Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT:

Jak układać melodię, dobierać efekty...? 2013/03/22 19:39 #19963

  • lolsawe
  • lolsawe Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Świeżak
  • Świeżak
  • Posty: 6
  • Otrzymane podziękowania: 0
Witam
Mam pytanie, ponieważ od jakiegoś czasu bawię się w FL studio, poznaje program,nowe wtyczki,itp. Ale moim problemem jest brak pomysłu na to co robi tzn nie wiem jak ułożyć melodie, jak dobrać efekt itp. Myślę nad zapisaniem sie na lekcje pianina (gram na gitarze około 2 lata) Czy to mi pomoże bądz ułatwi dalsza drogę? Drugim pytaniem jest czy można w jakiś sposób uczyć się realizacji dzwięku poza specjalnymi kursami bądz studiami (mam 17 lat i nie mam kasy na tego typu rzeczy ani ukonczonej szkoły muzycznej). Co mogę robić aby uczyć się tego krok po kroku?
Dz z góry za odp. :D
Temat został zablokowany.

Odp: Jak się za to zabrać ? 2013/03/22 20:13 #19964

  • LocoMatt
  • LocoMatt Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Moderator
  • Anonimowość - to mój cel, może kiedyś się pokażę
  • Posty: 340
  • Otrzymane podziękowania: 50
Podstawa to jest kontroler midi ("keyboard"), ummm.... teoretycznie tutaj przez przypadek będziesz tworzył melodie i samodzielnie nauczysz się grać.
Jest druga opcja, nauczyć trochę teorii tzn. jak zbudowane są dane akordy itd. Reszta typu dobranie efektu to raczej praktyka, musisz wiedzieć jaki filtr da Ci jaki efekt oraz jaki dźwięk musisz stworzyć i z jakim efektem połączyć, aby uzyskać dźwięk pożądany.
Lekcje gry na pianinie to oczywiście świetna sprawa, lecz inaczej się pisze melodie na smyczki, syntezatory, a inaczej na pianino/fortepian.
Dalej niestety Ci nie pomogę, bo sam muszę skończyć naukę obowiązkową i jeszcze nie myślałem nad studiami w tym kierunku :) .
SoundCloud czyli mój muzyczny kącik
Za tę wiadomość podziękował(a): lolsawe
Temat został zablokowany.

Odp: Jak się za to zabrać ? 2013/03/22 22:25 #19965

  • V G
  • V G Avatar
  • Wylogowany
  • Ekspert
  • Ekspert
  • Posty: 117
  • Otrzymane podziękowania: 5
Przed Tobą podstawy podstaw teorii czyli nutki, interwały, tonacje, akordy. Klawisz to dobry pomysł, bo z klawiszem jest inaczej niż z gitarą. Żeby grać na pianinie TRZEBA znać jakieś podstawy teorii, inaczej się nie da. Chyba że grasz na pamięć z jakiegoś videotutoriala (co donikąd nie prowadzi). Jeżeli chcesz się bawić w kompozycję, to rzeczywiście lekcje z gry na klawiszu są dobrym pomysłem.

Drugim pytaniem jest czy można w jakiś sposób uczyć się realizacji dzwięku poza specjalnymi kursami bądz studiami


Oczywiście że można, na własną rękę. Innej opcji nie widzę. www.zakamarkiaudio.pl - poczytaj, bardzo fajnie gość przedstawia zagadnienia ze świata realizacji dźwięku.
Zaprenumeruj sobie jakieś branżowe pisemko - bądź na bieżąco. Interesuj się tym co się dzieje na forum. Realizacja dźwięku to gigantyczna dziedzina której trzeba poświęcić wiele czasu i przede wszystkim trzeba być zdeterminowanym :) życzę powodzenia.

Co mogę robić aby uczyć się tego krok po kroku?


Nie ma jednej recepty by uczyć się tego krok po kroku. Znam to na własnym przykładzie. Na początku zacząłem gmerać w programie, siedziałem w nim długo, jak czegoś nie wiedziałem to doczytywałem, potem zaczynało brakować mi sprzętu i znowu trochę czytałem o tym trochę o tym i powoli nabierałem wiedzy..i myślę że tak było z wieloma ludźmi którzy siedzą na tym forum.
Za tę wiadomość podziękował(a): lolsawe
Ostatnia edycja: przez V G.
Temat został zablokowany.

Odp: Jak się za to zabrać ? 2013/03/22 22:31 #19966

  • lolsawe
  • lolsawe Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Świeżak
  • Świeżak
  • Posty: 6
  • Otrzymane podziękowania: 0
Dzięki za wszystkie odpowiedzi. Stronę znam i czytałem z gazet to EIS czytam. Czyli rozumiem ze muszę dalej siedzieć przed fl i na ślepo coś wymyslać ?
btw. polecacie konkretnie jakiś syntezator lub midi (w co lepiej zainwestować keyboard,synt czy midi) jedyne midi jakie mam to Numark to mixowania ale tu się raczej nie nada :)
Temat został zablokowany.

