Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT:

Odp: Wasze studio muzyczne - czyli na jakim sprzęcie pracujecie? 2012/09/24 10:23 #17443

  • N.E.X.
  • N.E.X. Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Posty: 2600
  • Otrzymane podziękowania: 330
Różnica pomiędzy 0.4 a 0.5 jest taka, że ten pierwszy posiada głośnik 4' calowy, ten drugi z kolei 5 calowy :). Różnica w cenie także znaczna bo 750zł za parę i 1500zł za parę w drugim przypadku. Większa membrana może przetwarzać niższe częstotliwości. Ja jak wyżej wspomniałem przychylam się jednak do 4' cali nie tylko ze względu na cenę, ale też z podobnymi upodobaniami co Wy - muzyka raczej uniwersalna, użytkowa, ważny jest dla mnie środek i góra. W dodatku nie lubię hałasować domownikom, a 4' cale są na tyle dobre, że nie brzęczą tak mocno basem aby przenosił się specjalnie po ścianach - przynajmniej takie mam doświadczenia z innymi monitorami/głośnikami jakie słyszałem.

Także mam teraz urządzony kąt na poddaszu i na przeciwnej ścianie jak na zdjęciu, w stronę w którą są skierowane monitory jest skośna ściana, tak 45 stopni mniej więcej. Wydaje mi się, że to jest nawet zaleta - dźwięk powinien się odbijać w stronę podłogi, jakby wyłożyć dywanem to łopatologicznie powinno wtedy przynajmniej dostatecznie tłumić :). Potwierdza to fakt, że raczej ściany puste, a na pogłos nie narzekam i jest z miejsca biurka wyraźnie mniejszy niż w prostokątnych pokojach. Problemem jedynie są u mnie głośniki blisko ściany, w dodatku w rogu po jednej i drugiej (we wnęce pokoju) co tworzy jakieś fale stojące.

sourceforge.net/projects/audmes/

Polecam prosty program do pomiarów. Wystarczy dobry mikrofon, a jeżeli brak to można zbudować za kilkanaście złotych kapsułki pomiarowe, poradniki DIY są w internecie, parę lutów i gotowe. Ze względu na brak kalibracji ciężko o ogólną charakterystykę jednak mikrofony pojemnościowe są raczej płaskie, tzn raczej nie uświadczy się ostrych szczytów w jakiejś częstotliwości. Dzięki temu można zmierzyć, szczególnie w niskim paśmie czy są jakieś podbicia i na jakich częstotliwościach. U siebie pomiary robiłem kilka razy Zoom H2 i wychodziło tak samo, lewym jak i prawym, bliżej czy dalej. W dodatku pokrywa się to z tym co dostałem od supportu także coś jednak można się dowiedzieć.

Zawsze też można na słuch podczas testów - które Hz są głośniejsze a które cichsze, słychać to od razu na sinusach.
Za tę wiadomość podziękował(a): MadDziadPL

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Wasze studio muzyczne - czyli na jakim sprzęcie pracujecie? 2012/09/24 12:15 #17444

  • psysutra
  • psysutra Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Od Transu piękniejsza jest tylko cisza...
  • Posty: 1562
  • Otrzymane podziękowania: 44
NEX, odsuń całe biurko od ściany- zdaje mi się, że bass reflexy masz z tyłu, co pogarsza jeszcze sprawę. Dodatkowo- jak możesz, przesuń całość tak żebyś siedział dokładnie w osi pomieszczenia. To zmieni bardzo dużo.
Goa rządzi, Goa prowadzi, Goa nigdy Cię nie zdradzi!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Wasze studio muzyczne - czyli na jakim sprzęcie pracujecie? 2012/09/24 15:48 #17445

