0aPerfekcyjny wokal jest wszechobecny w dzisiejszych czasach. Wielu niepotrafiących śpiewać jak chłopaki z grupy disco-polowej Piękni i Młodzi (ich próbkę śpiewania, a właściwie fałszowania można znaleźć na YT – kompromitacja na całą Polskę – do dziś na koncertach ruszają ustami jak ryby – które, podobnie jak ONI, głosu nie mają), dzięki wtyczkom, którę prezentuję poniżej mogą poprawić ostateczny wynik oraz wszelkie niedoskonałości.

Całą przygodę ze strojeniem głosu w wirtualnym świecie zapoczątkowała firma Antares z wtyczką Auto-Tune Pro. Cena niemalże 400 dolarów może być zaporowa dla wielu, dlatego w dzisiejszym zestawieniu przedstawimy bezpłatne alternatywy a jedyne czego będziesz potrzebować do uruchomienia poniższych jest host wtyczek VST.

Korekcja wysokości (z ang. pitch correction) pozwala poprawić niedoskonałości zarejestrowanych ścieżek wokalnych, celowo zmienić tembr głosu. Przy okazji tematu korekcji często cytowany jest efekt Cher zaaplikowany w utworze Believe.

Niezależnie od Twoich wymagań w zakresie autostrojenia, poniższe alternatywy mogą być z powodzeniem stosowane jako zamienniki drogiego Autotune firmy Antares

Oto propozycje vsti.pl:

  1. Graillon 2 Free Edition
  2. MAutoPitch
  3. GSnap
  4. KeroVee
  5. Voloco

Graillon 2 bezpłatne wydanie od Auburn Sounds

Graillon 2 Free Edition to najlepsza bezpłatna wtyczka do strojenia na rynku na dzień dzisiejszy. Odznacza się dużą efektywnością przy jednoczesnym zachowaniu prostoty w obsłudze. Plugin kompatybilny jest z formatami VST oraz AU i działa na komputerach klasy PC oraz Mac.

Jak działa wtyczka? Należy ją wpiąć do miksera, aktywować moduł korekcji i gotowe. Efekt końcowy może być bardziej bądź mniej sztuczny. Za pomocą gałki opisanej “Dry/Wet” można zdecydować o poziomie przetwarzania ścieżki wokalnej.

graillon2

Pobierz bezpłatnie: Graillon 2

 

0aBudujesz studio muzyczne oparte na bezpłatnym oprogramowaniu? Świetnie trafiłeś. Jako że świat darmowego oprogramowania jest bardzo bogaty postanowiłem w jednym miejscu zebrać tylko te aplikacje, które pozwolą BEZ KOSZTÓW rozpocząć przygodę z muzykowaniem.

Zapoznaj się również z katalogiem oprogramowania VST według vsti.pl

Na poniższej liście umieściłem po jednej propozycji z każdej kategorii oprogramowania, która ułatwi Tobie START oraz zgłębienie tajników muzyki kreowanej przy pomocy komputera oraz właściwych aplikacji.

Oto Twój pakiet startowy:

  1. T7 DAW – jeden z ciekawszych bezpłatnych DAW-ów
  2. Studio One Prime – bezpłatne narzędzie do nagrywania
  3. Audacity – najlepszy bezpłatny edytor audio
  4. Surge – świetny syntezator
  5. TX16Wx Software Sampler – znakomity darmowy sampler
  6. TDR Nova – mój ulubiony korektor
  7. DC1A – najlepszy bezpłatny kompresor
  8. Limiter №6 – najlepszy darmowy limiter
  9. OrilRiver – znakomity efekt pogłosowy
  10. MFreeFXBundle – najlepszy, bezpłatny pakiet efektów

katalogVST_vstipl

Szukasz wysokiej jakości wtyczk VST z możliwością darmowego pobrania? Jesteś we właściwym miejscu. Na stronie VSTI.pl znajdziesz masę darmowego oprogramowania VST. Witryna jest nieustannie aktulizowana ze szczególnym naciskiem na darmowe instrumenty VST jak i efekty działające pod systemami operacyjnymi Windows oraz Mac.

