Konfiguracja sterownika ASIO w Fl Studio 9.1 Sterowniki karty dźwiękowej stanowią swego rodzaju medium pomiędzy systemem operacyjnym Windows a zainstalowaną w obudowie komputera kartą dzwiękową. Sterowniki ASIO to driwery zaprojektowane z myślą o zastosowaniach muzycznych. Ich obecność w systemie pozwala odciążyć jednostkę CPU (procesor komputera) jak również zwiększyć szybkość reagowania samej aplikacji DAW (np. Fl Studio 9.1) na odtwarzanie.
Sterowniki ASIO są również niezbędne, tam gdzie istnieje konieczność rejestrowania materiału audio.

Niestety nie wszystkie karty dźwiękowe (zwłaszcza te zintegrowane) dostarczane są przez producenta z własnym sterownikiem ASIO. W takiej sytuacji nie jesteśmy pozostawieni sami sobie czego najlepszym dowodem jest uniwersalny sterownik ASIO4ALL, który można pobrać ze strony producenta (http://www.asio4all) jak również z naszego działu downloads (sekcja Music Tools).

Poniżej postaram opisać się w jaki sposób skonfigurować sterownik ASIO. Polecam również obejrzeć (anglojęzyczny) manual, który po przeczytaniu jeszcze bardziej rozjaśnić powinien sposób postępowania jaki należy przeprowadzić, aby we właściwy sposób skonfigurować sterownik ASIO.

Zatem do dzieła:
Przejdźmy zatem do okna dialogowego ustawień dla sterownika ASIO. W tym celu naciskamy klawisz F10, bądź z menu Options wybieramy: Audio Settings.

Konfiguracja sterownika ASIO w Fl Studio 9.1

Jeżeli na liście sterowników [1] (po rozwinięciu menu) nie widać żadnego sterownika, przechodzimy do strony producenta (http://www.asio4all) pobieramy, po czym standardową procedurą instalujemy driwery.
Po wskazaniu sterownika ASIO4all v2 z rozwijanej listy [1], klikamy w przycisk z etykietą: Show ASIO panel [2]

Konfiguracja sterownika ASIO w Fl Studio 9.1

Naszym oczom ukarze się panel kontrolny sterownika. Pierwszym ustawieniem, jakiego dokonamy będzie wielkość bufora:

Konfiguracja sterownika ASIO w Fl Studio 9.1

  • Przesuwając wskaźnik w lewo [1] (parametr ASIO buffer size) zmniejszamy jego wielkość, redukując jednocześnie opóźnienia związane ze startem odtwarzania.
  • Przesuwając wskaźnik w prawo eliminujemy tzw. kliki, „pierdzenia", które występują w chwili, kiedy nasza jednostka CPU nie jest w stanie płynnie poradzić sobie z przetworzeniem w czasie rzeczywistym naszego rozbudowanego projektu. Należy pamiętać, że ustawienie dużego buforu uniemożliwi płynne wyzwalanie dźwięków  chociażby z klawiatury sterującej (Upłynie chwila czasu między naciśnięciem klawisza a momentem, kiedy usłyszymy w ten sposób wyzwoloną nutę).


Jakie jest najbardziej optymalne ustawienie opisywanego opóźnienie dla sterownika ASIO?
Opóźnienie rzędu 10 ms (448 próbek) jest w zupełności wystarczające do płynnego wyzwalania nut z poziomu klawiatury sterującej.

W górnej części okna sterownika [2] znajdziesz listę rezydujących w Twoim komputerze driwerów odpowiedzialnych za dźwięk. Jeżeli Twoja lista jest pusta, zachęcam do przeinstalowania sterowników karty dźwiękowej.

W moim przypadku wyraźnie widać, że na liście sterowników znalazły się dwa:

  • ATI High Definition Audio Device
  • IDT High Definition Audio Codec.

Czasami zdarzyć się może tak, że pomimo obecności sterowników w systemie,  nie udaje się nam wydobyć z naszej karty żadnego dźwięku. Powody powyższej sytuacji mogą być dwa:

  • Wskazanie sterownika w sekcji Out miksera  (na kanale innym niż master) - na poniższym screenie widać, że w sekcji out aktywowano sterownik:  SPDIFOutput1 - SPDIFOutput2 na kanale Insert 4.

Konfiguracja sterownika ASIO w Fl Studio 9.1

  • Nieaktywne sterowniki na liście - w naszym przypadku sterownik ATI High definition Audio Decvice [1]

Konfiguracja sterownika ASIO w Fl Studio 9.1

Należy kliknąć na [1], po czym  po czym aktywować pozycje oznaczone  przykładzie żółtą strzałką.

Przy niektórych pozycjach widać czerwony krzyżyk [2] - oznacza to, iż w danej chwili sterownik jest wykorzystywany przez inny program np. Skype, Microsoft Messanger, czy Windows Media Player. Dlatego też, aby móc korzystać ze wszystkich sterowników, należy wyłączyć potencjalny program, który w danej chwili korzysta z aktualnie zajętego sterownika po czym zrestartować Fl Studio. Jednym słowem należy zwolnić sterownik.

{mospagebreak}
Jeżeli po dokonaniu ustawień Fl Studio nadal nie wydaje z siebie żadnego dźwięku, w oknie miksera wybrać należy kanał master [1], po czym w sekcji Output [2] wskazać należy właściwy sterownik.

Konfiguracja sterownika ASIO w Fl Studio 9.1

Zachęcam również do obejrzenia poniższego Video:

Jeżeli podczas konfiguracji sterownika ASIO postępować będziesz zgodnie z zamieszczonymi w wideo wskazówkami, będziesz mógł używać jednocześnie wielu wejść oraz wyjść.

Autor: Pietia. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i umieszczanie bez zgody właściciela zabronione.