Dobre pytanie, rozwinąć się może ciekawy temat. Spróbuję, bo mam chwile teraz ;).
Po pytaniu widzę, że zbytnio pojęcia o tych sprawach nie masz więc spróbuję to jakoś ogarnąć.
Po pierwsze VST i VSTi jest to format wtyczek programowanych stworzony przez Steinberga. VST to są efekty przetwarzające sygnał do nich wchodzący, a VSTi to generatory które tworzą brzmienie. Mogą to być zwykłe odtwarzacze sampli poprzez emulacje starych analogowych syntezatorów aż po ogromne cyfrowe kombinacje syntezy.
Żeby kreować dźwięki które masz na myśli potrzebujesz ogromnego doświadczenia i wiedzy pozwalającej przewidzieć co się stanie kiedy przekręcisz to czy tamto. Opanowanie obsługi nie jest trudne.
Najlepiej zacząć od syntezy subtraktywnej. To są właśnie typowe stare analogi sprowadzone do formy cyfrowej :). Dźwięk był w nich tworzony za pomocą impulsów elektrycznych i generowany w formie najprostszych fal dźwiękowych:
- Saw (piłokrztałtna)
- Sine (zwykły sinus)
- Square (fala kwadratowa)
- Pulse (trochę zmodyfikowana fala kwadratowa)
- Triangle (fala... trójkątna :)?)
Generalnie zasada jest taka, że tworzy się jakiś przebieg falowy, który w jednym syntezatorze jest prosty jak wyżej, w innym można go narysować, a niektóre mają samplowane brzmienia. Taki sygnał jest łączony i obrabiany aż do uzyskania pożądanego brzmienia.
Jeżeli chcesz się nauczyć podstaw to zacznij od tego:
noisesculpture.com/get-a-grip-on-synthesis
www.adamszabo.com/tutorials/adam_synth_tut_part_1.pdf
I potem przejdź do tego:
noisesculpture.com/synthesizer-boot-camp
To Ci wszystko wyjaśni. Będziesz gotowy programować każdy syntezator subtraktywny. Obsługa wszelakich wtyczek będzie uzależniona już tylko od przeczytania instrukcji i zapoznania się z innymi typami syntezy które dana wtyczka obsługuje.
Pozdr.