Latencja to opóźnienie obliczane na podstawie ustawionego bufora mierzonego w samplach. Jeżeli pracujesz w projekcie w próbkowaniu 44,1kHz i ustawisz bufor na 512 sampli z prostego obliczenia wychodzi że latencja powinna wynosić niecałe 12ms w jedną stronę. Tyle w teorii, w praktyce wartość ta może być większa np. około 14ms za sprawą sterowników, nie jest to coś złego ponieważ dzięki takim zabiegom "pod maską" sterowniki mogą być bardzo stabilne i generalnie takie zadanie spełniają sterowniki do interfejsów audio które obsługują ASIO. Z drugiej strony zintegrowane karty mogą podbijać latencję i być bardzo niestabilne, przycięcia mogą występować bez powodu lub przy niepełnym obciążeniu procesora. Zależność latencji od bufora i sterowników to jedno, ostatecznie największe znaczenie ma tutaj procesor, jeżeli jest słaby to przy niskim buforze bardzo szybko przestanie wyrabiać po uruchomieniu kilku wtyczek.
Odpowiadając więc na Twoje pytanie - i tak i nie, to zależy. Czasami zintegrowane karty z nakładką Asio4All z latencją radzą sobie bez problemu, można ustawić 512 sampli lub mniej. Jeżeli teraz uzyskujesz wartości 1024 lub więcej to zakup interfejsu może pomóc, ale to zakładając że nie jest to wina słabego procesora a złych sterowników/konfliktu w systemie.
Co do drugiego pytania, odpowiedź jest w instrukcji.
PROGRAM - Press this button to change the current program (0-127). When the button is lit, you can use the -/+ buttons or the KEYBOARD's numeric keys to change the program number. You can press RECALL and PROGRAM simultaneously to set the QX61's global MIDI channel.
W instrukcji masz obrazek przedstawiający klawiaturę, przycisk program powinien znajdować się po lewej stronie, numer 9 na schemacie. Naciskasz i plusem oraz minusem zmieniasz wartość. Który numer ze 128 jest do jakiego instrumentu już wynika ze specyfikacji MIDI.