszcze żadnego poradnika dotyczącego programowania jakiejkolwiek wtyczki :( Jeżeli się mylę, to proszę o poprawienie mnie oraz o linka do materiału.

Próbowałem przeczytać How to make a noise, ale przebicie się przez angielski jest trudne, a to nawet po polsku jest dość nie jasne, po za tym proszę o zwrócenie na fakt, że nie wystarczy tylko słownik, bo język angielski to bardzo dużo zwrotów i idogramów :( Na youtube znalazłem jedynie Tutorial do Subtractora, ale nie potrafiłem tej wiedzy "przełożyć" nawet na TAL'a NoiseMakera.

Pozdrawiam

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Poszukuje poradnika 2011/09/23 20:53 #13861

  • Pietia
  • Pietia Avatar
  • Wylogowany
  • Master
  • Master
  • Życie jest jak muzyka po prostu płynie...
  • Posty: 5193
  • Otrzymane podziękowania: 193
Witaj, faktycznie poradników poświęconych programowaniu brzmień praktycznie nie ma. Pewnie dlatego, że społeczeństwo zbyt leniwe - skoro producenci dostarczają swoje wtyczki z pokaźnymi kolekcjami gotowych ustawień.
Myślę, że powinniśmy wspólnymi siłami spróbować przebić się przez wybrany poradnik.
Wspomniałeś o poradniku dotyczącym generowania szumu (how to make a noise) - który dokładnie poradnik masz na myśli?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Poszukuje poradnika 2011/09/23 21:11 #13862

  • Herlrzax
  • Herlrzax Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Senior
  • Senior
  • Posty: 41
  • Otrzymane podziękowania: 2
To jest " How to make a noise: sound desing and synthesizer programming " Simon'a Cann'a, a konkretnie rzecz biorą darmowa wersja, którą można pobrać jako PDF.
noisesculpture.com/how-to-make-a-noise

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Poszukuje poradnika 2011/09/23 21:41 #13863

  • N.E.X.
  • N.E.X. Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Posty: 2600
  • Otrzymane podziękowania: 330
Niestety muszę to powiedzieć, ale dzisiaj język angielski jest jak dawna łacina - każdy powinien znać a odkładanie tego na później blokuje tylko kolejne drogi rozwoju. Systematyczna nauka jest kluczem do tej wiedzy, wiedzy którą u nas w Polsce mało kto posiada (niestety) albo nie ma czasu żeby się nią dzielić stąd mała ilość poradników tego typu. Raczej nie kwestia lenistwa tylko właśnie tego, że jak ktoś pragnie więcej wiedzieć zabiera się za zagraniczne materiały.

Warto też wspomnieć, że to twórcy wtyczek i oprogramowania idą nam na rękę, bo tworzą instrukcje w języku angielskim a nie np. ich ojczystym Japońskim, Niemieckim czy Hiszpańskim. Właśnie po to aby każdy mógł się z nią zapoznać, wychodząc z założenia, że to uniwersalny język bo taki w zasadzie jest, dzięki temu każdy ma swobodny dostęp do wiedzy bez uczenia się setek języków.

No i przechodząc do sedna - nie ma niestety u nas takich poradników, ani książek. Swego czasu w czasopiśmie Future Music, które szybko upadło, był artykuły na temat typów syntezy, przedruki z brytyjskiego wydania. Znając zasady działania poszczególnych mechanizmów możesz używać dowolnych syntezatorów po zapoznaniu się z ich instrukcją żeby tylko wiedzieć jaki jest tor dźwięku czy rozmieszczenie elementów. Dzisiaj każda wtyczka działa niemal inaczej, ale mają wiele wspólnych cech. W języku angielskim są i owszem, wydawane przez ludzi z całego świata, właśnie nie po Wietnamsku ale po Angielsku dla każdego.

