- Szczegóły
Firma Steinberg Media Technologies zaprezentowała zaktualizowane oprogramowanie niezbędne dla deweloperów zajmujących się pisaniem aplikacji w formacie VST zgodnie z trzecią generacją specyfikacji VST3.
Standard VST3 (wersja 3.7) to nowe możliwości, jakie otwierają się dla przemysłu muzycznego jak i całego przemysłu oprogramowania audio.
- Szczegóły
Każdy producent muzyki korzysta z sampli i pewnie niejednoktornie zdarzyło mu się poszukiwać konkretnej próbki, a kiedy już znalazł czuł się spełniony. Dla wszystkich tych, którzy jednak ciągle szukają przygotowany został ten krótki tekst w którym zestawiam wykaz stron z krótkim opisem udostępniających darmowe sample audio (Free Audio Samples). Wszystkie próbki cechują się niezłą jakością (dostarczane w formatach .wav, mp3 itd). Strony uporządkowane są od tych zawierających najbardziej wartościowe próbki do tych zawierających najmniej wartościowe.
Czytaj więcej: Free Audio Samples - czyli linki do stron z samplami audio
- Szczegóły
W dniu dzisiejszym zajmiemy się darmowymi próbkami perkusyjnymi, które (jak przekonacie się poniżej) bardzo łatwo pozyskać. Niejednokrotnie przeszukując zasoby wirtualnego świata natrafiałeś na kolekcje z cyklu tysiące darmowych sampli perkusyjnych (Free Drum Sample) bądź coś w podobie.
Dystrybutorzy takich paczek niejednokrotnie lekceważyli (ba, nadal to robią) licencje, które dołączają do swoich produktów. Dlatego też znalezienie kolekcji stanowiącej część komercyjnego pakietu, bądź też darmowych próbek, które trafiły do sieci na drodze redystrybucji bez pisemnej zgody autora nie jest niczym niezwykłym.
Trzeba sobie zdawać sprawę, że nawet jeżeli ktoś daje Tobie coś za darmo, nie oznacza to, że coś w rzeczywistości jest darmowe. Jeśli zabiorę komuś samochód i oddam go Tobie za darmo, ciągle będzie to oznaczało, że korzystasz z czyjegoś samochodu. Z próbkami perkusyjnymi bywa tak, że jeżeli te dystrybuowane są za free - często okupione jest to łamaniem praw autorskich.
Postawiłem sobie za cel stworzyć listę (wykaz) próbek w 100 % darmowych z linkami do ich oryginalnych źródeł. Nie sądziłem, że wykaz ten będzie tak liczny.
Na poniższej liście znajdziesz dobrze Tobie znane próbki firm Goldbaby czy Wave Alchemy, jak ale również banki brzmień, z którymi prawdopodobnie wcześniej się nie zetknąłeś, (dla przykładu kolekcja Analog Industries 909).
Czytaj więcej: Vsti.pl poleca: Najlepsze darmowe próbki perkusyjne - [Free audio samples]
- Szczegóły
Większość muzyków tworzących w zaciszu domowego ogniska korzysta ze sterowników MIDI (inaczej klawiature sterujących). Właściwie czym jest klawiatura sterująca? Czy mogę się bez niej obejść? Jeżeli już zdecyduję się na jakąkolwiek, którą wybrać? Ile kosztuje klawiatura sterująca?
Poniższy artykuł jest próbą odpowiedzi przynajmniej na część z postawionych pytań.
Czym jest klawiatura sterująca (kontroler MIDI)?
Kontroler MIDI to urządzenie z klawiaturą typu syntezatorowego (istnieją sterowniki posiadające klawiatury doważone lub półważone) a które podłącza się do komputera kablem USB. Większość sterowników MIDI nie wydaje z siebie żadnego dźwięku a jedynie wysyła do programu muzycznego komunikaty MIDI. Generowanie brzmienia odbywa się z poziomu komputera przy udziale wirtualnych wtyczek VST (te najciekawsze darmowe opisuję w sekcji VST4Free), które działają pod kontrolą programu hosta, np. Fl Studio czy Cubase.
