Image Line - Drumatrix (beta) Producent oprogramowania Fl Studio firma Image Line zaprezentowała finalną wersję wtyczki Drumaxx - instrumentu perkusyjnego, który daje jego użytkownikowi całkowitą kontrolę nad 10 fizycznie modelowanymi brzmieni perkusyjnymi, które można skierować do dziesięciu niezależnych procesorów efektów.

Ktoś może powiedzieć, co mnie obchodzi kolejna wtyczka odpowiedzialna za generowanie perkusyjnych brzmień, skoro w sieci tyle znakomicie brzmiących sampli perkusyjnych? Image Line odpowiada w dwóch słowach: brak ekspresji w zarejestrowanych próbkach, w przypadku gdy mamy do czynienia z nagranymi próbkami nasze możliwości modulacji ograniczają się jedynie do sekcji filtra, głośności. Podczas wyzwalania pojedynczej próbki z poziomu piano roll uzyskujemy efektu zwany "machine-gun" - co sprawia, że próbki brzmią sztucznie. W przypadku bibliotek typu multi - nie mamy tego ograniczenia natomiast należy się liczyć z potężnymi liczącymi w gigabytach bibliotekami - a i tutaj ograniczenie polega na możliwości wykorzystania oryginalnie zarejestrowanego materiału.

Wtyczka Drumaxx nie wykorzystuje żadnej z powszechnie znanych nam technik syntezy, Drumaxx wykorzystuje technikę modelowania brzmienia perkusyjnego. Wtyczka pozwala na modelowanie brzmień typu bass drums, hihat, czy realistycznie brzmiących brzmień cymbals, które są piętą Achillesową jeśli chodzi o syntetycznie generowane tego typu próbki.

Najważniejsze cechy wtyczki:

  • 10 fizycznie modelowanych padów perkusyjnych
  • wyjścia multi
  • potężne możliwości kształtowania brzmienia
  • możliwość modulacji parametrem velocity z poziomu matrycy
  • zintegrowany blok efektów
  • zintegrowany step sequencer
  • dostępność wersji typu Single-pad - dla pełnej integracji ze Step Sequencerem Fl Studio

Image Line - Drumatrix (beta)

[Aktualizacja: 13-04-2010] Image Line zapowiedziała dostępność aktualizacji Drumaxx v1.1.1 w raz z którą wtyczka stała się w pełni kompatybilna z programem Logic 8, rozszerzono możliwości pluginu o wiltr SOF (Sellf Oscillating Filter), dodano funkcję umożliwiającą importowanie patternu zapisanego w sequencerze.

[Aktualizacja: 30-04-2010] Image Line zapowiedziała dostępność aktualizacji Drumaxx v1.2. Wśród zmian znajdziemy dodatkowe strzałki pozwalające na szybką nawigację pomiędzy brzmieniami wtyczki, usunięty błąd gałki level w sekcji filtra nie reagującej po maksymalnym przekręceniu jej w lewo.

[Aktualizacja: 23-05-2010] Image Line zapowiedziała dostępność aktualizacji Drumaxx v1.2.1. Zmiany związane są z usprawnieniem działania interfaceu wtyczki, usunięciem problemu związanego z wczytywaniem drumpatchy, dodaniem możliwości załadowania drumpatchy po kliknięciu na strzałki kanałów perkusyjnych.

Dostępne wersje: natywny format aplikacji fl studio, VST i AU.
Źródło: Image Line