Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT:

Monitorki 2011/01/28 00:45 #10943

  • markuszxc1
  • markuszxc1 Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Ekspert
  • Ekspert
  • Posty: 81
  • Otrzymane podziękowania: 0
Witam!
Mam zamiar kupic nowe monitory do odsluchu. Do oka wpadly mi trzy modele:
Krk RP8, Yamaha hs80 i Tannoy 601 co o nich sadzicie? Moze ktos ich uzywa ma jakies porównanie?
Bylem w sklepie I zdolalem odsluchac Krk i tannoy, yamahy nie mieli. Nie jestem zbyt obsluchany w monitorach ale moje wrazenie bylo takie ze krk nie ma srodka za duzo a tannoy bass ma slaby (6 cali ma w sumie a krk 8). Gosciu w sklepie mowil ze tannoye sa lepsze do miksu ale tym raczej sie nie mam zamiaru sugerowac(moze chcieli sie ich poprostu pozbyc ,nigdy nic nie wiadomo).
Niewiem czy czekac az beda mieli te Yamahy w sklepie i je przesluchac czy poprostu kupic to co maja.
Moj budzet to ok 400 funtow (w angli mieszkam). Pomieszczenie do odsluchu mam 4m x 4m( nie takie male chyba) wiec dlatego sklaniam sie ku 8 calowym monitorkom pozatym czasem lubie glosno posluchac.
Co byscie polecili?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

O:Monitorki 2011/01/28 01:29 #10944

  • N.E.X.
  • N.E.X. Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Posty: 2600
  • Otrzymane podziękowania: 330
Kwestia taka, że 5-6 calowe to raczej do bliskiego odsłuchu, tzw bliskiego pola, a 8 raczej na większą skalę, także akustyka pomieszczenia tutaj dużo robi, wiesz o co chodzi ;).

Co do monitorów jedyne co mogę powiedzieć to to, że faktycznie KRK uchodzą za lekko przebasowane (i faktycznie takie są po odsłuchu) co wynika z być może małego środka czy podbicia basów - na jedno wychodzi. Ja wolę raczej wyraźne wierne brzmienie niż drugi zestaw HiFi tylko lepszy więc odrzucam je na moje niedalekie zakupy (bo też chcę coś kupić za niedługo).

Teraz to co sam usłyszałem przy okazji poszukiwań, ale nie miałem okazji porównać:

Tannoye uchodzą za bardzo solidne i profesjonalne, dużo pozytywnych opinni, ale nie miałem okazji testować więc dużo nie powiem. Posłuchaj i wybierz sam jeżeli masz taką możliwość :).

Co do Yamahy to sam pytałem na forum tu i tam, wszedzie odpisywali, że te modele mają tyle wspólnego z innymi legendarnymi brzmieniowo modelami wspólnego, że mają białą membranę jak one - i nic więcej. Nie miałęm okazji odsłuchać, ale tak ludzie mówią, którzy mieli.

Więc tyle ode mnie ;). Jakbyś miał możliwość odsłuchania/porównania to daj znać, chętnie sam się ukierunkuję do Twojego wyboru bo też rozglądam się za monitorami w tym cenach :).

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

O:Monitorki 2011/01/28 07:59 #10945

  • psysutra
  • psysutra Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Od Transu piękniejsza jest tylko cisza...
  • Posty: 1562
  • Otrzymane podziękowania: 44
Jak na tzw. reżyserkę to nie masz pomieszczenia o imponujących rozmiarach, wierz mi ;]

Ale cóż, ja mam pokój jeszcze mniejszy (kubatura będzie na jakieś 9-10 m^2).

Tannoy są w swojej klasie cenowej uważane za jedne z najlepszych w kategorii monitorów referencyjnych- pamiętaj, że to mowa o klasie cenowej! ;)

Możesz się także zastanowić nad Fostexami z serii PM (nie pamiętam dokładnie modelu, ale cóż... w tej samej klasie cenowej na pewno są- do ok. 2000 zł). Masz także do wyboru Tascamy VL bodajże...

Nie brałbym 8 calowej membrany do tak małego pomieszczenia- zaręczam Ci, że nie dość że to się odbędzie MOCNYM kosztem środka (bo im większy przetwornik nisko-średniotonowy tym lepiej co prawda lepsze przetwarzanie basu jednakże jest to okupione cofniętym środkiem).

