iZotope - Nectar VST wtyczka do obróbki wokaluWtyczek na potrzeby obróbki wokalu wciąż na rynku jest niewiele a wynik ich działania rzadko kiedy bywa zadowalający. Ten stan rzeczy może zmienić zaktualizowana wersja wtyczki Nectar - producenta iZotope - kompleksowego narzędzia programowego na potrzeby przetwarzania wokalu, które swoją premierę miało podczas AES Show w San Francisco.

Nectar VST to narzędzie zarówno dla profesjonalistów jak i początkujących wokalistów, piosenkarzy, inżynierów dźwięku oraz wszystkich, którzy, na co dzień walczą z nagraniami wokalnymi czy też nagraniami języka mówionego. Jak twierdzi producent na zadowalające wyniki działania wtyczki nie trzeba długo czekać.

Za przetwarzanie sygnału odpowiedzialnych jest 11 modułów wśród których znajdziemy: korektor wysokości (pitch correction), kompresory, deeser (procesor pozwalający pozbyć się nadmiernie syczących głosek), doubler, moduł nasycenia, equalizer, limiter, linia opóźniająca, pogłos. Dodatkowo użytkownik otrzymuje do dyspozycji 110 presetów podzielonych na 12 kategorii (wśród nich: hip-hop, dance, klasyka, country, rock, efekty specjalne, i inne).

Z tą wtyczką uzyskanie efektu Cher to żaden problem. Poniżej prezentujemy film obrazujący możliwości wtyczki Nectar.

[Aktualizacja: 30-05-2011] W aktualnej wersji producent skupił się na poprawie jednostki pogłosowej (reverb), oraz modułów: speedier doubler czy pitch. Uwaga wprowadzone zmiany mogą sprawić, że sesje użytkownika zapisane w wersji 1.0 będą się różnić od brzmienia aktualnych. Dodatkowe zmiany przynoszą zwiększoną stabilność pracy w 64-bitowej wersji VST w środowisku OS X, narzędzie raportowania błędów umożliwiające przesyłanie do producenta raportów błędów.

[Aktualizacja: 08-07-2012] Kolejna wersja wtyczki Nectar (v. 2.02) to pełna kompatybilność z aplikacją Pro Tools 9.0.5 oraz dostępność 64-bitowej wersji z pełnym wsparciem dla systemów OS X oraz Windows.

[Aktualizacja: 20-10-2013] Izotope postanowił wprowadzić do sprzedaży pakiet: Nectar 2 Production Suite, składający się z 11 narzędzi:

 1. Harmonizera
 2. Plate Reverb
 3. FX
 4. Pitch
 5. Jednostki Delay
 6. De-Esser
 7. Modułu saturacji
 8. Kompresorów
 9. Bramki
 10. EQ-ualizera
 11. Limitera

[Aktualizacja: 29-11-2013] Nie tak dawno informowałem o pojawieniu się pakietu Nectar 2 Production Suite. Producent właśnie serwuje nam kolejne wydanie tej wtyczki (v.2.02), w którym to skupiono się przede wszystkim na usprawnieniach w obszarze harmonizera wokalnego.
Źródło: iZotope