Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Ładowanie wtyczek pokolei? 2013/09/07 17:31 #21218

  • Kardas
  • Kardas Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Młodszy forumowicz
  • Młodszy forumowicz
  • Posty: 37
  • Otrzymane podziękowania: 5
Witam, po dość długiej przerwie z muzyką. ;)
Jak niektórzy może pamiętają, startowałem w programie stypendialnym, dzięki któremu mogłem wygrać sporą kwotę na nowy sprzęt audio. Niestety się nie udało (choć i tak jestem bardzo zadowolony z dużej ilości głósów i dobrych słów!) i wakacje nie minęły pod znakiem beztroskiej twórczości :(
Jednak mam nadzieję, że od października zawitam na stałe, w końcu pokazując jakieś sensowne projekty.

Narazie wpadłem z pytaniem:

czy w FL Studio można jakimś sposobem "wymusić" ładowanie dużych wtyczek pokolei?

dla zobrazowania:
Wyobraźmy sobie sytuację, że włączamy projekt, który korzysta z kilku osobnych, dość RAMo-żernych wtyczek. FL Studio w tym momencie zaczyna ładować wtyczki teoretycznie pokolei i "do końca", jednak w większość przypadków, po załadowaniu samej wtyczki program zaczyna ładować kolejną, gdy ta poprzednia jeszcze "wgrywa" sample.
Jeżeli takich wtyczek załaduje się powiedzmy 4 i każda w tym samym momencie zaczyna wczytywać nawet i setki MB sampli z tego samego dysku, to HDD zaczyna ryczeć, zarzynany latającą głowicą, próbującą robić za 4, a samo ładowanie niemiłosiernie się przedłuża, nieraz nawet zwieszając samego DAWa.

Kontakt Player, sam w sobie, działa tak, że biblioteki użyte w jednej instancji ładują się pokolei.
Czy jest coś takiego możliwe w FL Studio? Albo czy chociaż istnieje jakiś inny DAW, który to potrafi?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ładowanie wtyczek pokolei? 2013/09/07 18:05 #21219

  • N.E.X.
  • N.E.X. Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Posty: 2600
  • Otrzymane podziękowania: 330
Nie jestem w stanie stwierdzić jak jest w FL Studio bo porzuciłem go zaraz jak zacząłem właśnie używać multisampli. W Cockos Reaper z tego co widzę jest tak że wraz z wtyczką wczytują się sample, dopiero potem kolejka idzie na następną wtyczkę. Tak jest z Kontaktem, Play ma własne okienko, a DirectWave czeka tak długo aż załadują się brzmienia. Nie wiem czy przyczyną jest DAW czy może odpowiednio napisane wtyczki, niemniej na razie nie mam takiego problemu żeby wczytała się tylko wtyczka. Podejrzewam jednak że przyczyną będzie sama wtyczka, DAW raczej nie ma tu wiele do powiedzenia. Skoro Kontakt Player wczytuje się dobrze z jaką wtyczką masz problem?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ładowanie wtyczek pokolei? 2013/09/07 18:34 #21220

  • Kardas
  • Kardas Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Młodszy forumowicz
  • Młodszy forumowicz
  • Posty: 37
  • Otrzymane podziękowania: 5
No to chyba jednak trzeba będzie się przerzucić na Raepera. Choć już kilka razy próbowałem, ale bez skutku, bo pomimo wielu wad FLa strasznie jestem przyzwyczajony do tego interfejsu i obsługi...

Co do Kontakta, to podałem go jako przykład "ładowania pokolei". Jeżeli mam samego Kontakta w projekcie, to się nie muszę martwić, bo po wczytaniu playera on sam sobie POKOLEI wgrywa sample, a inne, lżejsze wtyczki aż tak nie dławią dysku ładowane równolegle przez FLa.
Jednak problem jest, gdy potężniejszych wtyczek jest kilka i wszystkie naraz ładują swoje wav'y.

Z tego co napisałeś wynika, że Reaper zachowuje się tak, jak bym chciał żeby FL się zachowywał i w takim razie jest to tylko i wyłącznie problem DAWa. Jak widać można to z poziomu DAWa jakoś zaprogramować, a panowie z Image-Line chyba nie pomyśleli, że ktoś będzie na FLu robił projekty wykorzystujące coś więcej niż Nexus i różne synthy (z resztą pokazuje to też brak zamrażania ścieżek i kilka innych niedostatków :P).

