Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

TEMAT:

Odp: Jaki mikrofon do nagrywania wokalu ? 2012/12/06 18:04 #18539

  • N.E.X.
  • N.E.X. Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Posty: 2600
  • Otrzymane podziękowania: 330
Sound Forge nie mam w tej chwili zainstalowane, ale pewnie działać będzie, tylko bez odsłuchu własnego wokalu. Z mikrofonem USB skończy się po prostu na tym, że koleżanka włączy sobie podkład i do niego coś nagra, a siebie usłyszy dopiero odtwarzając materiał po nagraniu.

Tak jak pisałem, direct monitoring w interfejsach kieruje dźwięk od razu na wyjście bez przetwarzania, sprzętowo, więc można usłyszeć siebie bez najmniejszych opóźnień, to dużo daje w przypadku wokalu. Bez tego koleżanka niestety będzie skazana na nagrywanie bez żadnego odsłuchu własnego głosu, efekty odsłucha dopiero po nagraniu. Nawet jakby udało się ustawić odsłuch wejścia to będzie to sygnał już przetworzony przez komputer i co za tym idzie z nałożoną latencją, a w takich warunkach, z opóźnieniami, nie da się poprawnie śpiewać czy grać słysząc dosłownie podwójnie - siebie na żywo i po kilku milisekundach siebie z mikrofonu. To bardzo dezorientuje i nawet po przyzwyczajeniu się więcej szkodzi niż pomaga. Sytuacja trochę podoba do tego kiedy ktoś na programach do rozmów głosowych ma włączone głośniki i dużą czułość, kiedy druga osoba mówi to słyszy samą siebie z niewielkim opóźnieniem.

Ostatnimi czasy nagrywam materiały wideo z komentarzem głosowym, ustawiam sobie mikrofon jako wejście w programie do nagrywania obrazu i po prostu mówię, nie potrzebuję odsłuchu. Do tego takie mikrofony nadają się świetnie i nawet są reklamowane jako przeznaczone do podcastów. Tak samo instrumenty akustyczne, grając na gitarze słyszysz ją najlepiej na żywo więc odsłuch z mikrofonu nie jest potrzebny kiedy już wszystko jest ustawione. Wokal jednak ma to do siebie, że człowiek inaczej słyszy siebie niż odbierają to inni dlatego bezpośredni odsłuch jest tak ważny. Mikrofony USB niestety tego nie zapewnią (chyba że są takie modele z wyjściem na słuchawki).

Mówiąc wprost lepiej kupić coś konkretnego i mieć nawet na lata niż iść na takie kompromisy.

Możesz zaproponować np. ten zestaw www.djshop.pl/i8609,presonus,presonus-audiobox-studio.html

Jest droższy, ale ma wszystko czego potrzeba na start. Dobry interfejs Presonusa z bezpośrednim monitoringiem, mikrofon pojemnościowy, słuchawki, kable i nawet aplikację Studio One Artist gdzie akurat nie ma możliwości zapięcia wtyczek VSTi, ale do pracy z audio wszystko jest.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Jaki mikrofon do nagrywania wokalu ? 2012/12/06 19:16 #18540

  • LocoMatt
  • LocoMatt Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Moderator
  • Anonimowość - to mój cel, może kiedyś się pokażę
  • Posty: 340
  • Otrzymane podziękowania: 50
Znaczy przedstawię to trochę z innej strony. Mikser prawdopodobnie posiada jakiegoś starszego Pioniera DJ Professional coś takiego. I jeszcze o tyle się ona boi że nie będzie dała rady podłączyć mikrofonu i miksera do komputera i będzie z tym sporo problemów. Więc nie wiem jak jej doradzić gdyż jestem zielony w temacie mikrofonów, a z drugiej strony chcę jej szybko i dobrze doradzić gdyż mikołaj już rozpędził swoje sanie i raczej nie zaczeka :P
SoundCloud czyli mój muzyczny kącik

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Jaki mikrofon do nagrywania wokalu ? 2012/12/06 20:18 #18541

  • N.E.X.
  • N.E.X. Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Posty: 2600
  • Otrzymane podziękowania: 330
Mikser do laptopa czy zwykłej karty dźwiękowej się da, problem tylko w tym, że jakość będzie kompletnie do d... taka jaką ma ta karta dźwiękowa. Więc dobry mikrofon podłączony przez mikser dużo nie da skoro będzie to przetwarzane przez zintegrowaną kartę.