Morał chyba oczywisty ;). Sam jakiś czas temu zacząłem zagłębiać się w zagraniczne książki i materiały dostępne w internecie bo u nas po prostu ich brak, nawet tych podstawowych nie mówiąc już o czymś bardziej specjalistycznym jak Sound Design. Wydaje mi się, że nie jest to spowodowane lenistwem ale po prostu "rynkiem" muzycznym jaki jest u nas. Tutaj albo robi się muzykę do jaj czyli "ściągam efela xxl i robię muzę" co widać szukając podstawowych haseł w internecie - zazwyczaj bije amatorszczyzną że aż (nie)miło (gdzie znajdę presety? jak zcrakować xxx?). Bez obrazy dla początkujących, nie chodzi mi o ludzi z zapałem ale kogoś w rodzaju "nooba" który się nigdy nie zmienia. Z drugiej strony jest trochę ludzi znających się na rzeczy, ale zazwyczaj gadają o głupotach albo dyskusja na temat wtyczki X kończy się sprzeczką na temat analogów kontra wtyczek (forum EiS, ciągle widzę tego typu sprzeczki "pokoleń"i wyliczanie kto zrobiłwięcej hitów na analogach/wtyczkach i ile w tego leci w radiu, żałosne). Cała reszta chyba po prostu pracuje i jak na ironię pisze artykuły po angielsku, widziałem kilku Polaków raczej zaawansowanych w branży (np. muzyk dla City Interactive) którzy udzielają się na zagranicznych forach właśnie po angielsku.

Można powiedzieć, że narzekam, ale rozejrzyjcie się i sami zobaczcie.

Alternatywą może być jeszcze poradnik wideo, kluczem może być tu obraz bez rozumienia tego co ludzie opowiadają, z tego też można wiele wywnioskować po dźwięku i kojarzeniu faktów. Image Line na swoim kanale publikuje serię poradników FL Studio Guru i jest tam tutorial między innymi o sytrusie podzielony na kilka części.

Z drugiej strony to faktycznie jest luka, przydało by się napisać jakiegoś ebooka albo nawet wydać książkę (Helion i parę innych wydawnictw z którymi można się dogadać). Jest kilka przedruków z zagranicznych książek i ogółach ale nie ma nic na temat syntezy ogólnie, tak jak how to make a noise. Może forumowicze zrobimy jakąś pracę zbiorową, profesjonalnie zredagujemy i zrobimy coś z tym ;)? Ja się piszę w wolnym czasie, powiem szczerze, że nawet myślałem o tym od jakiegoś czasu, ale niestety nie dałbym rady sam zapełnić tyle stron materiałem :). Stać by mnie było tylko raczej na 50+ stron raczej darmowego ebooka. Być może kiedyś to zrobię w wolnej chwili :P.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez N.E.X..

Odp: Poszukuje poradnika 2011/09/24 06:53 #13864

  • Pietia
  • Pietia Avatar
  • Wylogowany
  • Master
  • Master
  • Życie jest jak muzyka po prostu płynie...
  • Posty: 5193
  • Otrzymane podziękowania: 193
Herlrzax załączony przez Ciebie link prowadzi do książki, która liczy sobie prawie 300 stron. Zdajesz sobie sprawę, że nikt nie podejmie się jej przetłumaczenia. Dlatego zachęcam do rozpoczęcia zgłębiania syntezy od oglądania poradników w postaci Videotutoriali (jak zresztą napisał N.E.X)
Dobrym przykładem jest chociażby poniższy film, bardzo dobrze oddający różnice między syntezą subtraktywną i addytywną.



Wprawdzie lektor posługuje się językiem angielskim, ale czasami niewielka znajomość tego języka pozwala na zrozumienie, co autor ma nam do przekazania.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Poszukuje poradnika 2011/09/24 07:25 #13866

  • Herlrzax
  • Herlrzax Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Senior
  • Senior
  • Posty: 41
  • Otrzymane podziękowania: 2
Okej, dziękuję wam za szybką i konkretną odpowiedź.

A dla osób, które też zaczynają od zera, chciałbym polecić jeden videoporadnik:

Oscylatory:


Oscylatory część druga:


Generator obwiedni:


LFO:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Poszukuje poradnika 2011/09/24 07:32 #13867

  • Pietia
  • Pietia Avatar
  • Wylogowany
  • Master
  • Master
  • Życie jest jak muzyka po prostu płynie...
  • Posty: 5193
  • Otrzymane podziękowania: 193
Bardzo dobre filmy wideo - a co więcej po polsku. Dzięki serdeczne.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
Zasilane przez Forum Kunena