No chyba, że jest coś, o czym nie wiem i można jednak w FLu zrobić coś, żeby ładowało jak w Reaperze?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ładowanie wtyczek pokolei? 2013/09/07 19:00 #21221

  • N.E.X.
  • N.E.X. Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Posty: 2600
  • Otrzymane podziękowania: 330
Ok, Kontakt działa, ale dalej nie napisałeś które konkretnie wtyczki robią bałagań i nie chcą czekać. Tak jak napisałem nie mam z tym problemu jednak wydaje mi się że to zależy od tego jak sobie twórcy plugina sobie zaplanowali. Addictive Keys wczytuje się błyskawicznie ale po załadowaniu projektu jeszcze coś tam dogrywa bo tak jest zaprojektowana aby ładowała sobie sample w tle, twórcy przedstawiają to jako zaletę.

Play teraz ładuje wszystko offline ale w nowej wersji 4 ma być także wszystko ładowane w tle, być może będzie jakaś opcja aby to zmienić albo twórcy sami zaimplementują osobne ładowanie podczas ponownego otwierania projektu. W końcu oni mają takie biblioteki że testując ogłosili zejście z 13 minut ładowania projektu do 7 minut na przykładowym szablonie, to ładowanie w tle ma pomóc błyskawicznie załadować projekt może nawet poniżej minuty i doczytywać dopiero w tle tak aby mieć wcześniej dostęp do projektu - to ma sens.

DirectWave zawsze wczytuje offline więc nie mam porównania, nie pojawia się żaden pasek podczas wczytywania projektu jednak widzę że przy większej ilości sampli ta wtyczka dłużej się ładuje. Kontakt podobno ma jakieś mieszane algorytmy, niby wczytuje podstawę a reszta idzie w tle, też ciężko mi powiedzieć bo nie używam tam dużych brzmień aczkolwiek Kontakt czasami zatrzymuje ładowanie na dłużej a czasami na krócej.

Moim zdaniem DAW nie ma tutaj wiele do powiedzenia, on tylko wczytuje plugin tak jakbyś to robił ręcznie wstawiając go do projektu jednak z zachowaniem poprzednich ustawień, a co się dzieje wewnątrz wtyczki to nikt nie ma do tego wglądu.

Problem więc mogą stanowić konkretne wtyczki, jeżeli chodzi o inne biblioteki do Kontakt do poszukaj czegoś w opcjach, może znajdziesz inne sposoby ładowania. Uwzględnij jednak to że dzięki takiemu ładowaniu projekt może i początkowo ciężko chodzi ale masz do niego szybszy dostęp niż przez ładowanie offline. To samo masz z systemem, ładuje się może z 20 sekund ale potem z 4 minuty jeszcze jakieś pierdoły, wszystko wolno chodzi ale przynajmniej powoli można już coś drobnego włączyć, lepsze to niż czekanie łącznie 5 minut i patrzenie się na logo systemu.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ładowanie wtyczek pokolei? 2013/09/07 19:57 #21222

  • Kardas
  • Kardas Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Młodszy forumowicz
  • Młodszy forumowicz
  • Posty: 37
  • Otrzymane podziękowania: 5
Problem dotyczy praktycznie każdej wtyczki, która musi wczytać większe ilości sampli - Omnisphere, Superior Drummer, itp. no i Kontakt.
Z Kontaktem jest o tyle problem, że mam sporo dość starych projektów, stworzonych kiedy jeszcze się zabardzo nie znałem na kanałach MIDI i każdą bibliotekę ładowałem w osobną instację Kontakta. Gdy teraz je uruchamiam, FL wczytuje np. 3-6 Kontaktów, a każda instancja musi powiedzmy po załadowaniu wczytać "w tle" jeszcze powyżej 300mb jakiejś biblioteki. Już po drugim załadowanym przez DAW Kontakcie prędkość wczytywania i responsywność FLa spada drastycznie, a często też jakiekolwiek kliknięcie w FLu podczas "mielenia" dysku zawiesza program.
Tutaj głównie się rozchodzi o wielowątkowość zwykłych HDD, która przy tak intensywnym wykorzystaniu (każda bioblioteka to setki lub tysiące małych wav'ów) praktycznie nie istnieje.
Nie chciałbym drążyć tematu za bardzo, ale spróbuj na tej samej partycji lub nawet dysku, w tym samym czasie wywołać NARAZ wyszukiwanie jakiegoś pliku, kopiowanie filmu i kopiowanie powiedzmy 100 mptrójek. Dysk zacznie rzęzić jak trabant, a wszystko będzie trwało strasznie długo - dłużej, niż gdyby zrobić to wszystko pokolei.

