Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT:

Kupno miksera do studia - pytania. 2012/10/11 09:58 #17702

  • lcaise
  • lcaise Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Ekspert
  • Ekspert
  • Posty: 108
  • Otrzymane podziękowania: 0
Witam, mam problem z doborem odpowiedniego sprzętu do mojego powstającego studia.

Mianowicie, chodzi mi o sumowanie następujących sygnałów:

- syntezator basowy
- drum box, czyli perkusja np roland tr808
- linia padów, synthów itd

I teraz, chodzi mi o taką konfigurację, aby na bassline zapodać kompresję, podobnie na linię drumboxa zapodać kompresor, ewentualnie iny jeszcze efekt.
Natomiast na linię padów dać na przykład reverb lub delay.

Czy jest możliwe wrzucanie po kilka efektów na dany kanał, jak w programie DAW ?

Pytanie brzmi - jakie wloty i wyloty powinien mieć mikser, aby móc zrealizować te ząłożenia? 10 lat pracowałem na FL Studio, teraz chcę spróbować hardware i stąd te pytania.

Zainteresowałem się mikserem typu Yamaha MG16 / 4

linka do dużych fot tutaj:
tinyurl.com/9mev56u

czy ten sprzęt zapasuje do moich wymagań?

Mam też opcję kupna miksera mało znanej firmy, gdzie tor audio rozwiązanyjest w taki sposób:

i24.photobucket.com/albums/c11/lcaise/mixer.jpg
i24.photobucket.com/albums/c11/lcaise/mixer2-1.jpg


Każda pomoc na wagę złota
Dzięki

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Kupno miksera do studia - pytania. 2012/10/11 10:16 #17703

  • psysutra
  • psysutra Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Od Transu piękniejsza jest tylko cisza...
  • Posty: 1562
  • Otrzymane podziękowania: 44
Z tego co wiem, to efektowanie na stole mikserskim odbywa się na kanałach wysyłkowych AUX . Jeśli oczywiście mowa o stricte hardware.

Dodatkowo- do wysyłki sygnału z kanału na efekt służy gniazdo insert przy kanale, a na powroty sekcja return. Send pewno też do czegoś służy, ale w tym momencie mam pustkę w głowie.

Jeśli chodzi o zapięcie kompresora to sam mam dylemat, jak by to można zrobić. Mimo, że uczę się realizacji dźwięku to nie mam pojęcia gdzie by to wpiąć, ponieważ w studiu mamy co prawda mikser Studera i drugi mikser, niemniej całość jest wbita w interfejs Digi i Pro Toolsa... -.-
Goa rządzi, Goa prowadzi, Goa nigdy Cię nie zdradzi!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Kupno miksera do studia - pytania. 2012/10/11 12:43 #17707

  • lcaise
  • lcaise Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Ekspert
  • Ekspert
  • Posty: 108
  • Otrzymane podziękowania: 0
Obawiam się, że z tym send-aux masz rację.

Poczekamy na opinie innych, zapewne są tutaj ludzie pracujący na stołach hardware'owych :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Kupno miksera do studia - pytania. 2012/10/11 13:25 #17708

  • psysutra
  • psysutra Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Od Transu piękniejsza jest tylko cisza...
  • Posty: 1562
  • Otrzymane podziękowania: 44
Ewentualnie kompresor wepniesz przed sygnałem wejściowym, ale to dość ryzykowne, gdyż korekcja powinna być raczej przed blokiem dynamiki- w każdym razie ja to tak stosuję.
Goa rządzi, Goa prowadzi, Goa nigdy Cię nie zdradzi!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Kupno miksera do studia - pytania. 2012/10/11 13:57 #17709

  • N.E.X.
  • N.E.X. Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Posty: 2600
  • Otrzymane podziękowania: 330
Do czego chcesz potem ten sygnał z miksera wyprowadzić?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Kupno miksera do studia - pytania. 2012/10/11 17:44 #17710

  • lcaise
  • lcaise Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Ekspert
  • Ekspert
  • Posty: 108
  • Otrzymane podziękowania: 0
Z początku przygody z hardware potrzebuję mikser do odsłuchu efektów pracy z pudłami, sterowanymi przez FL Studio.
Inaczej mówiąc, FL jako sekwencer midi, a mikser jaki szukam po prostu do "miksowania" dźwięków hardware'owo.

W przyszlości chciałbym rozejrzeć się za jakimś lepszym magnetofonem szpulowym. Szpule z taśmami już mam :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Kupno miksera do studia - pytania. 2012/10/11 18:37 #17711

  • N.E.X.
  • N.E.X. Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Posty: 2600
  • Otrzymane podziękowania: 330
Rozumiem. Chciałbym tylko zasugerować czy przypadkiem chęć posiadania/obsługiwania sprzętu nie jest silniejsza od faktycznych potrzeb i rezultatów jakie pozwolą osiągnąć.