Witajcie na pokładzie!

Dwa lata temu rozpocząłem serię artykułów poświęconych najlepszym wtyczkom, które prezentowane były na łamach vsti.pl Już teraz zachęcam do zapoznania się z listą najciekawszych pluginów prezentowanych w poprzednich latach:

Poniżej znajdziesz również naszą naszą najnowszą propozycję katalogu stanowiącego zbiór najlepszego darmowego oprogramowania. Szybki dostęp do Katalogu VST uzyskacie z poziomu górnego menu. Dzięki niemu bardzo szybko odnajdziesz najciekawsze darmowe wtyczki w danej kategorii.

Katalog darmowego oprogramowania VST

the bestPrezentowane poniżej zestawienie najciekawszego bezpłatnego oprogramowania VST podzielone zostało na pięć kategorii:

  • Najlepszy bezpłatny syntezator VST roku 2020
  • Najlepszy bezpłatny efekt VST roku 2020
  • Najlepszy bezpłatny program do obsługi wtyczek VST roku 2020
  • Najlepsza aktualizacja istniejącej wtyczki, która pojawiła się w roku 2020
  • Najciekawszy producent bezpłatnych wtyczek roku 2020

Przeczytaj również: Zbuduj swoje STUDIO MUZYCZNE na bazie bezpłatnego oprogramowania

Na końcu zestawienia znajdziesz wtyczki, które pomimo iż nie znalazły się w zestawieniu głównym, są godne polecenia i jeśli jeszcze ich nie testowałeś, powinieneś się nimi zainteresować. Zatem jeśli przespałeś rok 2020 i właśnie się obudziłeś, to w tym tekście znajdziesz wszystko to, co w roku 2020 swoją premierą sprawiło użytkownikom wiele radości.

Zatem do dzieła:

Najlepszy bezpłatny syntezator VST roku 2020: Vital Basic

Syntezator Vital Basic został opracowany przez Matta Tytela, stojącego za wtyczką Helm. Plugin posiada silnik brzmieniowy, który śmiało może rywalizować z najlepiej sprzedającymi się komercyjnymi rozwiązaniami jak Xfer Serum czy NI Massive przy zachowaniu rewolucyjnego podejścia do interfejsu oraz ceny, której nikt nie przebije. Podstawowe wydanie wtyczki jest oczywiście bezpłatne. Jeżeli pokusimy się o przekazanie Autorowi 25 dolarów, otrzymamy dodatkowe presety, czy więcej tablic wavetable. Virtual Basic to absolutny NUMBER ONE roku 2020.

vital-synthesizer

Dodatkowe informacje: Vital Basic

the bestWracamy do tematu bezpłatnych wtyczek w ramach katalogu, który budowany jest od jakiegoś czasu.

W dniu dzisiejszym poruszamy temat wtyczek generujących brzmienie syntetyczne - innymi słowy SYNTEZATORAMI. Na poniższej liście znaleźć można za równo propozycje w formacie VST jaki AU. Wszystkie działają bezproblemowo w popularnych aplikacjach typu DAW na komputerach klasy PC oraz Mac.

Kolejność jest zupełnie przypadkowa. Każda z poniższych wtyczek wyróżnia się czymś, czego nie mają pozostałe wtyczki. A co najważniejsze wszystkie wylistowane propozycje są bezpłatne!

Top 20 najciekawszych bezpłatnych syntezatorów:

  1. Surge
  2. Tyrell N6
  3. Zebralette
  4. Dexed
  5. Exakt Lite
  6. VCV Rack
  7. ModulAir
  8. HY-Poly Free
  9. Helm
  10. Synth1
  11. TAL-NoiseMaker
  12. Charlatan
  13. PG-8X
  14. OB-Xd
  15. MauSynth
  16. Crystal
  17. Viking
  18. Cobalt
  19. Pendulate
  20. Odin 2

Zachęcam do dzielenia się linkiem do powyższego tekstu na portalach społecznościowych, forach audio czy własnej stronie.

the bestWracamy do tematu bezpłatnych wtyczek w ramach katalogu, który budowany jest od jakiegoś czasu.