No dobra, poszukałem trochę za Ciebie i widzę, że niektóre modele na szczęście mają gniazdo słuchawkowe (mam nadzieję) do bezpośredniego odsłuchu, to już jest konkret i o tym można zacząć rozmawiać.

Modele jakie na szybko znalazłem:

www.djshop.pl/k7,mikrofony/i6277,maudio,...o-pro-tools-se-.html
www.djshop.pl/k7,mikrofony/i10065,mxl,mx...srebrny-czarny-.html
www.djshop.pl/k7,mikrofony/i5205,mxl,mxl-studio-1-usb.html

Nie doradzę żadnego modelu, bo po prostu nigdy się z nimi nie spotkałem i nie wiem jak brzmią. Jednak jak już musi być coś na USB to właśnie z takim wyjściem słuchawkowym, bez tego, jak wyżej, praca nie ma sensu.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez N.E.X..

Odp: Jaki mikrofon do nagrywania wokalu ? 2012/12/07 07:03 #18543

  • LocoMatt
  • LocoMatt Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Moderator
  • Anonimowość - to mój cel, może kiedyś się pokażę
  • Posty: 340
  • Otrzymane podziękowania: 50
Bardzo ciekawe, pod USB, przystępna cena , parametry też niczego sobie. Chyba coś z tego zostanie wybrane.
SoundCloud czyli mój muzyczny kącik

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Jaki mikrofon do nagrywania wokalu ? 2012/12/07 11:06 #18545

  • Piotr K
  • Piotr K Avatar
  • Wylogowany
  • Ekspert
  • Ekspert
  • Posty: 103
  • Otrzymane podziękowania: 3
To i ja zaproponuje, sam używam takiego jak w linku
lecz bez USB ale też jest i USB.
monacor.pl/product/show/7294/ECM-140USB

Pamiętaj że do zwykłego mic mozna dokupić jakis preamp np presonusa...
A do USB to będzie tylko przez VST mozna,.

jestem całkiem zadowolony, nie sądzę abym osiągnął lepsze efekty
na poziomie domowej zabawy kupując mikrofon za 1000 zł

Oczywiście jeśli mają to być produkcje profesjonalne do sprzedaży
to nic nie mówię ;-)

Mogę załatwić lepszą cenę na monacory (priv)

pozdrawiam!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Piotr K.

Odp: Jaki mikrofon do nagrywania wokalu ? 2012/12/07 19:09 #18549

  • LocoMatt
  • LocoMatt Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Moderator
  • Anonimowość - to mój cel, może kiedyś się pokażę
  • Posty: 340
  • Otrzymane podziękowania: 50
Ciekawy, lecz na chwilę obecną czekam na odpowiedź znajomej.
SoundCloud czyli mój muzyczny kącik

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Jaki mikrofon do nagrywania wokalu ? 2013/05/07 09:57 #20392

  • aniu
  • aniu Avatar
  • Wylogowany
  • Świeżak
  • Świeżak
  • Posty: 9
  • Otrzymane podziękowania: 0
Z moich doświadczeń z mikrofonami wokalowymi są trzy mikrofony które w cenie do 1000 zł sprawdzają się całkiem dobrze. Są to:
MXL 990 - klasyk wielkomembranowy, co ciekawe sprzedawany jest w zestawie z koszyczkiem i pudełkiem musicon.eu/137-mxl-990.html
AKG 120 - świetnie przenosi górkę musicon.eu/377-akg-perception-120.html
Shure PG27 - ciekawy bo można go z powodzeniem używać również do stopy czy gitary musicon.eu/477-shure-pg27.html

Warto jeszcze wspomnieć o zestawie Avid Recording Studio musicon.eu/278-avid-vocal-studio.html
Jego zaletą jest to że nie potrzebny jest żaden interfejs audio w setupie bo ten mikrofon ma wbudowany przetwornik sygnału av w związku z czym można go wpiąć bezpośrednio do komputera korzystając z wejścia USB.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Jaki mikrofon do nagrywania wokalu ? 2013/05/07 11:32 #20394

  • psysutra
  • psysutra Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Od Transu piękniejsza jest tylko cisza...
  • Posty: 1562
  • Otrzymane podziękowania: 44
Pojemnościówka do perkusyjnej stopy? Powodzenia- perkusista pier*olnie raz solidnie i ciśnienie takową membranę rozwali...
Goa rządzi, Goa prowadzi, Goa nigdy Cię nie zdradzi!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3
Zasilane przez Forum Kunena