Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT:

Pytania o licencje! 2011/10/26 07:14 #14123

  • Piotr K
  • Piotr K Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Ekspert
  • Ekspert
  • Posty: 103
  • Otrzymane podziękowania: 3
Witam! mam 2 pytania związane ze sprawami licencji...

1. Posiadam Cubase 5Ai który otrzymałem przy zakupie MOX6. Jak wszędzie się chwalą
jest on darmowym dodatkiem. Otóż po zainstalowaniu elicensera ,aktywacji itp..
w ważności pokazuje się data listopadowa 2011... Tzn że niby licencja
wygaśnie..? Czy się ona odnowi?? Jak to będzie? Czy w takim razie jest to lipa?
a gdybym nie miał internetu? to juz się w ogóle zablokuje? Proszę o info, a może
ktoś ma te wersję z MOX i wie...

2. Pytanie inne - na czym polega wersja EDU oprogramowania?
Rozglądam się za drugim DAW no i pytanie moje jest takie - kto taką licencję
może kupić (czy szkoła,instytucja np. czy również osoba prywatna?)
A jeżeli już kupię - to jakie działania się mieszczą w ramach tej licencji?
- produkcja utworków w domu
- co dalej, czy utwór opublikować już nie wolno? Czy też wolno dopóki się nie pobiera za niego opłat?
Proszę o rozjaśnienie ;-)
(nie jestem zawodowym muzykiem, więc nie czerpię zysków z muzykowania stąd
rozważam taki rodzaj licencji..)

dziękuję!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Pytania o licencje! 2011/10/26 08:52 #14125

  • kaziorkaski
  • kaziorkaski Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Posty: 618
  • Otrzymane podziękowania: 35
Licencja nie powinna wygasnąć. Jeśli by to nastąpiło zmuszony będziesz do kontaktu z polskim dystrybutorem aby sprawę wyjaśnić.
Gdybyś nie miał netu, to można zapisać dane do rejestracji (ciąg znaków do pliku txt) na pendrive i zakończyć rejestrację gdy będzie możliwość połączyć się z netem, a niektórzy producenci udostępniają nadal możliwość rejestracji przez telefon. Jak jest u Ciebie nie wiem.

Wersja EDU nie różni się niczym od wersji pełnej. Jednak używać takiej wersji może "tylko" osoba odbierająca aktualnie edukację [lub mająca dziecko w wiek szkolnym, które to zapewne "udostępni nam" możliwość pogrania sobie]. Szczegółów dowiesz się np w Audiofactory lub u innego porządnego dystrybutora softu.
Potrzeba mądrości by pojąć mądrość: na nic muzyka, gdy publiczność głucha.

www.muzyka-pomojemu.blogspot.com
Za tę wiadomość podziękował(a): Piotr K

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Pytania o licencje! 2011/10/26 09:44 #14127

  • Piotr K
  • Piotr K Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Ekspert
  • Ekspert
  • Posty: 103
  • Otrzymane podziękowania: 3
no więc muszę poczekać czy wygaśnie czy nie ;)
a dziecko mam więc... ;-) też pozytywnie ;-)

dziekuję serdecznie za te informacje!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Pytania o licencje! 2011/10/26 12:05 #14128

  • N.E.X.
  • N.E.X. Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Posty: 2600
  • Otrzymane podziękowania: 330
Dodam, że wersja EDU nie tylko musi być używana przez studentów czy uczniów ale NIE MOŻE być używana komercyjnie, służy tylko i wyłącznie do nauki. Jeżeli byłoby na dziecko to tylko dziecko może tego używać. Jasne, że można pożyczyć, ale jeżeli mówimy tutaj o pracy na takim programie to to nie przejdzie, tak samo jak pirat ;). Jest to najlepsza forma marnowania pieniędzy ponieważ za połowę ceny normalnego produktu nabywasz produkt właściwie bezwartościowy na którym nic nie możesz zrobić ;). Jest to właściwie wersja dla szkół i uniwersytetów, rzadko kiedy ludzie z tego korzystają bo to się po prostu nie opłaca.

