Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

darson - FL SB standalone 2011/03/20 21:56 #11681

  • darson
  • darson Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Posty: 435
  • Otrzymane podziękowania: 11
Kawałek zrobiony na pohybel tym co twierdzą, że natywne wtyki, które znajdują się na pokładzie FL Studio są do d...y.
Kawałek zrobiony przy pomocy wyłącznie tego co zainstalowało mi się razem z FL Studio plus drumaxx.


darson - FL SB standalone

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

O:darson - FL SB standalone 2011/03/20 23:58 #11685

  • N.E.X.
  • N.E.X. Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Posty: 2600
  • Otrzymane podziękowania: 330
Dedykacja zapewne między innymi do mnie ;). Jak wcześniej - nie twierdzę, że synteza wbudowanych wtyczek jest zła, złe są tylko sample, presety i wszelkie inne znane wszystkim elementy.

Kawałek bardzo dobry i nie zaprzeczę temu, nadawałby się do jakiejś gry nawet po kilku szlifach ;). Tylko teraz tak. Motyw spodobał się, zakładamy, że dostajesz zlecenie na zrobienie ścieżki dźwiękowej w podobnej stylistyce breakowo-elektronicznej. Gra ma 10 poziomów, w każdym z poziomów załóżmy, że tak jak w Mirrors Edge są 3 motywy - pod logiczne zagadki, pod walkę i normalny do chodzenia po poziomie. Łącznie do wykonania generalnie 30 max po 2 min. kawałków.

Pytanie brzmi - ile jesteś w stanie zrobić unikalnych lecz stylistycznie się trzymających, bardzo dobrych motywów korzystając wyłącznie z wbudowanych sampli i narzędzi z FL Studio tak aby praca nie została odrzucona przez zbytnie podobieństwo do "typowych brzmień"?

Ja właśnie przechodzę przez takie dylematy, amatorsko dalej ale jednak pojawiają się problemy, których nie rozwiążę przy pomocy wbudowanych narzędzi w FL Studio. Każdy kto też będzie chciał się na poważnie zająć taką robotą też będzie musiał sobie z tego zdać sprawę, że nie ma sensu unosić się honorem czy bić rekordy guinesa osiągając jakieś achievementy za korzystanie lub nie korzystanie z czegoś ;). To po prostu utrudnianie sobie życia potem, bo np. textury pod tła można wykonać w kilkanaście sekund specjalnymi narzędziami (darmowymi), w Sytrusie zajmie to znacznie dłużej razem z efektami. Pomijam już brzmienia orkiestrowe, sample bębnów czy narzędzie do efektu Dopplera - tego nie znajdziemy w FL Studio. Jak najbardziej sam DAW łyknie takie pluginy i już stanie się bardziej funkcjonalny, ale trzeba zadbać o te zewnętrzne rozwiązania.

Każdy oczywiście ma swoje zdanie i nie próbuję nikomu narzucać moich twierdzeń. Po prostu mówię jak jest. Ba, jakby ktoś się postarał, spędził kilka tygodni nad jednym utworem, przetworzył sample, ukręcił brzmienia urywające **** tylko z FL Studio pozamiatałby nie jeden inny kawałek. Pytanie tylko po co, skoro ja mogę to zrobić w jeden dzień innymi narzędziami, nie rzadko darmowymi pluginami i samplami za free, też przetwarzając ale wygodniejszymi narzędziami.

Ot, wytłumaczenie dlaczego uważam tak a nie inaczej.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez N.E.X..

O:darson - FL SB standalone 2011/03/21 00:47 #11687

  • darson
  • darson Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Posty: 435
  • Otrzymane podziękowania: 11
Wiadomo. Bez pracy i nauki nic nie osiągniesz. Ten fragment robiłem w 3h włącznie z kręceniem brzmień. 30 unikalnych zestawów instrumentów to do ogarnięcia samym sytrusem. Tylko trzeba kręcić i wiedzieć co się chce uzyskać. Sample najlepsze może nie są, ale po to jest edison i cała masa efektów, żeby z nich korzystać. Ludzie za pomocą uwaga! WASP'a robią brzmienia niczym z moog voyagera. Już ktoś kiedyś na forum napisał odnośnie instalowania pierdyliona wtyczek (a to nie Ty przypadkiem?). Jest elegancki manual do wszystkiego, milion tutoriali na stronie IL, że nie wspomnę o tym co można znaleźć na YT. Śmiać mi się che jak czytam albo słyszę "FL jest dobry dla początkujących". Amatorzy to ci, którzy przesiadają się z FL Studio na inny DAW z myślą, że po takiej zmianie będą robić lepszą muzę hrhrhr. Bo jak ktoś nie potrafi ogarnąć tak prostego i intuicyjnego softu to chciałbym zobaczyć jaką ma minę jak sobie pierwszy raz odpali Reason'a, Cubase'a czy Sonar'a ;-)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

O:darson - FL SB standalone 2011/03/21 02:44 #11689

  • N.E.X.
  • N.E.X. Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Posty: 2600
  • Otrzymane podziękowania: 330
Tak, FL Studio jako DAW to potęga i jego siła polega głównie na sposobie pracy i otwartym środowisku (w przeciwieństwie do Reasona). Twórcy tego nie kryją ;). Lecz co lepsze wtyczki od Image Line są niestety płatne - gdyby wykupić je wszystkie zapewne FL Studio jako stacja robocza sama w sobie była by w jakimś tam stopniu wystarczalna, ale bez tego niestety nie jest z powodów jakie wcześniej wymieniłem ;).