Odp: Jak się za to zabrać ? 2013/03/22 22:36 #19967

  • V G
  • V G Avatar
  • Wylogowany
  • Ekspert
  • Ekspert
  • Posty: 117
  • Otrzymane podziękowania: 5
Nikt nigdzie nie powiedział, że masz siedzieć przed fl i na ślepo coś wymyślać. Zainteresuj się teorią muzyki. Nie jest trudna a ułatwi Ci życie - jestem o tym przekonany.

Tu masz fajną lekturkę: sound.eti.pg.gda.pl/student/akmuz/teoria_muzyki.pdf

Zainwestuj na początek w klawiaturkę midi, 49 klawiszy (np. miditech midistart pro)
www.dj-sklep.pl/c/pl/54_116_13/2/1/0/long/49+klawiszy.html
Ostatnia edycja: przez V G.
Temat został zablokowany.

Odp: Jak układać melodię, dobierać efekty...? 2013/03/23 00:27 #19969

  • N.E.X.
  • N.E.X. Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Posty: 2600
  • Otrzymane podziękowania: 330
Dokładnie tak jak koledzy wyżej Ci powiedzieli.

Muzyka to jedno, a oprogramowanie i sprzęt do realizacji pomysłów to drugie. Jeżeli nie masz pomysłów i nie wiesz jak je zdobyć (teoria) to zabieranie się za ich realizację (FL Studio) nie ma sensu. Możesz robić jedno i drugie naraz, ale sam program bez muzyki raczej konkretów nie da. Naucz się teorii, gitara może być bardzo dobrym punktem wyjściowym. Teoria jest uniwersalna, czy grasz na gitarze, fortepianie, smyczkach czy etnicznym flecie najstarszych Indian podstawy są takie same.

Nikt nie wymaga od Ciebie abstrakcyjnych rzeczy, muzyka istnieje nie od dziś. Nie musisz tworzyć nowych gatunków, stwórz coś w już istniejącym. Zacznij od podstaw. Załóż sobie jakiś cel, wybierz paletę barw np. masz fortepian, gitarę, organy i perkusję, 5 godzin czasu i masz z tego zrobić wesołą melodię jak do jakiejś reklamy jogurtu, utwór nie dłuższy niż minuta, nic na siłę. :) Nie dasz rady? Dasz, cokolwiek Ci wyjdzie to zawsze coś.

Nie ma sensu pytać jak układać melodię albo dobierać efekty bo to tak jakby pytać jak narysować sowę, poczuj analogię.

Za tę wiadomość podziękował(a): lolsawe
Temat został zablokowany.

Odp: Jak układać melodię, dobierać efekty...? 2013/03/23 10:37 #19973

  • lolsawe
  • lolsawe Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Świeżak
  • Świeżak
  • Posty: 6
  • Otrzymane podziękowania: 0
ok w takim razie biorę się za naukę teorii muzyki :D I zbieram na jakiś kontroler ? A jeszcze co do DAW-u to ogarniać Fl czy może lepiej Abletona lub jeszcze jakiegoś innego
Temat został zablokowany.

Odp: Jak układać melodię, dobierać efekty...? 2013/03/23 12:43 #19974

  • psysutra
  • psysutra Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Od Transu piękniejsza jest tylko cisza...
  • Posty: 1562
  • Otrzymane podziękowania: 44
Synek, skoro grasz na gitarze dwa lata i się pytasz, jak układać melodie w kawałkach to ja naprawdę nie mam pytań... Inspiracji do tworzenia jest mnóstwo i wszędzie. Czy może ma znikąd się wziąć bogini pod nazwem "wena" i dać Ci lutę prosto w nos?

Jeśli do tej pory nie wyrobiło to u Ciebie kreatywności to niczego dobrego nie wróżę...

Czytając co niektóre posty nowicjusze na usta ciśnie mi się samoistnie "masakra".

Ja jakoś ciągnąłem dobre kilka lat bez kontrolera, a w chwili obecnej mam jakiś tani faderowy tylko do występów live...

Zadaj sobie pytanie, po co chcesz tworzyć swoje utwory. Jeśli szukasz sławy i poklasku, odpuść- bez podstaw muzyki lub mocnych pleców i/lub właściwego nastawienia i samozaparcia (niestety po postach to mogę to porównać do kobiety w galerii handlowej) jest to jałowe.

Sorry za nieco chamski wydźwięk postu, ale walę prosto z mostu- nikt za Ciebie roboty nie odwali i najlepiej jest od razu wylać delikwentowi kubeł zimnej wody na głowę.

Zanim ktośznowu zacznie burczeć i rzucać inwektywami- na różnorakich forach dot. produkcji szwendam się od b. długiego czasu i widzę, że wiedza merytoryczna i nastawienie wołają o pomstę do nieba.
Goa rządzi, Goa prowadzi, Goa nigdy Cię nie zdradzi!
Za tę wiadomość podziękował(a): lolsawe
Ostatnia edycja: przez psysutra.
Temat został zablokowany.
  • Strona:
  • 1
  • 2
Zasilane przez Forum Kunena