Bawić się można, ale tak jak mówię jeżeli przyjdzie co do czego, założenie działalności gospodarczej jednoosobowej na usługi muzyczne to taki "przekręt" nie przejdzie ;). Prędko sprawdzą czy wszystko jest w porządku (tu u nas, "Hiszpańska Inkwizycja" :P), bo to niestety nie kwestia producenta czy się dowie czy nie i się obrazi tylko w Polskim prawie mamy takie paragrafy na oprogramowanie.

Też miałem takie rozmyślenia na temat licencji, co można co nie można, co będzie jeżeli odetną mi internet na kilka dni a wygaśnie licencja itd. Najlepiej poradzili sobie z tym twórcy Reapera - licencja jest jasna i prosta, dostajesz ją w formie pliku do aktywacji, używasz dożywotnie bez żadnych aktywacji na aktualną wersję programu i kolejną, cena $60 za wersję pół komercyjną (do $20 000 rocznie) oraz $150 za pełną wersję bez ograniczeń. Program nie różni się niczym, daje tylko pozwolenie na pewne kwestie. Jeżeli lubisz proste zasady i dobrą jakość to polecam :).

www.reaper.fm

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez N.E.X..

Odp: Pytania o licencje! 2011/10/26 19:39 #14132

  • Piotr K
  • Piotr K Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Ekspert
  • Ekspert
  • Posty: 103
  • Otrzymane podziękowania: 3
dzieki i za to info! Reaper fajny może pomyślę, jednak bardziej kuszące są softy wyposażone
w jakieś też wtyczki ...

Ale mam dla was ciekawe info! Bo jednak zwróciłem się po info do źródła. Oczywiście to jest
tylko info o jednym sofcie (bo akurat w tym przypadku interesował mnie Sonar X Studio...)
na Thomannie mają wersje EDU po 578 a ful ok. 800....Wiec zawsze jest to różnica...
Byc może inni producenci inaczej mają... Cytuję odpowiedź którą otrzymałem od Roland Polska!!!!!

Od 2 lat w przypadku zakupu wersji EDU (Academic) nie wymagamy zaświadczeń, ani nic innego.
Każdy może kupić taką (tańszą) wersję i używać w Polsce do celów komercyjnych.
Oczywiście jeśli ktoś chce przepłacić to może kupić wersję Retail (czyli nie Academic) , która niczym się nie różni od strony softwareowej.
Wcześniej wersje Academic sprzedawane były tylko instytucjom naukowym, oświatowym, nauczycielom, studentom itd., ale to się zmieniło
Dlatego zachęcam do zakupu wersji Academic, która jest oficjalnie sprowadzana przez RolandEE do Polski i sprzedawana detalicznie bez żadnych warunków i wymagań.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Pytania o licencje! 2011/10/26 20:22 #14134

  • N.E.X.
  • N.E.X. Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Posty: 2600
  • Otrzymane podziękowania: 330
Ooo, to mnie zaciekawiłeś :). Ciekawe czy inni producenci dalej tak robią, nie tylko Roland czy Cakewalk. Widać mam przestarzałe info. Brzmi to bardzo zachęcająco. Tylko z drugiej strony jest to trochę bez sensu, sami wiecie, skoro jest to taka sama wersja, dostępna dla każdego i licencja pozwala na komercyjne wykorzystanie, a sami twierdzą, że nie ma co przepłacać to dlaczego dalej istnieją obie wersje?

Jak będę miał chwilę powysyłam maile do innych producentów, tych zagranicznych także no i zobaczymy :). Przede wszystkim Ableton i East West, bo na DAW specjalnie mi nie zależy już jakoś, Reaper kosi wszystko jeżeli ma się zestaw własnych narzędzi i instrumentów :).

Możesz powiedzieć o jaką rzecz konkretnie zapytałeś? Czy osoba ucząca się może zdobyć taką licencję czy każda inna osoba?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez N.E.X..

