Czasami dzieje się tak, że w naszej głowie rysuje się ciekawa linia melodyczna jednak brak słuchu uniemożliwia nam przeniesienie tejże frazy melodycznej bezpośrednio do okna piano roll w postaci nut zarejestrowanych za pomocą np. klawiatury sterującej. Wtedy z pomocą przychodzi nam edytor Edison wbudowany w Fl Studio.
Wykorzystanie istniejących próbek.
Nasze rozważania oprzemy na próbce wokalnej, którą znajdziemy w środowisku Fl Studio. Na początek otwieramy pusty projekt, po czym wczytujemy edytor Edison. Edytor otwieramy z poziomu miksera (wpinamy go w pierwszą ścieżkę insertową - Insert 1).
Po wywołaniu okna Edisona wybieramy z menu „File" pozycję "load sample" celem otwarcia okna, z poziomu którego wczytamy do edytora naszą próbkę.
Przechodzimy do katalogu Vocals jak to pokazano poniżej:
Wybieramy FLS_DontStopMeNow_02.wav, po czym klikamy Open/Otwórz
Zanim dokonamy konwersji próbki Audio do MIDI, wywołujemy okno Step Sequencera (skrót F6), po czym dodajemy nowy kanał. W naszym przypadku nowo dodanym kanałem jest wtyczka Autogun.
Po wykonaniu opisanej operacji przechodzimy ponownie do okna Step Sequencera celem obejrzenia czy weryfikacji, czy konwersja się powiodła czy też nie (nuty) w oknie Piano Roll naszego kanału powinny być widoczne.
Wciskamy przycisk Play z poziomu panelu transportu celem odtworzenia danych zamieszczonych w patternie danych MIDI.
W ten sposób przenieśliśmy melodię z pliku audio do piano roll w postaci danych MIDI (z lepszym lub gorszym rezultatem) uzyskując punkt wyjścia do dalszych operacji nad surowym materiałem. Teraz nie pozostaje nam nic innego jak próba manipulacji (dostosujmy, zatem długości poszczególnych próbek, przesunięć itd.) Ale to nie wszystko... przecież zawsze mogę zarejestrować swój własny wokal - Jak to zrobić?
{mospagebreak}
Nagrywanie próbek
Chodzi mi ciekawa melodia po głowie. Aby zarejestrować melodię z poziomu edytora Edison otwieram jego okno.
Z poziomu okna External mixer input (prawy górny róg okna miksera) wskazujemy odpowiednie źródło dźwięku, z którego będziemy nagrywać. Ilość opcji, którą będziemy mięli do wyboru uzależniona jest od posiadanej karty dźwiękowej. W przypadku, gdy w sekcji IN nie posiadasz żadnej opcji do wyboru, zainstaluj sterowniki ASIO.
Następnie na pasku transportu w Edisonie wciskamy przycisk RECORD. Nagrywanie frazy, która chodzi nam po głowie rozpocznie się natychmiast, jak tylko dane wejściowe pojawią się na mikrofon (Edison wykryje źródło sygnału) - możliwe tylko w przypadku trybu nagrywania: on input
Staraj się zaśpiewać w sposób staranny, w miarę głośno (wyraźnie). Być może nie obejdzie się bez eksperymentowania. Kiedy zakończysz śpiewać wciśnij przycisk STOP na panelu transportu edytora. Na potrzeby niniejszego poradnika zaśpiewałem do mikrofonu: do re mi fas o la......
Ponieważ w naszym przypadku Edison został wpięty w pierwszy kanał insertowy miksera, z poziomu kanału Insert 1 podświetlamy ikonę dyskietki w oknie miksera.
Po zarejestrowaniu próbki na panelu transportu wciskamy przycisk Play celem jej odsłuchania.
Jeśli jesteś zadowolony z efektów swojego nagrania (tak jak to było wcześniej) z poziomu menu Tools (narzędzia) wybieramy „Convert to score and dump to piano roll"
Edison dokona analizy próbki, po czym przekonwertuje ją w nuty - dane MIDI, które automatycznie umieszczone zostaną w oknie piano roll.Opisana technika nie jest do końca wygodna, jednak Na pewno będzie ona sporym ułatwieniem, dla tych, którzy pragną realizować się w muzyce stosując metody mniej konwencjonalne, ale równie skuteczne. Pamiętać jednak należy, że nie jest to doskonała technika zwłaszcza w przypadku próbek kiepskiej jakości (bardzo zaszumionych itp). No ale od czego jest bramka szumów? - Bramka szumów odpowiedzialna jest za eliminację szumów, w pewnych partiach próbki.