Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Odsłuchy i miks 2009/01/29 02:25 #2934

  • psysutra
  • psysutra Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Od Transu piękniejsza jest tylko cisza...
  • Posty: 1562
  • Otrzymane podziękowania: 44
Coraz częściej zacząłem widywać komentarze i posty opiewające na treści typu "u mnie na 5.1 gra dobrze", "robię na słuchawkach, ale jest ok" czy notoryczne klepanie o masteringu. Czytając te posty krew mnie zalewa.

Już kilkukrotnie zwracałem uwagę, czym jest miks, a czym jest mastering.
Definicja z wikipedii

Mastering - !!FINALNY!! etap procesu realizacji produkcji muzycznej, podczas którego wydobywa się niuanse brzmieniowe realizowanego materiału. Ma to na celu ujednolicenie brzmienia wszystkich utworów (zwłaszcza, gdy materiał nagrywany był w różnych studiach) oraz dostosowanie brzmienia materiału do obowiązujących standardów. Podstawą dla masteringu jest poprzednio przeprowadzone poprawnie brzmiące miksowanie.

Czynność masteringu poprzedza przetworzenie dźwięków na cyfrowe bądź analogowe w zależności od możliwości edycyjnych studia nagraniowego. Stosowane narzędzia obróbki to m.in. korektory, kompresory, limitery dźwiękowe. Inżynierowie masteringu stosują urządzenia analogowe, jednak częściej limitowanie odbywa się przy zastosowaniu nowocześniejszych technologii tj. cyfrowo. Technika cyfrowa jest obecnie wygodna z tego względu, iż pozwala na operowanie całością materiału wyciszaniem końcowych fragmentów utworów muzycznych oraz segmentacji całości na zamierzone utwory.


Pojmijcie, do jasnej cholery, że mastering jest procesem WYRÓWNUJĄCYM poszczególne składowe harmoniczne (bo nie wszystko da się zrobić korekcją-człowiek by się zawył przy miksie), jest postawieniem kropki nad i, która bezcelowo istnieje, jeżeli miks jest z d...

Miks IMO jest procesem dostosywania do siebie poszczególnych instrumentów pod względem dopasowania odpowiedniego zakresu częstotliwości, w których grają, żeby się na siebie nie nakładały lub nie powodowały zaburzeń czy interferencji przy ich nałożeniu. Tu kluczem jest odpowiednia korekcja- kompresja w nieodpowiednich rękach może mieć opłakane skutki- makabryczny clipping, przesterowanie i w efekcie wbijanie gwoździa w ścianę, czemu tak k.... jest, a to wynika tylko i wyłącznie z winy miksującego. Brzmienie jest bez wątpliwości cholernie istotną kwestią (dałbym na to nawet 75% udziału w priorytecie i 90% czasu poświęcanego przy tworzeniu utworu) i jeżeli wałek ma przepiękną zawartość merytoryczną, a brzmieniem nie grzeszy, to lwia część słuchaczy sobie takie ścieżki daruje.

Druga sprawa- odsłuchy. Rzecz praktycznie priorytetowa, jeżeli się chce robić muzykę "na poważnie" tak jak i dla własnej satysfakcji. Nie warto oszczędzać na odsłuchach, bo ta inwestycja jest długotrwała (przeżyją 2-3 krotną wymianę sprzętu komputerowego) i pomocna. Słyszy się dokładnie, co jest źle, co świszczy, co dudni- mając coś takiego można się wiele dowiedzieć nt. swojej techniki miksu. Słuchawek, nawet tych drogich nie polecam do wyłączności w miksie, gdyż ma to związek z tworzeniem przestrzeni na słuchawkach, a raczej jej mizernym skutkom (inna sprawa to akustyczna adaptacja pomieszczenia). Mam monitory za 800 złotych i żałuję, że nie odłożyłem więcej np. na dobre Fostexy, ESI albo i więcej na leciwe Yamahy NS-10, które się znajdują w większości profesjonalnych studiów muzycznych na świecie (Timbaland stosuje je na równi z równie świetnymi Genelecami).
Miks na zestawie innym niż 2.1 (przeznaczonym jako MONITORY studyjne) jest kompletnym nieporozumieniem, gdyż zestawy typowo konsumenckie nie mają równej charakterystyki dźwięku, o czym miałem okazję się przekonać osobiście (półtorej roku temu mówiłem "aaaaa, jaki fajny łomot basowy, niech tak zostanie, a to dookolne dźwięki, jak w filmie, super", a rozczarowanie było cholernie gorzkie)- gdy zestaw wam porozrzuca dźwięk po wszystkich pięciu głośnikach, to naprawdę współczuję komuś na tym robić. Dlatego reasumując- inwestujcie w monitory odsłuchowe- NIE POŻAŁUJECIE.
Goa rządzi, Goa prowadzi, Goa nigdy Cię nie zdradzi!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