I o taką funkcję mi chodziło w DAWie - wczytuje wtyczkę > DAW sprawdza czy już się załadowała WRAZ z ewentualnymi bibliotekami > dopiero wczytuje kolejną wtyczkę.
Niby takie wczytywanie w tle może być przydatne, jeżeli chce się mieć szybciej dostęp do projektu, ale w praktyce to chyba jest naprawdę skuteczne tylko na konfiguracjach w macierzach RAID, albo dyskach SSD. U mnie osobiście po 3-4 wtyczkach ładujących naraz sporą liczbę sampli jedynym wyjściem jest zazwyczaj ALT+CTRL+DEL i wyłączenie FLa...

Po tym co napisałeś wnioskuję, że faktycznie to jednak bardziej od wtyczki zależy, choć DAW też pewnie ma jakieś znaczenie, może niektóre nie wczytują wszystkiego "na pałę" jak FL Studio :D.


Edit:
Taki przykład dosłownie z wczoraj:
Mam projekt orkiestralny. W nim praktycznie jeden Kontakt i jakiś reverb. Projekt ładuje się szybko, załadowanie bibliotek (osobno trąbki, hornsy, skrzypce, wiolonczela, kontrabas) trochę trwa, jednak nie zamula to projektu ani kompa, bo wszystko jest wczytywane przez Kontakta pokolei, "jednowątkowo".
Jeżeli teraz do projektu dodałbym np. Superior Drummera i Playa (choć tego nie posiadam, tylko taki przykład), to FL robi tak:

1. Ładuje Kontakta. Okienko od Kontakta wyskoczyło, zaczyna ładować się pierwsza biblioteka w tle.
2. Ładuje Superior Drummera. Superior jako wtyczka załadowany, teraz zaczyna wgrywać sample, wszystko bardzo spowalnia bo naraz są ładowane sample z Kontakta i Drummera, a FL, jak dysk znajdzie chwilkę na jego potrzeby, zabiera się już za Playa.
3. Play sam w sobie nie jest duży, więc jakoś w bólach i przy akopaniamencie trzeszczącego dysku FL go w końcu ładuje.
4. W tym momencie FL chciałby skończyć i pokazać gotowy projekt, jednak ładujące się w tle biblioteki Kontakta, Superiora i Playa nie dają ani sekundy na pomyślenie. Dysk pracuje na najwyższych obrotach, głowica skacze po całym talerzu wczytując na zmianę sample (przy takim natłoku małych pliów NCQ dysku już wiele nie pomaga), aż w końcu FL dostaje świra i w tym momencie są 2 opcje:
A. czekam 10-15 minut z nadzieją, że wszystko się w końcu załaduje, a dysk się nie roztopi. (oczywiście w systemie nic już ruszać nie mogę, bo jeszcze bardziej zapcham)
B. FL się zawiesza, komp nie odpowiada, skutkuje tylko ALT+CTRL+DEL i wyłączenie problemu.

Niestety o wiele częściej wynikiem jest opcja B.
To tak bardzo obrazowo było

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Kardas.

Ładowanie wtyczek pokolei? 2013/09/07 21:42 #21223

  • N.E.X.
  • N.E.X. Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Posty: 2600
  • Otrzymane podziękowania: 330
Wiem jak działają ograniczenia fizyczne dysku. ;)

Jeżeli masz z tym duży problem w Cockos Reaper istnieje takie coś jak włączenie projektu offline, świetnie działa w przypadku kiedy zawiesi się jakaś wtyczka, powinna też sprawdzić się tutaj. Projekt otwiera się wraz ze śladami audio i MIDI ale z wyłączonymi wtyczkami, nie wyciszonymi tylko zostawionymi offline. Możesz wtedy włączyć je ręcznie w takiej kolejności w jakiej chcesz.

Wspomniałeś też wcześniej o zamrażaniu ścieżek - nie wiem jak w innych DAW, ale tutaj jest to rozwiązane automatycznie. Opcja freeze powoduje wyrenderowanie ścieżki i przejście pluginów w tryb offline, informacje o pluginach trafiają do odpowiedniego schowka i miejsce na wtyczki oczyszcza się. Każda wtyczka która zostanie od teraz dodana zostanie dołączona do poprzednich podczas "rozmrażania" tak jakby proces zamrażania nigdy nie nastąpił. Najlepsze jest to że tak można zrobić nawet do 5 razy, bo tyle poziomów ta opcja obsługuje.

