Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT:

Fl Studio czy Cubase 5 2012/10/25 18:23 #17880

  • misiekb76
  • misiekb76 Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Świeżak
  • Świeżak
  • Posty: 7
  • Otrzymane podziękowania: 0
Zaczynam dopiero naukę na DAW ,planowałem zacząć na FL , lecz znajomi którzy maja spore doświadczenie w programach odradzają ,i że korzystniejszy będzie Cubase 5 czy to prawda ?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Fl Studio czy Cubase 5 2012/10/25 18:51 #17881

  • N.E.X.
  • N.E.X. Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Posty: 2600
  • Otrzymane podziękowania: 330
Cubase 5 jest już starą wersją i nigdzie jej nie kupisz. W sprzedaży jest teraz Cubase 6.5.

Wybór zależy od tego jakie masz doświadczenie w muzyce i produkcji oraz jakie masz cele. FL Studio to dzisiaj bardzo wszechstronny program, trochę taka brama między nowoczesnością a sposobem pracy z dawnych trackerów przez właśnie te patterny. Działa na tym jednak wszystko i za 500zł dostajesz wielofunkcyjny program DAW. Posiada jednak trochę wad zależnie od sposobu pracy można nigdy nie spotkać ograniczeń lub mogą one w ogóle uniemożliwiać pracę.

Cubase to bardziej rozbudowany program, bardziej klasyczny, na starcie ma dużo instrumentów i przydatne efekty, kwestia rozbudowy o wtyczki to dzisiaj standard. Praca tutaj bardziej opiera się na klasycznym trybie pracy ze ścieżkami audio lub ścieżkami MIDI i mi osobiście taki tryb pracy bardziej odpowiada. Pełna wersja bez ograniczeń kosztuje jednak aż 2400zł co jest ceną bardzo wysoką.

Nową gwiazdą, choć ma już kilka lat, na scenie DAW jest Cockos Reaper, aktualnie w wersji 4. Ma ogromne możliwości, a za cenę ~ 180zł za licencję semikomercyjną (do $20 000 rocznie) jest nie do pobicia. Styl pracy przypomina Cubase. Twórcy jednak skupiają się na samej esencji DAW i dostarczaniu potrzebnych narzędzi więc kwestię instrumentów oraz efektów pozostawili samym użytkownikom. Inaczej mówiąc Reaper nie posiada praktycznie żadnych instrumentów na start, a efektów jest tylko kilka. Program dla osób które wiedzą czego chcą, mają swoje instrumenty, narzędzia, efekty i potrzebują do tego czystej funkcjonalności.

Tutaj masz wyniki ankiety CM dotyczącej najlepszego programu DAW.

www.musicradar.com/tuition/tech/the-15-b...e-world-today-238905

Cała toplista oczywiście jest mocno subiektywna, masz jednak szybki rzut na to czego się teraz używa i od miejsca 9 aż do 1 wszystkie są "The Best", kwestia tylko stylu pracy.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez N.E.X..

Odp: Fl Studio czy Cubase 5 2012/10/25 22:25 #17887

  • Succumb2
  • Succumb2 Avatar
  • Wylogowany
  • Świeżak
  • Świeżak
  • Posty: 5
  • Otrzymane podziękowania: 2
Ja bym jeszcze proponowal Presonus Studio One, ma na pewno wiecej do zaoferowania niz FL, a cena nie jest az tak wysoka jak Cubase.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Fl Studio czy Cubase 5 2012/10/26 04:36 #17891

  • Pietia
  • Pietia Avatar
  • Wylogowany
  • Master
  • Master
  • Życie jest jak muzyka po prostu płynie...
  • Posty: 5193
  • Otrzymane podziękowania: 193
Moje zdanie jest takie, jeżeli jesteś na początku swojej drogi, a więc nie masz żadnych przyzwyczajeń a masz możliwość przetestowania wspomnianych przez siebie aplikacji, powinieneś to uczynić. Dobrze jest jest spróbować coś zrobić w nich samemu. Ja właśnie tak zrobiłem, a kiedy okazało się żę Fl Studio (bo właśnie tę aplikację wybrałem) obsługuje się bardzo intuicyjnie - tak też zostało.
U Ciebie może być inaczej.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Fl Studio czy Cubase 5 2012/10/26 10:06 #17895

