Rozwój aplikacji muzycznych przy obecnie bardzo szybkich komputerach zmierza w nieodwracalnym kierunku. Już teraz hardware'owe moduły dzwiekowe, samplery, korektory itd. nie są tak chętnie kupowane jak kiedyś.
A to wszystko za sprawą producentów oprogramowania muzycznego. W przeciągu ostatnich dwóch lat powstało wiele aplikacji ( czyt. Vsti ) które w niemal doskonały sposób emulują hardwerowe odpowiedniki.          

Jeszcze 10 lat temu mało kto mógł sobie pozwolić na posiadanie własnego MINIMOOGA czy WAVESTATION. Owe, bardzo drogie instrumenty pewnie do dziś byłyby przedmiotem westchnień wielu zainteresowanych, gdyby nie programiści, którzy z pomocą bezdusznych maszyn (czyt. komputerów) i własnej wiedzy, potrafili zbudować z "zer" i "jedynek" chociażby tak rozsławionego przez Mooga "Minimooga". Dostępność softawe'owych klonów jest dużo łatwiejsza (tańsza) niż ich oryginałów, mimo to ich cena jest wciąż dużą barierą dla przeciętnego muzyka-hobbysty.

Darmowych syntezatorów wtyczkowych jest jak makiem zasiał. Każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Celem tego artykułu jest jednak wskazanie tych najbardziej wartościowych, które na pewno przydadzą się w nie jednej sytuacji. Wiele z tych aplikacji z powodzeniem może zastąpić komercyjne odpowiedniki. A oto niektóre z nich.

 

To bardzo proste pluginy posiadające tylko po jednym brzmieniu odpowiednio; bassu, pianina, e-pianina, rhode

Powyższe instrumenty nie posiadają żadnych ustawień, jednak jeśli umiejętnie okrosimy je odpowiednimi efektami, efekt może być zadziwiający

Celofan to wspaniały instrument, który powstał na zamówienie brytyjskiej firmy  - Keys. Posiada regulację tylko trzech parametrów. Jeśli poszukujesz świetnej barwy typu string - to ta wtyczka jest dla Ciebie.

CLAW to uproszczona wersja znanego Beasta ze stajni ReFx. Ten doskonale nadaje się do nowoczesnej muzyki.

DELAY LAMA to wtyczka vsti z animowanym interfejsem naśladująca śpiew Tybetańskiego Mnicha. Można regulować efekt ślizgania się dźwięków, delay oraz chorus.

GALACTIC, to doskonały instrument potrzebny tam, gdzie poszukujemy tzw. dźwięków tła (padów).

Aż trudno uwierzyć, że tak doskonały instrument (SuperWave P8) rozprowadzany jest jako freeware - tym lepiej dla nas. Producent powyższej wtyczki szybko się zorientował i postanowił stworzyć udoskonaloną wersję swojego pierwszego produktu. Tak też powstały:
  • Superwave Professional
  • Superwave Trance Pro
  • Superwave Performer
jednak my nadal możemy cieszyć się wspaniałymi barwami SUPERWAVE P8, którego znajdziecie tutaj.

 Na pewno nie wymieniłem tutaj wszystkich, które są godne polecenia przecież producenci wciąż piszą nowe wtyczki. Czasami jest tak, że dana firma rezygnuje z pracy nad danym projektem, udostępniając nam swój "niegotowy " produkt o statusie freeware.

Ostatnimi czasy bardzo dobrym zwyczajem stało się udostępnianie przez producentów aplikacji muzycznych (głównie instrumentów programowych)w postaci okrojonych, ale w pełni funkcjonalnych wersji swojego oprogramowania. Takie działania mają dwie podstawowe zalety;

  • pozwalają użytkownikowi zapoznać się z możliwościami aplikacji
  • jeśli nawet nie będzie na stać na zakup takiej aplikacji, zawsze możemy nacieszyć swoje uszy choć częścią brzmień, które otrzymaliśmy w wersji okrojonej.

 

Doskonałym przykładem takiej aplikacji jest Sonic Synth v2;

 Wtyczkę tę znajdziesz na stronie producenta wraz z dość szerokim zestawiem brzmień, a te są naprawdę najwyższej jakości...zresztą pobierz i przekonaj się sam.

Download Sonic Synth v2 NOW!

To jeszcze nie koniec niespodzianek. Ta sama firma udostępniła wersję demo ( w pełni funkcjonalne) swego sztandarowego produktu jakim jest Sample Tank vol 2 + szereg wysokiej jakości brzmień.

Pewnie niejeden z Was słyszał nie jednokrotnie piękno brzmienia organów Hammonda. Jakiś czas temu firma Native instruments, znana z produkcji doskonałych programów muzycznych wprowadziła do sprzedaży ich replikę - Hammond B4. Ja jednak polecam wszystkim niemal idealny pod każdym względem zamiennik;

Jest to wtyczka typu donationware stąd też po uruchomieniu pokazuje się okienko (obok) z prośbą autora o datki pieniężne na dalsze możliwości rozwoju aplikacji. Po jego zamknięciu bez problemu możemy cieszyć się brzmieniami organów Hammonda.