Fl Studio quick tipW górnym menu znajdziecie wydzieloną pozycję - Fl Studio Quick Tips poświęconą wskazówkom pomocnym podczas pracy w środowisku Fl Studio.

Poniżej lista tematów w ramach kategorii:

 1. Fl Studio Quick Tip: Instalowanie wtyczek VST w Fl Studio
 2. Fl Studio Quick Tip: Przenoszenie elementów między projektami
 3. Fl Studio Quick Tip: Szybkie dopasowanie położenia nut w Piano Roll
 4. Fl Studio Quick Tip: Sposób na szybkie kopiowanie ustawień miksera między kanałami insertowymi
 5. Fl Studio Quick Tip: Narzędzie do rozciągania nut
 6. Fl Studio Quick Tip: Zapis klipu automatyki
 7. Fl Studio Quick Tip: Zapis ustawień miksera
 8. Fl Studio Quick Tip: Sposób na szybką transpozycję nut w Piano Roll
 9. Fl Studio Quick Tip: Rozkład nut na klawiaturze QWERTY w Fl Studio 11
 10. Fl Studio Quick Tip: Tworzenie własnych zestawów w oparciu o wtyczkę FPC
 11. Fl Studio Quick Tip: Kanały duchy w edytorze Piano Roll (Fl Studio 10)
 12. Fl Studio Quick Tip: Pobieranie zestawów perkusyjnych z poziomu FPC (Fl Studio 10)
 13. Fl Studio Quick Tip: FL Studio tutorial FPC - poznajemy maszynę perkusyjną FPC (Fl Studio 10)
 14. Fl Studio Quick Tip: Funkcja “disable plugin keyboard” (Fl Studio 10)
 15. Fl Studio Quick Tip: Linkowanie gałek oraz suwaków (Fl Studio 10)
 16. Fl Studio Quick Tip: Eksport projektu do mp3 - najlepsze ustawienia (Fl Studio 11)
 17. Fl Studio Quick Tip: Eksport projektu do ZIPa (Fl Studio 11)
 18. Fl Studio Quick Tip: Lepsze brzmienie stopy (Fl Studio 11)

0Wielokrotnie spotykam się z pytaniem o to: Jak instalować wtyczki VST pod Fl Studio? Poniżej prezentuję krótki przewodnik obrazujący, co i jak.
Zatem zaczynamy.

Tworzymy na twardym dysku folder, do którego będziemy instalować wszystkie wtyczki (domyślnie jest to folder Program Files na dysku C). Sugeruję utworzenie własnego katalogu – nazwijmy go VSTplugins.
Zalecane jest trzymanie pluginów na partycji innej niż systemowa.

Rozkład nut na klawiaturze QWERTY w fl studio Nie każdy użytkownik wykorzystujący w swojej codziennej pracy program fl studio korzysta z klawiatury sterującej.  Pomyśleli o tym developerzy z Image-Line oddając w nasze ręce funkcję umożliwiającą wykorzystanie standardowej klawiatury QWERTY (klawiatura komputerowa) jako sterownika MIDI.

2Cześć, załóżmy, że jesteś na etapie szlifowania miksu. Podejmujesz wyzwanie polegające na prawidłowym rozmieszczeniu dolnych częstotliwości. Zakładając, że nie posiadasz odsłuchu bliskiego pola, zadanie to będzie bardzo skomplikowane. Ponieważ nadrzędnym celem miksingu jest właściwe przystosowanie utworu do typowych systemów, na których ten będzie odsłuchiwany (radio samochodowe, nagłośnienie klubowe itp) - należy do zadania podejść z należytą starannością.

W takiej sytuacji z pomocą przychodzi nam analizator widma (tutaj głównie w zakresie niskich częstotliwości). Ten odpowiedzialny jest za graficzne zobrazowanie częstotliwości kształtujących ostatecznie brzmienie, częstotliwości, które mogą powodować konflikt wchodząc w interferencje z innymi.

W programie takim, jak FL Studio znajdziesz dwie rozbudowane wtyczki analizatora widma.

