FL SynthMaker w fl8 FL SynthMaker to aplikacja wspierająca programowanie wirtualnych instrumentów oraz efektów bez konieczności posiadania umiejętności wytrawnego programisty. Wszystkie wtyczki, jakie stworzymy w aplikacji Synthmaker dostępnej z poziomu Fruity loops studio 8 bądź nowszej można wykorzystywać wyłącznie w programie fl studio. Tak stworzone pluginy mogą być współdzielone pomiędzy użytkownikami Fruity loops.

Jak używać? FL SynthMaker dostarczany jest razem z aplikacją Fl Studio 8/9 w postaci wtyczki, którą wczytujemy z poziomu menu: Channels>SynthMaker Fl SynthMaker różni się od swego komercyjnego odpowiednika tym, że nie pozwala na komilowanie storzonych wtyczek do formatu, który będzie "zjadliwym" dla innych programów hostów (Albleton, Cubase, i inne)

FL SynthMaker traktowany jest jako wtyczka/efekt i jest wczytywany z zapisanymi wcześniej projektami.

FL SynthMaker w fl8

FL SynthMaker w fl8

SynthMaker występuje w dwóch wersjach:

  • Effect version - ładowanej z poziomu Miksera
  • Instrument version - ładowanej z poziomu menu channel

Fl SynthMaker ładowany z domyślnym schematem, na który skada się pojedyńczy oscylator oraz prosty efekt typu delay. Wszystkie instrumenty jak i efekty znajdujące się na liście (patrz poniższy screen) posiadają rozszerzenia .osm.

W celu załadowania instrumentu należy przeciągnąć i upuścić instrument na okno step sequencera (w przypadku instrumentu) bądź też okno miksera (w przypadku efektu) - z poziomu przeglądarki - browser

FL SynthMaker w fl8

Klikając na przycisk Show panel - przełączamy się w tryb interface wtyczki. Klikając w przycisk Downloader usyskujemy dostęp do instrumentów oraz efektów pobieranych bezpośrednio z witryny Image-Line Dla tych, którzy chcieliby zgłębić wiedzę na temat tworzenia syntezatorów wtyczkowych VST polecamy poniższą literaturę (anglojęzyczna).

W celu pobrania nowych instrumentów/efektów z poziomu Fl SynthMakera należy:

  1. otworzyć SynthMakera
  2. Kliknąć na przycisk Content Library (1)
  3. Odświeżyć zawartość okna (2)

Obejrzyj: Fl Synthmaker Video Tutorial część 1
 

Fl Synthmaker Video Tutoial część 2