Odp: Pytania o licencje! 2011/10/26 20:31 #14135

  • Piotr K
  • Piotr K Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Ekspert
  • Ekspert
  • Posty: 103
  • Otrzymane podziękowania: 3
w uzupełnieniu moje pytanie do ROLANDA:
Uprzejmie proszę o informację o zasadach licencjonowania
w odniesieniu do oprogramowania Cakewalk…
W tym przypadku chodzi o SONAR X1 STUDIO
Oprogramowanie występuje w sklepach w Polsce w wersji normalnej i EDU.
Proszę o informację jakie są uprawnione osoby/jednostki do zakupu licencji EDU.
Czy tylko szkoły, firmy, czy również osoby prywatne, a jeżeli
tak to jakie są wówczas zasady zakupu , użytkowania (dla osoby prywatnej)!


A soft mozna znaleźć tu:

www.thomann.de/pl/cakewalk_sonar_x1_studio.htm
www.thomann.de/pl/cakewalk_sonar_x1_studio_edu.htm

bo akurat na ten się napalam...

odpowiedź zas otrzymałem od Jakub Szczypek [Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.]

Faktycznie coś tu nie styka skoro ten sam program w 2 cenach!!!!???

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Piotr K.

Odp: Pytania o licencje! 2011/11/07 13:56 #14251

  • N.E.X.
  • N.E.X. Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Posty: 2600
  • Otrzymane podziękowania: 330
Odpowiem też, bo zapomniałem, a przypomniałem sobie właśnie teraz ;).

Znalazłem informację jak wygląda licencja EDU u East West.

"Status and Qualifications

College or University - Fully accredited, non-profit, with music degree program (Orders accepted with official PO only)
Music School - Fully accredited, non-profit, music program (Orders accepted with official PO only)
Student - College and/or University full-time student , music-school student (Required proof with order: Copy of student ID)
Music Educator - Currently teaching with EASTWEST products at a College, University, Conservatory or music school (Required proof with order: Signed letter of employment & proof of product usage at the college/ university/ school)
House of Worship, Music Minister or Music Representative - Non-profit with a separate house of worship or currently employed by a church or other religious institution in their music department (Orders accepted with official PO only)

Please note, educational discounts cannot be combined with any other discount.

Education versions cannot be used for any commercial purpose. A commercial purpose is any revenue-generating activity beyond the usual and customary activities educational institutions engage in."

Podsumowując - zdobyć mogą tylko studenci, nauczyciele, szkoły. Nawet jeżeli udało by się to ominąć u polskiego dystrybutora to licencja nie pozwala na wykorzystanie oprogramowania komercyjnie. Jak ktoś będzie się z tym krył to może będzie się mu udawać unikać konfrontacji, ale czasami firmy pytają o takie rzeczy muzyków, żeby nie mieć problemów w papierach, jedni przymkną oko bo jakoś się nie wyda no bo niby jak na logikę, inni wolą mieć pewną przyszłość i słabych prawników albo ich brak dlatego proszą o okazanie :P. Wydaje mi się, że w praktyce to taka bańka spekulacyjna, bo kontroli wielkich nie ma jak np. muzyk sam nie ma firmy (więc nie jest działalnością gospodarczą) a ma umowę ma zdalną z daną firmą np. o dzieło, to w przypadku kontroli ona go nie dotyczy i jego sprzętu. No ale niektórzy widać się boją, że potem im cały projekt audio cofną przez jedną głupotę, bywają i tacy ostrożni, pytałem tu i tam jak to wygląda na wyższym poziomie u niektórych.

Szkoda, także wolę mieć na czysto i zająć się muzyką aniżeli konfrontacjami zamiast podpisywaniem umowy, albo tracić okazję roboty z przed nosa na przyszłość. Ech, myślałem, że tutaj też przejdzie to EDU no ale cóż :).

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez N.E.X..
  • Strona:
  • 1
  • 2
Zasilane przez Forum Kunena