68

 

69

2Czasami wiele czasu spędzamy w przeglądaniu naszych przepastnych kolekcji sampli w poszukiwaniu właściwej próbki typu stopa (z ang. Kick) a tym czasem w fl studio znajdziemy wtyczkę o nazwie Fruity Kick, która pozwoli wykreować brzmienie stopy wedle naszego uznania. W niniejszym tutorialu pokażę Wam, jak szybko możemy uzyskać przyzwoicie brzmiące brzmienie stopy (kicka).

Zatem do dzieła.

2Projekty w Fl Studio bardzo często wykorzystują sample producentów trzecich. Sample te ładowane są z projektem. Co w przypadku, gdy w jakiś sposób sampli z naszego projektu nie będzie na dysku twardym?

Rozwiązaniem będzie eksport projektu jako paczka ZIP (Zipped loop package...)

 

2Eksport projektu do postaci, którą zdoła odczytać każdy użytkownik/słuchacz naszego dzieła (jest to najczęściej format mp3, z racji, iż można go odtworzyć w dowolnym odtwarzaczu mediów jak WinAmp czy Media Player) jest ostatnim etapem związanym z produkcją utworu w Fl Studio czy innym programie typu DAW. Wydawać by się mogło, że tak prosta czynność, którą można wykonać również w wersji Fl Studio demo, sprowadza się do skorzystania z menu: File>Export> a następnie wyboru interesującego nas formatu.

2Zanim napiszę coś na temat tworzenia samego zestawu perkusyjnego na bazie wtyczki FPC warto wspomnieć iż Istnieją dwa typy zestawów:

 • Takie, które zawierają typowe brzmienia instrumentów perkusyjnych kick drum, snare drum, hihats, crash, cymbals, shaker) – są to zestawy, które można wykorzystać do produkcji pełnych sekwencji perkusyjnych na jednym kanale. Przykładem takiego zestawu jest preset: Default drum kit
 • Takie, które zawierają różne próbki tego samego instrumentu perkusyjnego (np. wyłącznie próbki Kick) – są to zestawy, których nie można wykorzystać do produkcji pełnych sekwencji perkusyjnych na jednym kanale.

Tworzenie zestawu perkusyjnego drum kit:

2Gdy używamy wyczek zewnętrznych w środowisku Fl studio, celem zaktumatyzowania wybranych parametrów należy w pierwszym momencie stworzyć klip automatyki, bądź po prostu przypisać interesujący nas parametr do wybranego rzeczywistego kontrolera w postaci suwaka czy gałki, znajdującego się na panelu klawiatury sterującej MIDI. Poniżej przedstawiam wskazówki opisujące co i jak:

Tworzenie klipu automatyki na potrzeby dowolnego parametru wybranej wtyczki:

1. Aktywujemy funkcję Multilink

2. wybieramy dowolny kontroler z panelu wtyczki (ten, który będziemy automatyzować)

3. klikając prawym przyciskiem myszy na przełącznik Multilink

2Poniżej prezentuję wskazówkę, która poprawi naszą wydajność pracy z zewnętrznymi pluginami w środowisku Fl Studio. Wszystko sprowadza się do aktywowania z opcji: "Don’t allow keyboard focus", którą znajdziemy w oknie ustawień wtyczki (wrapping settings) sekcja Visual.

 W jaki sposób poprawiona zostanie nasza efektywność?

2Jedną z najczęściej ignorowanych natywnych wtyczek Fl Studio jest plugin FPC (skrót pochodzi od pierwszych liter anglojęzycznego Fruity Pad Controller). Sam do FPC podchodziłem wielokrotnie umieszczając ją w projekcie, po czym kasowałem z projektu, wychodząc z założenia, że istnieją znacznie prostsze sposoby programowania sekwencji perkusyjnych – prostszych w tym przypadku nie oznacza koniecznie lepszych, dlatego też jeszcze raz postanowiłem przełamać swój opór i bliżej przyjrzeć się pluginowi FPC. Być może posiada on pewien ukryty potencjał, który raz ujawniony przyniesie korzyści w czasie komponowania.

Poniższy tuto rial ma charakter wprowadzenia w świat FPC. Mimo iż nie omówię w nich wszystkich aspektów pluginu, powinien naświetlić Tobie kwestie związane z użytkowaniem.