Firma Steinberg Media Technologies zaprezentowała zaktualizowane oprogramowanie niezbędne dla developerów zajmujących się pisaniem aplikacji w formacie VST zgodnie z trzecią generacją specyfikacji VST3.
Standard VST3 (wersja 3.6) to nowe możliwości, jakie otwierają się dla przemysłu muzycznego jak i całego przemysłu oprogramowania audio.
Standard VST3 zaimplementowany już został w programach Cubase oraz Nuendo. Jakie korzyści wypływają ze stosowania nowego standardu?:
- większa wydajność CPU (system automatycznego wyłączania wtyczki, gdy ta nie przetwarza żadnego sygnału)
- pełne możliwości surround
- automatyka próbkowania: - zmiana tegoż parametru może zostać poddana automatyzacji z niespotykaną dotąd precyzją
- Dynamic Bus Management
- możliwość skalowania okna wtyczki
- system VSTXML dla zdalnych sterowników
- wejścia audio dla instrumentów VST: możliwość przydzielania wyjść audio
- VST3 to rozszerzone możliwości w zakresie wejść i wyjść MIDI
- integracja SKI (Steinberg Kernel Interface) - poprawia integrację wtyczek z programami firmy Steinberg umożliwiając kopiowanie, wycinanie, wklejanie i wiele innych operacji
- nowe narzędzia pozwalające na usprawnienie procesu programowania produktów w oparciu o standard VST3 (środowisko do testkowania, środowisko ala C++, zaawansowany system presetów, przykładowe kody źródłowe)
SDK dostępne na licencji free, do pobrania ze strony producenta: www.steinberg.net
Aktualizacja (20.03.2008) - Aktualna wersja pakietu SDK VST3.0.1 Lista zmian:
- Nowy interface: Steinberg:IMidiMapping (wsparcie dla kontrolerów MIDI oraz Pitchbend).
- rozszerzono FAQ
- dodano nowe klasy dla pojedynczych efektów
- zmieniono moduły wejścia/wyjścia
- poprawiono dokumentację
- inne zmiany
Wersja 3.0.2 to przede wszystkim:
- nowy interface
- ulepszona dokumentacja
- wsparcie dla komunikatów MIDI (control change 121)
[Aktualizacja: 16-02-2011] VST 3.5 Software Development Kit (SDK)– czyli najnowszy zestaw bibliotek udostępniony przez firmę Steinberg, pozwoli producentom wtyczek w jeszcze większym stopniu wykorzystać możliwości jakie drzemią w standardzie VST. Producent Cubasea gorąco zachęca do prac nad nowymi wtyczkami z wykorzystaniem ostatnich osiągnięć w zakresie VST Producenci jednak często opierają swoje projekty o standard VST w wersji 2.4. Zanim jednak pojawią się wtyczki, producenci oprogramowania typu DAW muszą zadbać o wsparcie dla powyższej technologii. Pierwszym programem muzycznym mogącym pochwalić się pełnym wsparciem dla VST 3.5 jest Cubase 4.0 oraz Nuendo. Nowy standard to przede wszystkim implementacja techniki ekspresji na potrzeby bogatszej artykulacji, która wykracza poza standardy i ograniczenia standardu MIDI. Informacje dotyczące artykulacji będą kodowane w pojedynczym zdarzeniu midi (czyli na poziomie nuty) a nie jak do tej pory na danym kanale MIDI. Dodatkowe możliwości w zakresie funkcjonalności key switching umożliwiającej przełączanie się między brzmieniami warstwowymi w czasie rzeczywistym. Na potrzeby VST 3.5 Steinberg zaprojektował oparty na kontrolerze XML interface umożliwiający eksportowanie parametrów danej wtyczki. Korzyści jakie niosą biblioteki VST 3.5 są jeszcze większe o czym za pewne mogą przekonać się użytkownicy najnowszych aplikacji Stainberga. Nam użytkownikom środowisk typu Ableton czy Fl Studio pozostaje czekanie.
[Aktualizacja: 02-02-2014] Steinberg udostępnia zestaw oprogramowania SDK w wersji 3.6. Dzięki ostatniemu wydaniu możliwy staje się rozwój aplikacji na systemy iOS z technologią Inter-App Audio.
Pakiet VST 3.6 SDK pobrać można ze strony projektu VST Developer.