Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Wokal rejestruje się na jednym kanale - dlaczego? 2012/09/16 18:41 #17337

  • Kokal
  • Kokal Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Senior
  • Senior
  • Posty: 45
  • Otrzymane podziękowania: 0
Witam!
Posiadam mikrofon Shure SM58 (dynamik) mam mały problem ponieważ przy nagrywaniu
wokalu mikrofon nagrywa tylko na jeden kanał (lewy) co bardzo komplikuje pracę przy
masteringu oraz jakość nagrania nie jest zadowalająca.
Nagrywam w programie Cool Edit Pro 2.0 wszystko jest odpowiednio ustawione i
zaznaczone aby nagrywał stereo lecz tak się nie dzieje-majk zapisuje wokal tylko i wyłącznie
na jednym kanale. Jakie są tego przyczyny.
Proszę o pomoc

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Wokal rejestruje się na jednym kanale - dlaczego? 2012/09/16 20:32 #17338

  • Pietia
  • Pietia Avatar
  • Wylogowany
  • Master
  • Master
  • Życie jest jak muzyka po prostu płynie...
  • Posty: 5193
  • Otrzymane podziękowania: 193
A czy próbowałeś rejestrować ścieżkę wokalną za pomocą Edisona wbudowanego w Fl Studio (o ile korzystasz z tej aplikacji). Można spróbować skopiować ścieżkę zarejestrowaną na jednym kanale do drugiego.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kokal

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Wokal rejestruje się na jednym kanale - dlaczego? 2012/09/17 10:36 #17343

  • Kokal
  • Kokal Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Senior
  • Senior
  • Posty: 45
  • Otrzymane podziękowania: 0
Tak na prawdę to mój znajomy ma ten problem i używa do rejestracji dzwięku z mikrofonu w cool edit pro.Ja nie mam tego problemu bo używam albo właśnie cool edit albo adobe audition.Radziłem mu żeby sprawdził ustawienia w CEP ale sprawdzał i wszystko jest w porządku.Nie wiem co mu doradzić dlatego napisałem.Ja osobiście też mam dynamika,nawet gorszego niż on i nie mam tego problemu...No cóż może jakoś się z tym upora.Dziękuję za odpowiedz i pozdrawiam.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Wokal rejestruje się na jednym kanale - dlaczego? 2012/09/18 14:22 #17356

  • N.E.X.
  • N.E.X. Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Posty: 2600
  • Otrzymane podziękowania: 330
Rozwiązanie problemy zapewne znajduje się w Twoim pytaniu ;). Mikrofony zawsze są monofoniczne i nagrywają tylko jeden kanał. Można znaleźć mikrofony stereo które nagrywają w tym systemie, ale posiadają wtedy dwie kapsułki i jak ktoś taki kupuje to raczej wie dlaczeczo. Większość jednak posiada taką elektronikę razy jeden i nagrywa mono. Jeżeli w programie ustawisz aby nagrywał stereofonicznie wyłapywać będzie tylko jeden kanał bo tylko taki jest dostępny i zazwyczaj jest to lewy. Rozmieszczenie w panoramie będzie wtedy polegać na wyciszaniu lewego kanału lub prawego w odpowiednich proporcjach dlatego przesunięcie na prawo wyciszy wokal i nie da się go ustawić na środku.

Rozwiązaniem jest po prostu nagrywanie w trybie w jakim mikrofon jest zbudowany czyli mono. Nagrywając jedną ścieżkę otrzymacie jedną ścieżkę którą można rozmieścić w przestrzeni na lewo, prawo albo centralnie. Tylko tyle.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kokal

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Wokal rejestruje się na jednym kanale - dlaczego? 2012/09/18 14:33 #17357

  • Kokal
  • Kokal Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Senior
  • Senior
  • Posty: 45
  • Otrzymane podziękowania: 0
Nie znam sie na tym bo zajmuję się bardziej produkcją muzyki niż nagrywaniem wokali więc dlatego napisałem.Dodam tylko,że jak już wspomniałem też mam dynamika a jednak przy zapisie pojawiają się 2 ścieżki,prawy i lewy kanał.Nie wiem od czego to zależy no ale bardzo dziękuję za odpowiedz.Pozdrawiam

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Wokal rejestruje się na jednym kanale - dlaczego? 2012/09/18 16:04 #17363

  • N.E.X.
  • N.E.X. Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Posty: 2600
  • Otrzymane podziękowania: 330
Coś w ustawieniach, także od interfejsu i jak podpinasz mikrofon. Jeżeli przejściówką do kanału stereo albo innych jackiem/chinchem to tak będzie. Jak do kanału mono to nagrywając w stereo będzie tylko jeden kanał, ten w któy jest wpięta wtyczka.

W każdym razie coś w ustawieniach.

IMHO nagrywanie wokali mono na ścieżkach stereo to błąd logiczny z samego założenia, stereo z tego nigdy nie powstanie a jest 2x ten sam materiał. W studiach nagraniowych właśnie wszystko robi się monofonicznie i potem rozmieszcza w przestrzeni, albo nagrywa dwa razy żeby było szeroko, tak samo ale inaczej, powstają te różnice wtedy w wykonaniu.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kokal

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Wokal rejestruje się na jednym kanale - dlaczego? 2012/09/18 17:38 #17371

  • Kokal
  • Kokal Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Senior
  • Senior
  • Posty: 45
  • Otrzymane podziękowania: 0
Jeszcze raz dzięki wielkie.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
Zasilane przez Forum Kunena