W studiu gdzie mam obecnie zajęcia stoją te HS-80M i powiem Ci, że do tego typu odsłuchów trzeba mieć conajmniej 25 m^2. Mało tego- stoją 1,5 m od ściany m.in z racji tego, że bass reflex jest z tyłu, oraz ponad metr od uszu realizatora.

A jak masz pomieszczenie kwadratowe to sobie daruj od razu- będziesz mieć z brzmienia permanentny kibel. Co jak co, ale pomieszczenie NIE MOŻE BYĆ KWADRATOWE.
Goa rządzi, Goa prowadzi, Goa nigdy Cię nie zdradzi!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

O:Monitorki 2011/01/31 13:23 #10967

  • markuszxc1
  • markuszxc1 Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Ekspert
  • Ekspert
  • Posty: 81
  • Otrzymane podziękowania: 0
Dzieki za opinie.
Jestem juz prawie zdecydowany w 80 % na tannoye 601a. Jak na moje ucho maja calkem dobry flat response i calkiem czysto brzmia.

W tygodniu mam nadzieje ze Yamahy hs80 dowioza do sklepu to zrobie porownanie z nimi.

Jesli chodzi o moje pomieszczenie to to nie jest do konca taki kwadrat, w uproszczeniu tak tylko podalem wymiary. Sa jakies zapadniecia w scienach i sufit troche podciety z jednej strony(poddasze) poza tym troche mebli.

Moze faktycznie 8 calowe troche zaduze chociaz zawsze moge je ciszej nastawic jak miksuje a glosniej jak slucham albo impreza jest... czy to tak nie dziala? Wiem ze 5,6 calowe sa bliskiego ale przy 8 calowych chyba nie musze siedziec 3 metrow od glosnikow (normalnie siedze jakis 1m)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

O:Monitorki 2011/01/31 14:09 #10971

  • N.E.X.
  • N.E.X. Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Posty: 2600
  • Otrzymane podziękowania: 330
Właśnie - zawsze zastanawiało mnie jak to jest z tymi rozmiarami głośników. Jedno jest pewne i oczywiste - im większa membrana tym więcej basu (tzn większe pasmo do odsłuchu) przez to w dużych pomieszczeniach może być trudno zapanować nad basem. Ale czy nie jest tak, że im większy głośnik tym więcej mocy potrzebuje, a co za tym idzie głośniej musi grać aby uzyskać pełne brzmienie? Ustawione zbyt cicho mogą słabiej oddawać bas stąd musi być głośniej i większa odległość? Tego nie wiem i chętnie bym się dowiedział jak to w końcu jest, bo częściej ludzie pytają niż odpowiadają :).

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

O:Monitorki 2011/01/31 14:10 #10972

  • Ahremov
  • Ahremov Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • W muzyce wszystko jest mozliwe (Novation)
  • Posty: 542
  • Otrzymane podziękowania: 17
optymalny jest trojkat rownoboczny o boku 2m.Wysokotonowy na wysokosci uszu.Glosnosc z jaka odsluchujemy miks by wylapac niuanse i zachowanie sie basu to 75W.Aby to wychwycic bezblednie, konieczne jest akustyczny tuning pokoju.(pomijajac stan Twojego sluchu)Twoj niestety ma podstawe kwadratu wiec bedziesz mial tam fale stojaca,ktora uniemozliwi ci miks jakiego bys oczekiwal.Tymbardziej ze zalezy Ci na osemkach.Chodza sluchy ze dobrze sie miksuje (home recording)w pokoju o podstawie prostokata,gdzie monitory umieszczone sa na dluzszej scianie.Miksowanie po cichu... ;) Miedzy innymi formami jak najbardziej.
Wyprowadze Cie z bledu jesli myslisz ze wciagasz monitory i masz miksy jak zyleta.Otoz bez modyfikacji akustycznych(nawet amatorskich jak materace zwiniete w rulon w rogach pokoju,polki z ksiazkami,pluszowe misie mlodszej siostry,grube kotary,gruba wykladzina,jakies wlasnej roboty dyfuzorki itd)sie nie obejdzie niestety.Do tego trzeba sie tych monitorow "nauczyc".Dobrze sluchac ulubionej muzyki na tych glosnikach(najlepiej zmasterowanej porzadnie) by wyrobic sobie to "wyczucie" jak ma zabrzmiec Twoj utwor,lub choc zblizyc sie do tego poziomu.Jeszcze wiele frustracji przed toba,wiec wazne by pomyslec o rzeczach pierwszoplanowych.Lub ujac je w pozniejszy kosztorys ;)