W dniu dzisiejszym zajmiemy się najciekawszymi wtyczkami generującymi brzmienie syntetyczne - innymi słowy SYNTEZATORAMI. Na poniższej liście znaleźć można za równo propozycje w formacie VST jaki AU. Wszystkie działają bezproblemowo w popularnych aplikacjach typu DAW na komputerach klasy PC oraz Mac.

Syntezatory VST stanowią w dzisiejszych podstawę muzyki elektronicznej. Poniżej prezentuję najciekawsze instrumenty generujące syntetyczne brzmienie, za które nie zapłacimy ani złotówki.

Przedstawione instrumenty nie zostały wymienione w jakiś konkretnej kolejności. Każda z wtyczek posiada co najmniej jedną wyróżniającą ją na tle innych instrumentów cechę.

Przeczytaj również: The best free reverb software czyli najciekawsze darmowe efekty pogłosowe


Surge produkcji Vember Audio

surge

Surge produkcji Vember Audio to w obecnej chwili najciekawsza propozycja. Ten potężny hybrydowy syntezator opiera swoje działanie na dwóch silnikach, trzech oscylatorach, ośmiu algorytmach na oscylator, filtrze z 8 trybami pracy, 12 obwiedniach wolnego przebiegu, 8 slotach na efekty (możemy wybierać pomiędzy 10 różnymi FX-ami).

Na pokładzie nie mogło zabraknąć matrycy modulacji jaki menadżera gotowych presetów

Plugin posiada w pełni skalowalny interfejs.

Warto przypomnieć że Surge nie od zawsze był bezpłatnym rozwiązaniem. Pierwotnie plugin ten wyceniany na kwotę 99 Euro, a swoją premierę miał w roku 2006. Sytuacja zmieniła się we wrześniu 2018 roku, kiedy to projekt przemianowany został na open-sourcowy projekt.

Dodatkowe informacje: Surge

the bestWracamy do tematu bezpłatnych wtyczek w ramch katalogu, który budowany jest od jakiegoś czasu na vsti.pl.

W dniu dzisiejszym na tapetę idą efekty typu Convolution reverb zaliczane są do FX-ów wykorzystujących odpowiedzi impulsowe symulujące akustyczne przestrzeni. Poniżej znajdziecie najciekawsze bezpłatne narzędzia w ramach naszego stale rozwijanego katalogu.

W ramach sekcji Convolution reverb wybrałem te współpracujące z popularnymi aplikacjami typy DAW działającymi pod kontrolą komputerów klasy PC oraz MAC.

Przeczytaj również: Pogłosy – efekty pogłosowe oparte na matematycznych algorytmach kształtowania przestrzeni

Czym jest odpowiedź impulsowa i co zawiera?

Odpowiedź impulsowa zawiera informacje na temat uchwyconych warunków akustycznych panujących w danym pomieszczeniu i w sposób sztuczny emulująca jego własności. Załadowanie pliku z odpowiedzą impulsową powoduje zaaplikowanie ustawień spróbkowanej przestrzeni celem dalszego przetwarzania sygnału. Takie podejście pozwala na emulację naturalnego środowiska, w którym było realizowane nagranie.

1. Convology XT firmy Impulse Record

convology-xt

Convology XT jest wtyczką z pakietem 70 gotowych odpowiedzi impulsowych, w formacie VST, AU, oraz AAX działającą pod kontrolą popularnych aplikacji typu digital audio workstations na komputerach PC oraz Mac.

Convology XT działa bez opóźnień. Z poziomu wtyczki istnieje możliwość zakupienia pozostałych odpowiedzi impulsowych w postaci pakietu Complete Convology XT Vintage Library, a który wyceniono na kwotę 320 Euro. Wtyczka pozwala również na ładowanie odpowiedzi w formacie WAV.

