Audacity v3 w wersji na systemy MacOS, Windows oraz Linux ujrzał światło dzienne (aktualne wydanie oznaczone jest numerem 3.1.3). To jeden z co bardziej popularnych bezpłatnych edytorów audio, aktualnie lepszy niż kiedykolwiek.
Program pozostaje bezpłatną platformą rozwijaną na licencji open-source. Posiada możliwości rejestrowania oraz edycji materiału audio. Program rozwijany jest od ponad 20 lat.
Pomimo, iż nie ma zbyt wielu wyszukanych zmian to jedna jest naprawdę spora. To wsparcie dla nowego formatu plików (aup3), który gromadzi wszystkie dane na temat sesji użytkownika. Do tego celu program wykorzystuje baze danych SQLite3, co w konsekwencji przekłada się na bardziej wydajną pracę.
Z innych zmian warto wspomnieć o ulepszonym efekcie bramki szumów, nowym analizatorze widma, oraz skrótach przyspieszających pracę.
Audacity v3.0.0 można pochwalić na 160 błędów mniej niż to miało miejsce w poprzedniej wersji.
Pozostałę zmiany wproadzone do wersji 3.1.3
Aktualnie trudnie jest popełnić błąd związany z przypadkowym stworzeniem punktów zapętlenia podczas pracy w trybie Quick TIme na osi czasu
Dodano funkcję siatki przy pracy z przeskalowanymi klipami
Dodatno sktór Shift+L (pozwalający ustawić pętlę) oraz Alt+Shift+L (pozwalający usunąć pętlę)
Thomas Mundt udostępnił najnowszą wersję swojego limitera VST (Windows) LoudMax 1.28 - wtyczkę znajdziesz w dziale downloads (sekcja vst effects). LoudMax to darmowy plugin pełniący rolę limitera typu brickwall z funkcją wyprzedzenia analizy sygnału. Może również pełnić rolę maksymalizatora w odniesieniu do pojedynczych ścieżek za równo mono jak i stereofonicznych czy całych miksów stereo. W nowej wersji dokonano zmian, które pozwalają uzyskać bardziej precyzyjne brzmienie (co słychać zwłaszcza w krótkich przebiegach o charakterze basowym). Poprawiono zwracanie do hosta informacji o aktualnej latencji oraz algorytm podtrzymywania wartości szczytowych. Wydłużono też czas wycofania w przypadku materiałów przetwarzanych z większym poziomem tłumienia. Pozostałe zmiany związane są z optymalizacją algorytmu oraz wewnętrznych parametrów wtyczki czy usunięciem zbędnego języka programistycznego.
W dziale download zamieściliśmy zaktualizowaną wersję znakomitego edytora audio GoldWave. Do właściwej pracy aplikacji niezbędny jest system Windows 7 64-bitowy bądź nowszy. Aplikacja nie działa na systemach 32-bitowych oraz starszych wydaniach Windows.
GoldWave w wydaniu v6.40 to przede wszystkim 9 języków. Opcję zmiany języka znajdziemy w menu Options | Language. Znajdziemy tam również funkcję umożliwiającą edycję danego tłumaczenia. Instalator zawiera wszystkie wersje językowe. Producent zaktualizował pliki wtyczek Opus oraz Vorbis. Platformę Microsoft Speech wzbogacono o konwerter mowy.
Jedna z co popularniejszych bezpłatnych aplikacji do edycji plików audio: Audacity została zaprezentowana w nowej odsłonie (aktualne wydanie v.2.3.2). Najistotniejsze zmiany to implementacja enkodera mp3 LAME, nowy przycisk wyboru w sekcji ścieżek, dający możliwość wybrania całej ścieżki, ponad 20 usuniętych błędów.
Z innych zmian warto wspomnieć możliwość powiększenia panelu kontroli głośności orasz szybkości odtwarzania (dla większej precyzji), rozszerzenie palety gotowych makr z możliwością ich uruchamiania za pomocą skrótów.
Jedna z co popularniejszych bezpłatnych aplikacji do edycji plików audio: Audacity została zaprezentowana w nowej odsłonie (aktualne wydanie v.2.3.0). Dwie najistotniejsze zmiany to: opcja nagrywania Punch oraz Roll Recording czy możliwość dostosowania prędkości odtwarzania.
Z innych zmian warto wspomnieć możliwość powiększenia panelu kontroli głośności orasz szybkości odtwarzania (dla większej precyzji), rozszerzenie palety gotowych makr z możliwością ich uruchamiania za pomocą skrótów.
W dziale download zamieściliśmy zaktualizowaną wersję znakomitego edytora audio GoldWave. Do właściwej pracy aplikacji niezbędny jest system Windows 7 64-bitowy bądź nowszy. Aplikacja nie działa na systemach 32-bitowych oraz starszych wydaniach Windows.
GoldWave w wydaniu v6.36 to przede wszystkim:
Dodano parametr redukcji z poziomu bramki szumów
Dodano krzywą Fade z poziomu modułu Blend
Dodano wsparcie dla dzwięku 6-kanałowego (5.1) dla plików M4A
Dodano wsparcie dla wtyczki Apple Lossless M4A
Zmieniono kolor paska zadań
Edytor do pobrania z naszego działu downloads (sekcja Audio Editors)
Czwarty rok z rzędu VSTi.pl prezentuje zestawienie, w ramach którego będziecie mogli prześledzić oraz pobrać najciekawsze oprogramowanie w postaci bezpłatnych:
wtyczek (free VST plugins – fx/instruments),
narzędzi (utilities)
programów hostujących (VST HOSTplugins)
które prezentowane były na łamach naszej witryny w roku 2017. Na liście znalazły się aplikacje w różnych formatach: VST/AU/RTAS/AAX działających pod kontrolą systemów Windows, Mac OS, oraz Linux.
Odnosząc się do zestawień, z lat ubiegłych (2016, 2015, 2014) daje się zauważyć znaczny wzrost aplikacji kompatybilnych z systemem Mac jak również dominację tych przeznaczonych pod 64-bitowe platformy. Nieliczne pluginy z naszego zestawienia działają pod kontrolą 32-bitowych środowisk. Co więcej ilość nowości zmusza do okrojenia tegorocznej listy do 50 pozycji (zresztą wcześniejsze były mniej bogate).
Uwaga: w tytułowym zestawieniu znalazły się wyłącznie aplikacje, które swą premierę miały w roku 2017. Dla tych, którym to nie wystarcza odsyłam do naszego stale rozwijanego katalogu z wtyczkami VST.
Już teraz prezentuję pełen wykaz (linki do poszczególnych aplikacji będą aktywowane w kolejnych dniach). Wszystkie prezentowane aplikacje podzieliliśmy na 5 kategorii:
10 najlepszych instrumentów wtyczkowych
4 aplikacje hostujące wtyczki VST
20 najlepszych wtyczek typu FX (wtyczki efektów)
10 najlepszych aplikacji narzędziowych oraz MIDI
6 efektów gitarowych
Głównym zadaniem poniższego zestawienia jest zwrócenie uwagi na najciekawsze propozycje minionego roku.
Uwaga, kolejność prezentowanych wtyczek jest zupełnie przypadkowa. Celem poniższego tekstu jest zebranie w jednym miejscu tych najbardziej wartościowych. Nie porównujemy, nie oceniamy, który lepszy.