Wszystkie klawiatury działają przez MIDI, nie ma czegoś takiego jak lepsza czy gorsza integracja z DAW, wysyłają one wszystkie komunikaty CC. To jakie funkcje będzie się dało w nim przypisać zależy już od samego programu. Dla przykładu FL Studio nie przypisze każdego parametru, Cockos Reaper pozwala kontrolować dosłownie wszystko, Ableton Live podobnie. Jak sprawdza się tutaj Presonus nie mam pojęcia. Klawiatura Nektar którą wyżej zaproponowałeś integruje się z Reasonem ponieważ twórcy tego oprogramowania dogadali się z producentem i o to zadbali, równie dobrze będzie działać w innym DAW ale nie z automatu.
Programy typu Auto Map tylko usprawniają pracę, posiadają pewne szablony które i tak potem będziesz chciał skonfigurować od nowa sam tak jak Ci wygodniej. Pokazują na ekranie wirtualną wersję Twojej klawiatury i który parametr jest przypisany do danej kontrolki i na tym kończy się ich przydatność. Nie ma tutaj żadnej magii która pozwala nagle oderwać się od myszki.
No ale rzecz najważniejsza, niestety, zapomnij o takiej dużej kontroli, nie jest to ani wygodne ani nie usprawnia pracy. 99% czynności szybciej wykonasz myszką i nawet gdybyś miał klawisze przed sobą to i tak jest tu wiele czynników na "nie". Klawiatura służy do nagrywania nut przez MIDI, pady tak samo tylko zazwyczaj do perkusji, a kontrolki i suwaki do przypisania paru parametrów i nagrania automatyki z ręki. Przydają się też przyciski transportu. Same kontrolki mogą być też pomocne wykonując coś live. Jeżeli chcesz w pełni kontrolować DAW albo programować instrumenty i efekty odrywając się od myszki to mocno się rozczarujesz.
Dlaczego? Głównie dlatego że ile by tych kontrolek nie było to zawsze będzie ich za mało, programy zewnętrzne które zapisują banki i ustawienia niewiele pomagają. Druga kwestia to ich jednostronna praca, problem teoretycznie rozwiązują elektroniczne enkodery ale suwaków mechanicznych raczej nie uświadczysz. Po trzecie i najważniejsze wiele elementów nie da się kontrolować sprzętowo, GUI instrumentów i efektów często jest tak zaprojektowane że pewne czynności trzeba wykonać myszą, czynności wręcz niezbędne jak matryca modulacji albo kształt oscylatora, pierwsze lepsze przykłady - Zebra 2, Dune, Curve 2 , wszystkie wtyczki od Fabfilter itd. Szczerze mówiąc mam więcej wtyczek których nie da się w pełni przypisać niż tych które się da, Ty pewnie też jak się nad tym zastanowisz.
Wszystko sprowadza się do tego że za każdym razem stracisz masę czasu i nerwów na zastanawianie się jak przypisać daną wtyczkę żeby sprawnie ją zaprogramować a w ostateczności i tak polegniesz i wrócisz do myszki. Jeżeli pójdziesz na kompromis będziesz ciągle się odrywał, raz klawiatura, raz mycha, znowu klawiatura, znowu mycha itd. To samo dotyczy DAW, pewne rzeczy zaprogramujesz inne nie, od myszki się nie oderwiesz.
Jeżeli chodzi o jakość samej klawiatury - widzę że wybrałeś już rozmiar 49 klawiszy. Dalej kluczowym parametrem jest typ klawiatury, do wyboru masz lekką, pół-ważoną i ważoną. Ta pierwsza to typowa klawiatura stosowana w syntezatorach, ostatnia odzwierciedla mechanikę gry na fortepianie a środkowa jest kompromisem pomiędzy tymi dwoma światami. Pół-ważona jest więc dobrym rozwiązaniem dla kogoś kto potrzebuje dużego master keyboardu na którym ogra wszystko, od fortepianu po elektronikę. Bierze się to z tego że na lekkiej klawiaturze ciężko złapać czucie a na ważonej zbyt trudno gra się partie na syntezatorze.
Pytanie więc czy potrzebujesz tego typu klawiatury? Jeżeli grasz tylko elektroniką to lepiej sprawdziłaby się lekka klawiatura, w dodatku rozwiązanie to byłoby znacznie tańsze. M-Audio Oxygen 49 IV dostaniesz już w okolicach 500 PLN, dokładając trochę więcej dostaniesz nawet wersję 61 klawiszy. Do tego masz pady i inne kontrolki które sprawdzą się tak samo jak w droższych modelach - czyli jak wyżej.
Resztę kasy można zainwestować w sprzęt który naprawdę wpłynie na jakość Twoich produkcji - interfejs, odsłuchy, mikrofony. Moim zdaniem to strata pieniędzy jeżeli zależy Ci głównie na kontrolkach. Co innego gdybyś potrzebował świetnej jakości klawiatury, ważonej 88 klawiszy itd., ale do elektroniki to naprawdę, nie ma co przesadzać.