Zmierzam do tego że takie coś mogłoby Ci się przydać w aktualnej sytuacji. Nie wiem jaki jest Twój sposób pracy ale u mnie często jest tak, że nie pracuję nad wszystkimi ścieżkami na raz. Gdybyś zamrażał w ten sposób ścieżki nad którymi aktualnie nie pracujesz, albo te które są już w miarę gotowe, mógłbyś nie tylko uniknąć problemu ładowania ale także szybciej wczytywać projekt - pluginy w zamrożonych ścieżkach ładują się w trybie offline więc nie są przetwarzane podczas otwierania projektu, włączą się i załadują dopiero wtedy kiedy ręcznie odmrozisz ścieżkę.

Niby ten system nie jest skomplikowany i dodano go całkiem niedawno ale jest daleko do przodu za tym co serwuje nam FL Studio, ręczne nagrywanie sygnału z miksera na playlistę albo Edisona to jest jakieś nieporozumienie, jest to gorsze niż zamrażanie w CR zanim zrobiono dedykowaną opcję. Minęły już ponad dwa lata od czasu kiedy się przesiadłem a dalej nic się nie zmieniło. :)

Jeżeli dużo pracujesz z MIDI to na pewno znalazłbyś więcej udogodnień.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kardas

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez N.E.X..

Ładowanie wtyczek pokolei? 2013/09/08 00:38 #21224

  • Kardas
  • Kardas Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Młodszy forumowicz
  • Młodszy forumowicz
  • Posty: 37
  • Otrzymane podziękowania: 5
No to cóż więcej mogę powiedzieć - FL znowu zawodzi, jeżeli chodzi o poważniejsze i bardziej zasobożerne projekty.

Na dniach instaluję SSD, na którym planuję postawić system i FLa + wtyczki. Biblioteki wgram na całkiem osobnym HDD. Może choć trochę to pomoże...
Jednak jak widzę, nie ma innego wyjścia niż przestawiać się powoli na Reapera. Prędzej czy później przesiadka będzie nieunikniona, a opcja z wczytywaniem wtyczek offline, którą opisałeś, jest prosta, a imho tak genialna w swojej prostocie, że wstydem jest brak czegoś takiego w FLu. Dodatkowo kompleksowe zamrażanie ścieżek wraz z wtyczkami - bomba.

Co do MIDI, to powoli, sukcesywnie używam go coraz częściej i widzę kolejne kłopoty, jak kontrola wszystkich pożądanych parametrów CC (każdy instrument na osobnym "Midi oucie", przypisywanie gałek itd.), przełączanie się pomiędzy kanałami, wysyłanie kanałów w Kontakcie na osobne wejścia w mikserze i sporo więcej. Im dalej człowiek zachodzi, tym więcej pojawia się problemów i ograniczeń programu, które jeszcze rok temu dla mnie praktycznie nie istniały.

Jednak najbardziej boli mnie przyzwyczajenie do starego. W FLu bawie się już od jakiś 5 lat, i choć wiem, że wielu rzeczy i funkcji jeszcze nie poznałem, to z całą pewnością mogę stwierdzić że niesamowicie przyzwyczaiłem się do jego interfejsu. Wszystko wykonuję praktycznie z marszu, nigdzie się nie gubię... Czego nie można powiedzieć o moich 2 czy 3 uruchomieniach Reapera :/.

No ale kwestia przyzwyczajeń i oswajania się z nowymi DAWami, technologiami i technikami pracy to materiał i dyskusja już na ewentualny osobny wątek :).

A wracając do tematu - wielkie dzięki NEX za pomoc i "nakierowanie" !

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ładowanie wtyczek pokolei? 2013/09/08 03:22 #21225

  • N.E.X.
  • N.E.X. Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Posty: 2600
  • Otrzymane podziękowania: 330
Testuj w wolnym czasie i poznawaj ile tylko możesz nowe aplikację, to kiedyś zaowocuje. Zawsze warto mieć jakąś alternatywę i zainstalowanych kilka programów, kiedyś może się załapiesz na tym że więcej projektów powstaje na jednym niż na drugim więc wszystko może samo przyjdzie. ;)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
Zasilane przez Forum Kunena