Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Mikrofon Pro Tools Vocal Studio, co o nim sądzicie? 2011/08/21 22:11 #13542

  • hiphop14
  • hiphop14 Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Złoty forumowicz
  • Złoty forumowicz
  • Posty: 176
  • Otrzymane podziękowania: 1
Jest to mój pierwszy post na tym forum więc wszystkich serdecznie witam!
A pytanie takie jak w temacie. Co sądzicie o tym mikrofonie? Produkcja bitów zajmuję się już jakiś czas, o nagrywaniu wokalu myślę od niedawna. Mam dość ograniczone środki, a ten mikrofon jak na razie bardzo przypadł mi do gustu. Ale wolałbym poradzić się bardziej doświadczonych osób. Nie zapomnę też dodać, że zamierzam podłączyć go pod USB do laptopa, lecz jaką ma ten laptop kartę dźwiękową, to jeszcze nie wiem.

allegro.pl/pro-tools-vocal-studio-mikr-p...ool-i1769625289.html

A w tym linku próbka głosu nagrany tym mikrofonem.

www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/Avid_M...70/strona/14000.html

Szukałem tematu o tym mikrofonie ale nie mogłem znaleźć.
Dzięki i pozdro! :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Mikrofon Pro Tools Vocal Studio, co o nim sądzicie? 2011/08/21 22:57 #13543

  • N.E.X.
  • N.E.X. Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Posty: 2600
  • Otrzymane podziękowania: 330
Witaj!

Niestety nie testowałem nigdy tego mikrofonu jednak wydaje mi się, że do nagrywania wokalu w warunkach domowych będzie idealny :). Dodam właśnie to, że dzięki połączeniu USB (mikrofon posiada swój interfejs audio) nie potrzebujesz dodatkowego zasilania jak i zewnętrznej karty dźwiękowej (pod laptopa i tak by taki mikrofon nie wszedł). Więc generalnie nic taniej się nie znajdzie (jak już to dużo drożej - normalny mikrofon pojemnościowy + interfejs) ;).

Po prostu podłączasz i nagrywasz w dowolnym systemie DAW. Ta Wersja Pro Tools ma dosyć spore ograniczenia, powiedziałbym nawet, że nie nadaje się do większych prac (a nawet mniejszych) i działą wyłącznie z podłączonym sprzętem zakupionym z nim, tj ten mikrofon. To raczej taki dodatek żeby zachęcić do kupna, a cena 369zł raczej odnosi się tylko do mikrofonu ;).
Za tę wiadomość podziękował(a): hiphop14

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez N.E.X..

Odp: Mikrofon Pro Tools Vocal Studio, co o nim sądzicie? 2011/08/22 15:08 #13551

  • Pietia
  • Pietia Avatar
  • Wylogowany
  • Master
  • Master
  • Życie jest jak muzyka po prostu płynie...
  • Posty: 5193
  • Otrzymane podziękowania: 193
Witaj na forum.

I ja nie znam powyższego modelu, w sumie to pierwszy mikrofon, podłączany przez USB. Osobiście zakupiłbym coś sprawdzonego (Shure SM58) - mam dwa takie mikrofony (bezprzewodowy oraz przewodowy) . Jednakże należałoby je podłączać przez wejście liniowe (bądź LCR) - tutaj jednak konieczne byłoby zakupienie dodatkowo interfejsu.

Sam mikrofon Shure SM58 (wersja przewodowa) to koszt 255 zł +interfejs (tutaj rozrzut jest spory).
Dlaczego Shure SM58? Bo to sprawdzona jakość, niekwestionowany lider, doskonały do wokalu.
Pomyśl o nim.
Pozdrawiam

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Mikrofon Pro Tools Vocal Studio, co o nim sądzicie? 2012/05/21 14:04 #16178

  • januszmuzykant34
  • januszmuzykant34 Avatar
  • Wylogowany
  • Świeżak
  • Świeżak
  • Posty: 1
  • Otrzymane podziękowania: 0
To moze ja powiem tak.. uzywalem wielu mikrofonow, zarowno dynamicznych jak i pojemnosciowych. Dla kogos takiego jak autor tematu mikrofonik od m-audio bedzie swietny! Nagrywalem na kilku mikrofonach usb z tego przedzialu cenowego i choc wszystkie byly do siebie podobne w jakosci nagrania to jednak cos mnie ciagnie do maudio, wokal bardzo cieply, zadnych trzaskow czy szumow a podpinalem po prostu przez port USB. Warto nadmienic ze korzystam w tamtym komputerze z zintegrowanej badziewnej karty muzycznej, a mimo to nie planuje jej zmieniac na razie bo klopoty z praca zmusily mnie do chwilowej przerwy w karierze muzyka ;)
Podsumowujac mikrofon jest bardzo przeznaczony dla wszystkich amatorow i hobbystow, a jego jakosc pozwala tworzyc swoje prace w bardzo fajnej, niemalze profesionalnej jakosci dzwieku. Znalem kiedys kilku chlopakow, nagrywali plyte demo i korzystali wlasnie z podobnego rozwiazania i kiedy pierwszy raz to uslyszalem brzmialo jak profesionalna produkcja z BMG czy innego sony music :D Takze mikrofon fajny, ale nie mozna zapomniec o dobrym sofcie i miksie/masteringu nagranego materialu, to daje bardzo duzo