Na powyższym zdjęciu przedstawiono serownik MIDI firmy Novation model Impulse 49
Jeżeli posiadasz zainstalowane na dysku twardym komputera pluginy VST np. piano VST, przy pomocy klawiatury sterującej midi możesz grać w czasie rzeczywistym barwą piana. Uczucie jest takie, jakbyś grał na instrumencie, w który wbudowano moduł brzmieniowy. W rzeczywistości brzmienie pochodzi z oprogramowania, które kontrolowane jest przy pomocy sterownika MIDI
Czytaj więcej: Co to jest klawiatura sterująca/sterownik MIDI (MIDI keyboard controller)?
- Szczegóły
MIDI (ang. Musical Instrument Digital Interface) czyli Cyfrowy Interfejs dla Instrumentów Muzycznych jest wynikiem międzynarodowego porozumienia między firmami produkującymi elektroniczne instrumenty muzyczne i komputery. Celem MIDI jest stworzenie możliwości współpracy między instrumentami muzycznymi i komputerami. Jest to realizowane zarówno w trybie pracy "komputer-instrument" jak i "instrument-instrument". Połączenie ze sobą kilku instrumentów pozwala uzyskać znacznie bogatsze możliwości kreacji muzyki. Dzięki interfejsowi MIDI muzycy mogą nie tylko programować pojedyncze brzmienia, ale też kompletne kompozycje muzyczne wykorzystując do tego celu komputer z odpowiednim oprogramowaniem, a następnie wykonywać te kompozycje z pomocą instrumentarium sterowanego komputerem czy nawet wieloma komputerami. Interfejs MIDI umożliwia bezpośrednią współpracę instrumentów (np.syntezatorów) oraz ich synchronizację z sekwencerami lub rytmizerami.
Przeczytaj również: Co to jest klawiatura sterująca/sterownik MIDI (MIDI keyboard controller)?
- Szczegóły
Z cyklu - warto wiedzieć: Skoro zainteresował Cię ten artykuł, to prawdopodobnie spotkałeś się z terminem VST oraz VSTi. VST to skrót od pierwszych liter angielskich słów Virtual Studio Technology. Jest to standard, który opracowany został przez producenta znanego niemalże wszystkim muzykom, inżynierom dźwięku oprogramowania - Cubase. Format VST akceptowany jest przez wiele aplikacji, jedną z nich jest Fl Studio. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie musimy ograniczać się do tego, co daje nam sam program. Właśnie brak obsługi standardu jakim jest VST często determinuje decyzję o tym, z jakiego programu będziemy korzystać. Jeżeli masz dylemat Fl Studio czy Reason, wsparcie dla formatu VST przemawia zdecydowanie za Fl Studio.
- Szczegóły
Firma Steinberg Media Technologies zaprezentowała zaktualizowane oprogramowanie niezbędne dla developerów zajmujących się pisaniem aplikacji w formacie VST zgodnie z trzecią generacją specyfikacji VST3.
Standard VST3 (wersja 3.6) to nowe możliwości, jakie otwierają się dla przemysłu muzycznego jak i całego przemysłu oprogramowania audio.
Czytaj więcej: Steinberg Media Technologies - pakiet SDK VST 3.6
- Szczegóły
Posłuchaj przykładowych próbek tła:
- Forest CampFire{audio}http://www.vectormediasoftware.com/mp3/woodlandcampfire.mp3{/audio}
- Odgłosy burzy{audio}http://www.vectormediasoftware.com/mp3/severthunderstorm.mp3{/audio}
Czytaj więcej: Atmosphere Deluxe - czyli dzwięki specjalne w produkcjach muzycznych
Strona 1 z 4