Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Latencja, bufor a może grid w Reapear DAW 2013/09/09 11:56 #21232

  • Piotr K
  • Piotr K Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Ekspert
  • Ekspert
  • Posty: 103
  • Otrzymane podziękowania: 3
Witam mam dziś drobny (potężny ;-) problem...
Rzecz dotyczy nagrywania na żywo z klawiatury...

Otóż w programie REAPER - przy nagrywaniu klawiszy (bez względu na rodzaj zastosowanego
instrumentu VST - czy będzie to cieżki sampler czy prosty najprostszy analog - zawsze
występuje przesunięcie nagranych nut w midi...
Praktycznie jestem zmuszony ręcznie poprawiać wszystko - dlatego w ogóle granie dłuzszych
partii jest niemożliwe (przesunięcie jest tak wielkie że kwantyzacja nie załatwia sprawy)

Na chwilę obecną - korzystam z 2 innych DAW (Maschine i REASON) w tych programach problem
w ogóle nie występuje!!!! (nawet jeśli naładuje w pamięć dużo VST na osobnych trackach)

USTAWIENIA ASIO4ALL - są domyslne, nie zmieniam ich - skoro działa to w innych DAW
to gdzie tkwi błąd? Również jesli korzystam z interfesju Audio - sprawa jest podobna.

A może trzeba ustawić w reaperze jakąś opcję dokładności rejestracji MIDI? (przyznam że z midi
jestem zielony)

PS - problem nie wystepuje przy nagrywaniu audio - pliki rejestrują się dobrze bez słyszalnych opóźnień,.,,,

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Latencja, bufor a może grid w Reapear DAW 2013/09/09 13:01 #21235

  • N.E.X.
  • N.E.X. Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Posty: 2600
  • Otrzymane podziękowania: 330
Nie ma czegoś takiego jak domyślne ustawienia Asio4All, w każdym programie można je ustawić inaczej, w jednym większą w drugim mniejsza i tak zostaną zapamiętane. Sprawdź dokładnie jaki masz ustawiony bufor konkretnie w DAW, może być zupełnie inny niż w Maschine czy Reasonie. 512 sampli powinno być optymalną wartością aby równo zagrać a potem nieznacznie wyrównać nagranie.

MIDI samo w sobie nie ma latencji, no może mikroskopijne wartości bo w końcu sygnał przez przewód tez musi pokonać prawa fizyki, ale nie ma to kompletnie żadnego znaczenia. Nie powinno być więc żadnych samoistnych przesunięć. Latencja dotyczy ustawień bufora wyrażonego w samplach i jest powiązana z czasem jaki dajesz komputerowi na przetworzenie sygnału, po zapełnieniu bufora sygnał jest przesyłany na wejście lub wyjście i stąd się bierze opóźnienie. Dodatkowo niektóre wtyczki mogą potrzebować większego bufora na przetworzenie swoich algorytmów, wliczają się w to szczególnie skomplikowane pogłosy czy korektory o liniowej charakterystyce, czasami także wtyczki typowo masteringowe. To z kolei możesz sprawdzić w sekcji Track Manager, szukaj śladów które mają większy bufor niż ten który sam ustawiłeś, mała ściągawka do ustawień audio jest w prawym górnym rogu zaraz pod paskiem z nazwą programu.

Jeżeli to nie złe ustawienia asio to niestety nie wiem co to może być, nigdy i nigdzie nie miałem takich problemów z winy żadnego programu, tylko mojej złej gry albo złych ustawień. Jak weryfikacja bufora nie pomoże to najlepiej by było jakbyś zrobił krótkie wideo prezentujące problem, może to by przybliżyło do rozwiązania.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez N.E.X..

Latencja, bufor a może grid w Reapear DAW 2013/09/09 13:26 #21236

  • Piotr K
  • Piotr K Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Ekspert
  • Ekspert
  • Posty: 103
  • Otrzymane podziękowania: 3
zazwyczaj ASIO startuje z tymi 512 i nigdy tego właściwie nie zmieniałem
bo chodziło jak trzeba...
Prócz nagrywania w REAPERZE....
ale faktycznie przecież latencja nie powinna występować przy midi....

Opóźnienie na pewno nie wynika z nieumiejętności grania w punktt - ponieważ nagrania
na pozostałych DAW są OK, a w REAPERZE nawet zwykłe stuk stuk stuk jednym klawiszem - będzie
obsunięte... Może jest jakieś ustawienie w opcjach nagrywania / midi które pominąłem????
Albo jakaś czułość???? (kwantyzacja wyłączona? włączona? )


Pomysł z nagraniem wideo dobry - ale może się przyczynić do wystąpienia jeszcze większego opóźnienia ;-)))
ale spróbuję... (ps sprzet też nie powinien być winny - procesor 4x2,5, 8G RAM,)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Piotr K.
  • Strona:
  • 1
Zasilane przez Forum Kunena