Problem jest tego typu, że gdzieś ten sygnał z miksera trzeba nagrać, uwiecznić. Najlepszym rozwiązaniem jest wprowadzenie tego z powrotem do aplikacji DAW poprzez interfejs audio. Jednak dzisiaj interfejsy stają się kompleksowymi urządzeniami w których są nie tylko wejścia i wyjścia ale także przedwzmacniacze mikrofonowe, specjalne wyjścia na efekty sprzętowe (tak jak w mikserze o co właśnie pytasz) czy wewnętrzny mikser który integruje się z aplikacjami DAW. Dzięki temu wszystkie instrumenty możesz podłączyć bezpośrednio do komputera, każdą ścieżkę wysłać na sprzętowe efekty, wyregulować parametry, nagrać, wyedytować i tak dalej z kolejnymi. Wszystko w jednym miejscu. Sprzętowy mikser staje się wtedy zbędny.

Przykład jak to funkcjonuje w interfejsie AKAI:



Jak widać są tutaj cztery inserty, możesz więc podłączyć cztery urządzenia i niezależnie wysyłać dane ścieżki właśnie na nie. Nie wiem czy kolejkowanie działa dowolnie czy według kolejności, ale to kwestia wyczytania z instrukcji aby efektywnie wykorzystać.

Dla porównania mikser który podałeś ma tylko 2 wyjścia AUX, o ile wiem to jest właśnie wyjście które wpina się w wejście sprzętu a wyjście z niego z powrotem do miksera w kanał RETURN czy powrót. Ilość wysyłki reguluje się procentowo parametrami AUX w danym kanale. Przypomina to trochę sendowanie w FL Studio gdzie można procentowo ścieżkę wysłać na reverb czy delay. Mikser ten jednak nie posiada typowych Insertów jak na filmie które z jednego wtyku wyprowadzają i wprowadzają sygnał.

Potwierdza to wikipedia na temat Insertów - "Most modern entry level and medium format mixers use a single TRS jack for both Send and Return. This dual-purpose insert jack only has three conductors"

en.wikipedia.org/wiki/Insert_%28effects_processing%29

Oraz na temat AUX Sendów oraz AUX Return - "aux-send output is connected to the audio input of an outboard audio effects unit (most commonly a reverb or delay unit or a compressor). The audio output of the outboard unit is then connected to the aux-return input on the mixing console (if the recording console has one) or as an alternative it can be connected to one of the input channels on the mixing console."

en.wikipedia.org/wiki/Aux-send

Sam nie byłem pewny bo mikserami wiele się nie bawiłem, ale wynika z tego, że właśnie tak sytuacja wygląda. Wychodzi na to, że lepszy interfejs da Ci więcej możliwości i pozwoli wykorzystać zewnętrzne urządzenia w lepszy sposób niż starszy mikser posiadający tylko sendy.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez N.E.X..

Odp: Kupno miksera do studia - pytania. 2012/10/11 19:16 #17712

  • lcaise
  • lcaise Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Ekspert
  • Ekspert
  • Posty: 108
  • Otrzymane podziękowania: 0
Dzięki, bardzo rozjaśniłeś sprawę.

To o czym mówisz to prawda, co lepsze mam dwa interfejsy - jeden na którym cały czas działam czyli Native Instruments A4DJ a drugi to zapakowany w pudło [z uwagi na brak miejsca, ale to się zmienia właśnie w tym momencie bo zmieniam mieszkanie w weekend :)] Tascam US428.

tascam.com/product/us-428/specifications/

Ma on wloty o których piszesz, nie ma jednak z tego co widzę żadnej opcji obsługi sprzętowych efektów...
Jak uważasz, czy ten interface miałby zastosowanie w tym o czym pisałem? Wyłączając na tą chwilę efekty na kanale [mogę oganiczyć się do FXów na zmiksowany materiał/sumę w przypadku domorosłego masteringu.

Pytanie które rodzi się przy okazji brzmi, jak zmusić do działania obydwa urządzenia - w sensie, żeby cały DAW w tym przypadku FL hulał na NI Audio4DJ, a recording aby odbywał się poprzez Tascama.

Trzeba pamiętać też, że Tascam to sterownik i interface midi, czyli wiele ułatwia w komunikacji starszych synthów z PC [w tej chwili roland mc505 i kawaiK4], a w FL Studio jest nawet gotowa mapa do tego urządzenia jako sterownik midi.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
  • 2
Zasilane przez Forum Kunena