  • MadDziadPL
  • MadDziadPL Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Muzyka łagodzi obyczaje.
  • Posty: 658
  • Otrzymane podziękowania: 61
Witaj.Pietia ma racje.
Zapodaj sobie wersje demo i wypróbuj która Ci bardziej "leży".
Ja osobiście przetestowałem większość popularnych DAW i ostatecznie przeszedłem na Presonus Studio One 2 Pro,który obecnie jest najtańszym i bardzo rozbudowanym moim zdaniem DAWem na rynku.Mało tego ,posiada dodatkowo osobny moduł do masteringu.Cena wersji Pro i do tego po Polsku wynosi 1100zł,a niedawno była dłuuuga promocja za 900zł:)
Ableton,Fruity,Presonus(wersja free),Reaper na pewno występują w wersji demo.Testuj i sam sobie oceń który jest odpowiedni.
Pozdro.
p.s. O ile pamiętam również Cubase chyba posiada wersję demo:)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez MadDziadPL.

Odp: Fl Studio czy Cubase 5 2012/10/26 18:08 #17902

  • N.E.X.
  • N.E.X. Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Posty: 2600
  • Otrzymane podziękowania: 330
Wersja trialowa Cubase działa jako pełna wersja z ograniczeniem 30 dni:

www.steinberg.net/en/products/cubase/trial_version.html

Ableton Live działa na tej samej zasadzie jako pełna wersja przez 30 dni:

www.ableton.com/en/trial/

Presonus Studio One 2 ma wersję demonstracyjną, ale nie wiem jakie ograniczenia:

studioone.presonus.com/demo-request/

Presonus Studio One 2 ma także wersję darmową którą można pobrać za darmo. Ma kilka ograniczeń ale jest darmowa do każdego użytku.

studioone.presonus.com/free/

FL Studio działa także jako pełna wersja przez nieograniczony czas, jest tylko wyłączona opcja zapisu projektu, jednak eksportować do pliku audio można normalnie:

www.image-line.com/downloads/flstudiodownload.html

Reaper także jest pełną wersją działającą przez 30 dni, jednak nawet po przekroczeniu tego limitu dalej możesz go uruchomić i używać. Twórcy jednak uczciwie proszą i zakup licencji jeżeli spodobał Ci się program i chcesz go używać, ciężko przy takich cenach tego nie zrobić.

www.reaper.fm/download.php

Wersję demonstracyjną Reasona możesz używać w bliżej nieokreślonych warunkach, nie mam niestety pojęcia jakich.

www.propellerheads.se/download/

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez N.E.X..

Odp: Fl Studio czy Cubase 5 2012/10/26 19:27 #17903

  • misiekb76
  • misiekb76 Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Świeżak
  • Świeżak
  • Posty: 7
  • Otrzymane podziękowania: 0
Dzięki za podpowiedzi , ale jeszcze skonsultuje to jeszcze raz z moim znajomym który ma studio nagrań ,ale to już czwarta uwaga dotycząca Daw ,że Cubase jest lepszy od FL Studio , więc grubo się zastanawiam nad tym .Proponują mi również Nuendo .że te programy są bardziej przyszłościowe i szkoda nauki na FL i lepiej ten czas poświęcić Cubase lub Nuendo i że na pewno na tym nie stracę .

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Fl Studio czy Cubase 5 2012/10/26 20:05 #17905

  • Pietia
  • Pietia Avatar
  • Wylogowany
  • Master
  • Master
  • Życie jest jak muzyka po prostu płynie...
  • Posty: 5193
  • Otrzymane podziękowania: 193

misiekb76 napisał: Dzięki za podpowiedzi , ale jeszcze skonsultuje to jeszcze raz z moim znajomym który ma studio nagrań ,ale to już czwarta uwaga dotycząca Daw ,że Cubase jest lepszy od FL Studio , więc grubo się zastanawiam nad tym.


Absolutnie nie chcę wchodzić w polemikę "lepszy gorszy" bo to rzecz gustu. W świecie realnym nikt nie zastanawia się jaki program muzyczny stanowił bazę tego co ostatecznie trafia do ucha.... bo w końcu chodzi o to by się pracowało wygodnie (ponieważ możliwości aplikacji są zbliżone).

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
  • 2
Zasilane przez Forum Kunena