O:Odsłuchy i miks 2009/01/29 10:27 #2935

  • TRIOBAS 1
  • TRIOBAS 1 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • MUZYKA JAK KOBIETA - ZAWSZE FASCYNUJĄCA
  • Posty: 800
  • Otrzymane podziękowania: 12
,,profesjonalnie " chyba za dużo powiedziane w tym temacie myślę ,że wielu jest tutaj takich ,których nie stać na takie zabawki powyżej 200 czy też 800 złociszy powód jest jeden -BIEDA
a jak się dorwałeś do nieco lepszego sprzętu to nie musisz tego wywlekać na światło dzienne bo po ostatnim Twoim miksie to rzygać mi się chce i graty nawet za BAŃKĘ Ci nie pomogą .Ludzie odwiedzający ten serwis to w większości młodzież której nie stać na to ,a już na pewno sposób komentowania przez Ciebie każdemu po cichu się znudził . Tak szczerze przesłuchałem Twoje wypociny z <<naszych utworów>> i żal mi ciebie , że swoich błędów nie widzisz
WEŹ SIĘ DO ROBOTY MNIEJ GADANIA POZDRAWIAM I MIŁEJ PRACY
a tak na marginesie ja też posiadam bardzo dobre graty creative za 90 zł i gra

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

O:Odsłuchy i miks 2009/01/29 13:36 #2936

  • psysutra
  • psysutra Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Od Transu piękniejsza jest tylko cisza...
  • Posty: 1562
  • Otrzymane podziękowania: 44
Na jakości 96kbps to tylko wałek po robocie profesjonalisty nie zabrzmi beznadziejnie- limit 5MB. Spytaj Tomassiego, jaka była różnica pomiędzy 320 a 96.

Poza tym zrobić miks z 20 ścieżek to nie przelewki- i tak robię ten wał od nowa- jak Pietia zwiększy ten śmieszny limit, to wtedy wrzucę bo wychodzę na hipokrytę.
Goa rządzi, Goa prowadzi, Goa nigdy Cię nie zdradzi!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

O:Odsłuchy i miks 2009/01/29 15:29 #2937

  • kaziorkaski
  • kaziorkaski Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Posty: 618
  • Otrzymane podziękowania: 35
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. napisał:

,,profesjonalnie " chyba za dużo powiedziane w tym temacie myślę ,że wielu jest tutaj takich ,których nie stać na takie zabawki powyżej 200 czy też 800 złociszy powód jest jeden -BIEDA
a jak się dorwałeś do nieco lepszego sprzętu to nie musisz tego wywlekać na światło dzienne bo po ostatnim Twoim miksie to rzygać mi się chce i graty nawet za BAŃKĘ Ci nie pomogą .Ludzie odwiedzający ten serwis to w większości młodzież której nie stać na to ,a już na pewno sposób komentowania przez Ciebie każdemu po cichu się znudził . Tak szczerze przesłuchałem Twoje wypociny z <<naszych utworów>> i żal mi ciebie , że swoich błędów nie widzisz
WEŹ SIĘ DO ROBOTY MNIEJ GADANIA POZDRAWIAM I MIŁEJ PRACY
a tak na marginesie ja też posiadam bardzo dobre graty creative za 90 zł i gra[/quote]



Co prawda to prawda, tu dominują początkujący i raczej bawiący się w muzykowanie, niż muzycy, co widać chociażby w ankiecie na ten temat ;)
Znam chłopaków, grających wyśmienicie na komputerze klasy Falcon, w oparciu o sample i na trakerze starym jak świat, a słuchając swoich wypocin, na radiu ze wzmacniaczem 2x20W Unitra z przed 30 lat - i nie były to słabe kawałki. Rzecz najczęściej ukryta jest w talencie, a bardzo rzadko w sprzęcie.
Ale dobry sprzęt oczywistym jest, że podnosi jakość produkcji.
Dlatego warto zachęcać do ulepszania swojego houmestudio, jak kto może!
Niech też, każdy wie co do czego służy, racja!
Efekty naszej pracy i tak zweryfikują słuchacze, i choćby nie wiem w jak drogim studio nagrał, a będzie to uznane przez większość za kicz, to tak już pozostanie.....

Potrzeba mądrości by pojąć mądrość: na nic muzyka, gdy publiczność głucha.

www.muzyka-pomojemu.blogspot.com

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

O:Odsłuchy i miks 2009/01/29 16:19 #2939

  • psysutra
  • psysutra Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Od Transu piękniejsza jest tylko cisza...
  • Posty: 1562
  • Otrzymane podziękowania: 44
Zostanie uznane za kicz, a i tak się sprzeda... I powiem Ci szczerze, że najlepsze sprzęty to są właśnie te stare- przecież NS-ki to są niemal antyki tak samo jak Auratone. Inna kwestia, że wtedy było kilkaset sampli na krzyż i wtedy naprawdę się kombinowało w kwestii oryginalności dźwięku, ale dźwięki też się targało z SID-a ;)
Goa rządzi, Goa prowadzi, Goa nigdy Cię nie zdradzi!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
Zasilane przez Forum Kunena