Nie wiem czy ja tak pisałem, ale na pewno mam takie samo zdanie - instalowanie masy mało przydatnych wtyczek i rozszerzeń to zła rzecz, ciężko ogarnąć i ciężko coś dobrego zrobić ;). Wszystko to jednak skrajności i tych skrajności lepiej unikać ;). Tak jak instalowanie co popadnie oraz ograniczania się na siłę do wbudowanych narzędzi.

Dla przykładu - chętnie korzystam z natywnych efektów jak Limiter, Kompresor, Maximus (taki extended), Video Player, Filtry, Parametric EQ2 czasami przestery. Do tego mam rozbudowane o wtyczki sekcje reverbu, pogłosu i paru innych wtyczek w jednym zestawie, które brzmią lepiej niż natywne oraz kilka korektorów, exciterów, saturatorów, efektów łączonych, analizator fali (wave candy ssie w opcji wave, dobre tylko big meter ma i parę innych) oraz analizator widma i kilka innych, których NIE ma w FL Studio, lub uzyskanie podobnych efektów trwa zbyt długi czas. Do efektów specjalnych zapewne dojdzie za niedługo efekt Dopplera, bo tego absolutnie nie ma w FL Studio (a wielka szkoda).

Wiele można zrobić, ale kiedyś przychodzi pomysł, który ciężko wykonać natywnymi wtyczkami ;). No i o to mi chodzi cały czas, nie chcę być źle zrozumiany jako fan/antyfan ponieważ liczy się dla mnie efektywność, a nie przywiązanie emocjonalne do jakichś wtyczek ;).

Co do zmiany DAW'a muszę rzucić ważny kontrargument: FL Studio może wiele, ale NIE jest stworzony do wszystkiego - przerabia, wycina i edytuje, komponuje, niby wszystko co potrzeba. Ale znowu - dochodzimy do momentu, w którym możliwości FL Studio gasną:

- Potrzebuję zsynchronizować ścieżkę dźwiękową (efekty i muzyka) do kilku minutowego filmu. Ładuję plik do Video Playera i na tym możliwości się kończą. NIE mogę ustawić hotspotów, żadnych znaczników, które przykleiły by się do akcji filmu, podczas jakiejkolwiek operacji wszystko się rozłazi z tego względu praca nad takim materiałem jest wręcz masochizmem do potęgi ponieważ twórcy zamiast rozbudować aplikację dodają skróty klawiszowe, nowy wygląd miksera i nowe wtyczki wizualizacyjne, co jest dla mnie brakiem poszanowania użytkowników bo kiedy ja dorastam muzycznie to moja ulubiona plikacja cofa się w rozwoju lub stoi w miejscu.

Sonar to ma, Cubase to ma, Pro Tools to ma... Logic to ma... Wow, Ableton nawet to ma... FL Studio niestety nie ;/. Co w takim przypadku mam zrobić kiedy na innej platformie faktycznie osiągnę lepsze rezultaty? Będę śmieszny zmieniając DAW'a rozumiem ;).

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez N.E.X..

O:darson - FL SB standalone 2011/03/21 11:22 #11690

  • darson
  • darson Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Posty: 435
  • Otrzymane podziękowania: 11
Co racja to racja. Do produkcji audio-wideo FL Studio nie nadaje się w ogóle. Z drugiej strony gdybym potrzebował aplikacji do takich zastosowań nie kupiłbym Live'a tylko Nuendo.

Tak samo nie rozumiem co niektórych posunięć IL skupiających się na bzdurach typu wtyczki do wizualizacji itp. Z drugiej strony znajdzie się ktoś, kogo to będzie rajcowało. Ja nie muszę tego odpalać, więc w niczym mi to nie przeszkadza.

Nie mam zamiaru nikogo przekonywać, że w FL Studio z natywnych pluginów da się osiągnąć wszystko, ale na pewno da się zrobić bardzo dużo.

Nie ma się co emocjonować wtyczkami. Wystarczy poznać ich możliwości i nauczyć się je wykorzystywać ;-)

Jeśli FL Studio dalej będzie się rozwijało w takim tempie jak przez ostatnie 2-3 lata to ja jestem spokojny.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

O:darson - FL SB standalone 2011/03/27 18:16 #11735

  • darson
  • darson Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Posty: 435
  • Otrzymane podziękowania: 11
Kolejnych kilkanaście taktów demka. Trochę celtyckiego folku (sytrus), dalej Wasp. Dzięki temu projektowi sam siebie utwierdzam w przekonaniu, że nie potrzebuję dużo dodatkowych "tematów" do gołego frutka ;-)

darson - FL SB standalone (demo)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
Zasilane przez Forum Kunena