  • V G
  • V G Avatar
  • Wylogowany
  • Ekspert
  • Ekspert
  • Posty: 117
  • Otrzymane podziękowania: 5
Osobiście spotkałem się z dwoma opiniami na temat rozmieszczenia monitorów. Jedni mówią żeby stały daleko od ściany, a już tym bardziej daleko od rogów i załamań, inni z kolei że najlepiej je wtulić w ścianę, jest ktoś w stanie wytłumaczyć mi (teoretycznie najlepiej :D ), która z tych teorii jest prawdziwa? a może kwestia gustu i wyczucia?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Wasze studio muzyczne - czyli na jakim sprzęcie pracujecie? 2012/09/24 17:56 #17448

  • psysutra
  • psysutra Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Od Transu piękniejsza jest tylko cisza...
  • Posty: 1562
  • Otrzymane podziękowania: 44
Na pewno, gdy bassreflexy są umieszczone z tyłu, przystawianie ich do ściany będzie związane z rozmywaniem się niskich częstotliwości. A niskie częstotliwości kumulują się w rogach pomieszczenia, zatem ustawianie ich tam to już jest kompletna katastrofa... Bas musi być czytelny i wyraźny w polu odsłuchowym.

Na pewno konieczne jest mieć pole odsłuchowe centralnie na osi pomieszczenia (najlepiej na tej dłuższej), a narożniki czymś pozastawiać... Planuję zrobić ćwierćwalce z okrągłych desek do pizzy (znalazłem takie na allegro hehehehe) pociętych na cztery części, zbudować stelaż, zapełnić go wełną mineralną i jakoś obić dobrym materiałem, by nie pyliło i wyglądało w miarę estetycznie. Zasięgnę rady na forum eis.com i dopowiem co nieco w tej materii.
Goa rządzi, Goa prowadzi, Goa nigdy Cię nie zdradzi!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Wasze studio muzyczne - czyli na jakim sprzęcie pracujecie? 2012/09/25 23:25 #17474

  • N.E.X.
  • N.E.X. Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Posty: 2600
  • Otrzymane podziękowania: 330
Jak będzie Ci się chciało kiedyś to opisać/pokazać efekt po skończonej robocie, chętnie się zapoznam :).

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: O:Wasze studio muzyczne - czyli na jakim sprzęcie pracujecie? 2012/12/02 18:09 #18490

  • Pajkos
  • Pajkos Avatar
  • Wylogowany
  • Świeżak
  • Świeżak
  • I love Music
  • Posty: 13
  • Otrzymane podziękowania: 0
Witam na razie wstępnie wszystko ustawiłem, może ktoś coś podpowie. Na zdjęciach nie ma jeszcze wszystkiego, ale to już mniej ważne( brakuje laptopa i korga minikp, niewiem czy jest sens go podłączać skoro mixer 5000fx ma już efektor). Pozdrawiam Pajkos
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Wasze studio muzyczne - czyli na jakim sprzęcie pracujecie? 2012/12/02 19:33 #18491

  • N.E.X.
  • N.E.X. Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Posty: 2600
  • Otrzymane podziękowania: 330
Jest przytulnie ;). Chociaż wygląda trochę na mało wygodne ze względu na klawiaturę i mysz bokiem w stosunku do monitora i małą ilość miejsca. Odpowiada Ci w ten sposób? Też rozważałem u siebie w podobnym kształtach pokoju na poddaszu ustawienie w rogu, ale w końcu zdecydowałem się na prosty stół z wyżej wymienionych powodów.

Monitory jedynie są źle ustawione, bo jeden bliżej drugi dalej, jeden wyżej, drugi niżej, pod różnymi kątami i tak dalej, ale to pewnie wiesz.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Wasze studio muzyczne - czyli na jakim sprzęcie pracujecie? 2012/12/03 09:40 #18493