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Mikrofon Pro Tools Vocal Studio, co o nim sądzicie? 2012/05/21 14:41 #16179

  • psysutra
  • psysutra Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Od Transu piękniejsza jest tylko cisza...
  • Posty: 1562
  • Otrzymane podziękowania: 44
Shure SM do "studyjnego" nagrywania wokali? To jakiś żart...
Goa rządzi, Goa prowadzi, Goa nigdy Cię nie zdradzi!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Mikrofon Pro Tools Vocal Studio, co o nim sądzicie? 2012/05/21 18:17 #16181

  • Pietia
  • Pietia Avatar
  • Wylogowany
  • Master
  • Master
  • Życie jest jak muzyka po prostu płynie...
  • Posty: 5193
  • Otrzymane podziękowania: 193

psysutra napisał: Shure SM do "studyjnego" nagrywania wokali? To jakiś żart...


To żaden żart. Przecież jasno napisałem, a jeżeli masz coś więcej do powiedzenia chętnie poczytam, bo krytykować to każdy potrafi, jednak udzielić rady, napisać dlaczego nie jest to dobre rozwiązania już nie każdy.
Jakość nagrania w dużej mierze zależy od samego interfejsu.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Pietia.

Odp: Mikrofon Pro Tools Vocal Studio, co o nim sądzicie? 2012/05/21 21:13 #16183

  • N.E.X.
  • N.E.X. Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Posty: 2600
  • Otrzymane podziękowania: 330
Ostro powiedziane, jednak w pewnym sensie to prawda. Powiem krótko jak ja to widzę:

www.shure.com/americas/products/micropho...m58-vocal-microphone

Shure SM58 to mikrofon dynamiczny, wokal nagrywany takim mikrofonem zawsze będzie gorszej jakości niż ten nagrywany mikrofonem pojemnościowym, taka jest technologia i tego się nie przeskoczy. Po prostu dynamiki łapią mniej szczegółów, bardziej z bliska, są dobre do występów na żywo gdzie jest ogromna głośność, w studiu można ich też używać do nagrań poszczególnych elementów perkusji.

Faktycznie w opisie jest wtrącone, że nadaje się do nagrań studyjnych, ale wystarczy spojrzeć na parametry żeby wiedzieć, że producent naciąga fakty, jak wspomniałem, technologii nie przeskoczy, dynamik to dynamik.

- Uniform cardioid pickup pattern isolates the main sound source and minimizes background noise
- Effective, built-in spherical wind and pop filter
- Frequency response: 50 to 15,000 Hz

Już po tym widać, że nastawienie to głównie występy sceniczne. Bardzo niska góra, standard w dynamikach, skutkuje to "zamulonym" wokalem, filtr przeciw podmuchom powietrza raczej nieprzydatny w studiu czy choćby specjalna budowa eliminująca odgłosy otoczenia.

Jeżeli ktoś już taki mikrofon posiada to jasne, że nagrać wokal może, nie będzie tragicznie, na pewno źle też nie będzie, ba, może nawet zabrzmi świetnie zależnie od potrzebnego materiału. Ale inwestując prawie 300zł już lepiej kupić do nagrań pojemnościówkę, choćby najtańszą.

Sam nagrałem kilka wokali trochę innym modelem Shure, tańszym i wydawał się całkiem niezły. Do czasu aż nie nagrałem tego samego i innych rzeczy Zoom H2, który posiada mniejsze kapsułki w stosunku do zwykłych pojemnościówek, jednak różnica w szczegółach nagrań jest NIESAMOWITA. Może ktoś jeszcze pamięta jak dawno temu zadałem na tym forum pytanie w sprawie nagrywania wokali z dynamików, znaleźć już nie potrafię tematu :). Spróbowałem, nauczyłem się na błędach, jak jest można próbować bo dlaczego nie, kupować specjalnie nie polecam.

Taki jest mój punkt widzenia w tej kwestii oparty nie tylko na "tak wolno a tak nie" ale głównie na własnym doświadczeniu :).
Za tę wiadomość podziękował(a): hiphop14

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez N.E.X..
  • Strona:
  • 1
Zasilane przez Forum Kunena