Pozderek

aha,gdy ja niedawno kupowalem glosniki,odnioslem wrazenie ze ziomek chce normalnie wcisnac te yamahy.Roznica w brzmieniu w stosunku do innych byla spora.Do porownania mialem HS80 z A8X,A5X,A3X oraz jakies JBL ale te ostatnie to lipa.A8X zmiotla wszystkich.A3X...oslupialem.Taki bas w takich glosniczkach???polecam naprawde.Wybor padl na model posredni z racji ceny naturalnie.Pozniej sobie tlumaczylem ze piatki a w zasadzie szostki spokojnie wystarcza do mojego pomieszczenia he he
ale ta osemeczka...grzywka mi podskakiwala od tych basowych podmuchow...
W piatkach tylko jak porzadnie rozkrece volume ;)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Ahremov.

O:Monitorki 2011/03/28 22:59 #11748

  • Neutron5
  • Neutron5 Avatar
  • Wylogowany
  • Ekspert
  • Ekspert
  • Posty: 133
  • Otrzymane podziękowania: 4
Witam wszystkich!
Czy możecie mi pomóc w wyborze głównych monitorów(nie chce ich wymieniać przez najbliższe lata)?
Oraz ich ustawienia w pokoju?-dołączam link z opcjami ustawienia monitorów w pokoju(biorąc pod uwage tylko te ktore mają wylot suba z przodu.

Suba dodatkowego nie biore bo mam za mały pokoj i budżet.Adamy x5 odpadają(cena) a x3 są dla mnie za małe-słychałem je na żywo.

Chciałbym wybrać najlepsze w zakresie jak najlepszej liniowości od 60 do maxa bo pogodziłem się że za tą cene i w tym małym pokoju nie dam rady mieć wiernego basu w zakresie od 60 w dół(mam nadzieje że dobrze myśle).

Oto lista i link.

Alesis M1 Active MkII

Behringer Truth B2030A
Behringer Truth B2031A
Behringer TRUTH B3030A
Behringer TRUTH B3031A

M-Audio Studiophile BX 5a
M-Audio Studiophile BX 8a Deluxe

Tannoy REVEAL 501A
Tannoy Reveal 5A Active

Samson Rubicon R5A
Samson Rubicon R6A


www38.zippyshare.com/v/64651348/file.html

W tej chwil z tego co się dowiedziałem z neta to Samsony r6 są najlepsze.
Co wy sądzicie o najlepszych monitorach i ustawieniu ich(dołączone foty)?
Jakie są wasze typy?
Pozdrawiam

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

O:Monitorki 2011/03/28 23:31 #11752

  • N.E.X.
  • N.E.X. Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Posty: 2600
  • Otrzymane podziękowania: 330
Alesis M1 Active MkII podobno ma Psysutra tutaj z forum, więc jak będzie miał czas może przybliży Ci temat :).

Behringery raczej takie sobie. Tannoy i Samsony mają dobrą opinie.

Ile chcesz przeznaczyć na ten cel?

Co do rozmieszczenia w pokoju - monitory lubią symetryczność. Zobacz serie filmów "Studio Rescue", każdy kolejny odcinek pokazuje nowy problem, który zostaje rozwiązany :).

- Epizod 1

Pokazują tam jak sprawdzić przy pomocy lusterka jak odbija się dźwięk, gdzie przykładać pianki i inne materiały wytłumiające, jak przemeblować pokój i ustawić monitory aby wycisnąć z domowych warunków jak najwięcej, a meble tylko w tym pomagały zamiast przeszkadzać :). Cenne i proste rady, myślę, że coś wyciągniesz z tego :).

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
  • 2
Zasilane przez Forum Kunena