  • Ahremov
  • Ahremov Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • W muzyce wszystko jest mozliwe (Novation)
  • Posty: 542
  • Otrzymane podziękowania: 17
Kazde z prezentowanych ustawien posiada wiele uchybien.Pajkos,gorzej byc nie moglo.Odsluch w takim chaosie jest niewiarygodnie przeklamany.Akustyka to symetria.Sa swietne narzedzia do sprawdzenia modow (rezonansow)pomieszczen.Zapewniam ze niema nic lepszego niz klarowny,selektywny odsluch w pomieszczeniu,w miare zaadaptowanym.Obowiazkowy jest chociaz dywan,czy polki z ksiazkami,choc to najprostsza z mozliwosci.Warto poswiecic na to czas bo efekt jest swietny a i przygoda z akustyka jest przednia :) Niecierpliwi i leniuchy odpadna w przedbiegach lecz wytrwalym dane bedzie byc dumnym i usatysfakcjonowanym ze swojego dziela.Muzyka zyska na tym niewiarygodnie duzo.Naprawde niewiele potrzeba pieniedzy by zgromadzic materialy.Ja np.z poczatku takze przerazilem sie cenami gotowych zestawow akustycznych renomowanych firm i rozwazylem zbudowanie takowych wlasnorecznie :) Zielony bylem w tym temacie wiec zaczalem,od materialow zamieszczonych w necie,(a ktore zalaczam do tego posta.sa tam rowniez wyniki obliczen jakie wykonywalem podczas pomiarow "swoich"modow oraz wymiary pulapek,absorberow i rozpraszaczy jakie zbudowalem pod te rezonanse)skonczylem na ksiazce Everesta "Podrecznik akustyki". Wyczerpujaca pozycja.Zawroty glowy mialem od nadmiaru informacji :) 672 strony.
Teraz ksiazke mozna nabyc za 80 zl. nowa.Mysle ze warto.www.e-libro.pl/podrecznik-akustyki-p-194...&utm_source=nokautpl

Marzylem o drewnie,ktore mialo posluzyc za budulec.Niestety szybko marzenia rozwialy ceny drzewa.Zgarbiony odpuscilem na jakis czas.Los jednak chcial bym pewnego pieknego dnia wyruszyl na przejazdzke po "castoramach" i innych tego typu sklepach w poszukiwaniu jakichs gadzetow pod maly remoncik.Natknalem sie na likwidacje sklepu i udalo mi sie kupic plyty OSB z rozbiorek regalow i stojakow pod plytki pcv itp.Po prostu poszedlem i zapytalem co robia z tymi poszczerbionymi i zniszczonymi płytami?:)kierownik magazynu do mnie -za stowe bierz pan wszystkie:) w rezultacie dorzucilem trzy dychy za dowozke bo okazalo sie ze jest tego cala nieduza ciezarowka.Przy rozladunku drobnica poszla do piwnicy szwagra na zime a wartosciowsze rzeczy na strych do obrobienia:) dodam ze bylo tego tyle,ze starczylo na akustyczne ustrojstwa oraz na wylozenie podlog pod panele w 2 pokojach i kuchni:)
Musialem dokupic wkrety do drzewa roznych dlugosci,welne prasowana Rockwool(5cm)oraz 2plyty pilsniowe chyba 3milimetry gr.oraz bardzo wazna rzecz kilka tubek kleju elastycznego jakiegos,by to wszystko uszczelnic,pare hakow,jakas farba i w moim przypadku kartonowe rury(do wlotow pulapek basowych)moga byc pcv.Ja dokupilem jescze pare paczek styropianu poliuretanowego,by z niego wyciac slupki na rozpraszacz Skyline,ktory mam zamiar podwiesic nad glowa,w miejscach pierwszych odbic :)))
Z narzedzi:wkretarka,wiertla,bit do wkretow,pila elektr reczna albo stolowa.wyzynarka moze sie przydac,otwornica,pistolet do kleju,wiertarka,mlotek ;)
Na dniach zrobie pare fotek to podesle.
Naprawde warto zainwestowac pare zlotych.Jesli macie porzadne monitory to efekt bedzie jeszcze lepszy(w koncu uslyszycie jak naprawde graja)
Pozdrawiam i czekam na pytania.
Materialy o akustyce plus projekt studia:
hostuje.net/file.php?id=91f3cfccfd9121bde890c556ad5b0f07

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Zasilane przez Forum Kunena