Dodatkowe informacje: Convology XT

Plusy

+ ogromne możliwości integracji + możliwość wykorzystania odpowiedzi w formacie WAV

Minusy

dostępne oficjalne rozszerzenia są bardzo drogie

the bestWracamy do tematu bezpłatnych wtyczek w ramch katalogu, który budowany jest od jakiegoś czasu.

W dniu dzisiejszym zajmiemy się najciekawszymi pluginami odpowiedzialnymi za jego przesterowanie. Na poniższej liście znaleźć można za równo propozycje w formacie VST jaki AU. Wszystkie działają bezproblemowo w popularnych aplikacjach typu DAW na komputerach klasy PC oraz Mac.

 Przeczytaj również: The best free reverb software czyli najciekawsze darmowe efekty pogłosowe

Niezależnie od tego, jaki gatunki muzyki znajdują się w kręgu twego zainteresowania, przesterowane brzmienia znaleźć możemy w każdym z nich. Używanie wtyczek typu distortion z jednej strony pozwala nadać brzmieniu bardziej analogowego charakteru, z drugiej zaś pazurka i sprawdzić, że utwór będzie brzmiał bardziej surowo i drapieżnie.

Aktualnie wtyczki typu przester można sklasyfikować na kilka typów: przestery fazy, bitrkruszery, emulacje przedwzmacniaczy hardwerowych, przestery dynamiczne.

Zatem jeśli szukasz odpowiedniej wtyczki do swego projektu, zachęcam do zapoznania się z poniższą listą.

the bestDziś w ramach wirtualnego studia na bazie darmowego oprogramowania VST przyjrzymy się bezpłatnym narzędziom wtyczkowym odpowiedzialnym za kształtowanie transientów (free transient shaper). Te dostępne są w formatach VST/AU i działają pod kontrolą systemów: Windows oraz Mac.

  • BitterSweet v3 producenta Flux (Mac, Windows)
  • Dominion producenta digitalfishphones (Mac, Windows)
  • Transient producenta Sleepy-Time Records (Windows)
  • Transient producenta Audio Assault (Mac, Windows)
  • Transient+ producenta Audio Assault (Mac, Windows)

Aktualnie mój numer 1 to wtyczka Transient firmy Sleepy-Time Records. Znakomite narzędzie z przejrzystym intertejsem użytkownika, oraz wszystkimi parametrami kontroli z bezpośrednim dostępem, pozwalającymi na bezpośrednią edycje transientów.

Co to są transienty?

Transjenty to w akustyce stany nieustalone, krótkotrwałe zmiany wewnętrznej struktury dźwięku, występujące w każdym zjawisku dźwiękowym podczas jego kolejnych faz. Transjenty wpływają na wyrazistość, określanie stopni dynamicznych i rozpoznawanie dźwięków, barwy oraz ogólnego charakteru brzmienia.

 transient-vst

the bestMam dla Was kolejne zestawienie w ramach wirtualnego studia na bazie darmowego oprogramowania VST. Na poniższej liście zamieściłem najciekawsze wtyczkowe efekty typu phraser z odnośnikami do stron, z których można je pobrać.

Moim faworytem jest plugin Phase90. Stanowi on emulację kostki gitarowej MXR Phase 90.

SupaPhaser oraz UltraPhazer to również udane propozycje kierowane do co bardziej zaawansowanych użytkowników, a których domeną jest kręcenie gałkami.

W tym miejscu warto również wspomnieć o pluginie Classic Phaser stanowiącej część pakietu serii Kjaerhus Classic. Wtyczka nacechowana solidnym brzmieniem oraz niskim obciążeniem procesora.

Oberheim PS-1 to jeszcze jedna emulacja kostki gitarowej warta polecenia.

I jeszcze XPHASER to podwójny phrazer o klasycznym brzmieniu.

the bestKolejna propozycja na potrzeby naszego katalogu wirtualnego studia na bazie darmowego oprogramowania VST, najlepsze darmowe korektory parametryczne (freeware parametric equalizer VST)

Lista darmowego oprogramowania w postaci wtyczek typu korektor parametryczny:

sonimus-soneq-64bit