Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Wszystkie piosenki brzmią tak samo 2012/07/28 08:08 #16819

  • Pietia
  • Pietia Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Master
  • Master
  • Życie jest jak muzyka po prostu płynie...
  • Posty: 5213
  • Otrzymane podziękowania: 193
Lubimy te piosenki, które znamy. Wiadomo. Ale może nie mamy innego wyjścia? Hiszpańscy naukowcy udowodnili, że współczesna muzyka jest do siebie bardzo podobna i dużo głośniejsza niż kiedyś.

Każdemu zdarzyło się usłyszeć w radio piosenkę i pomyśleć: "Brzmi znajomo. Skąd ja to znam?". I wcale nie musimy jej znać, bo według badań przeprowadzonych przez Hiszpańską Narodową Radę Badawczą, powstające teraz utwory są dużo mniej zróżnicowane niż te sprzed pół wieku. Hiszpanie doszli do takiego wniosku po komputerowym przeanalizowaniu kilkuset tysięcy piosenek z wielkiej bazy Million Songs Dataset. Najstarsze utwory pochodziły z połowy lat 60., były też nowe przeboje.

Hiszpanie komputerowo zamienili dźwięki na liczby i wykresy.

A z nich wyczytali, że uczucie muzycznego déja vu jest uzasadnione, bo liczba melodii, sentencji akordów i używanych w aranżacjach instrumentów jest coraz mniejsza. Poza tym muzycy powtarzają te dźwięki, które już kiedyś się sprawdziły.

O muzyce punkowej mówiło się, że to "dwa akordy, darcie mordy", ale tam było to przedłużenie buntowniczej filozofii. Ale dlaczego w czasach tak wielkich możliwości technicznych i tak łatwego dostępu do instrumentów muzycy tylko powielają utarte schematy? - Chodzi o rolę, jaką dzisiaj spełnia muzyka: ma relaksować. Ludzie nie chcą myśleć o tym, co artysta chce powiedzieć - tłumaczy Martin Haro, jeden z autorów badania. - W latach 50. i 60. ważniejszy był przekaz, zaangażowanie polityczne. Kiedy został wynaleziony syntezator, wiele zespołów takich jak Pink Floyd z nim eksperymentowało, używali różnych dźwięków i akordów. Teraz chodzi o zabawę, rytm i energię. Zespoły nie są już tak zainteresowane eksperymentami.

Hiszpanie doszli do jeszcze jednego wniosku - współczesna muzyka jest dużo głośniejsza. I nie chodzi o to, że młodzież ku utrapieniu rodziców słucha techno na cały regulator. Jest to efekt zupełnie innej technologii nagrywania i sprzętu w studiach, ale także walki o przyciągnięcie uwagi słuchacza. Dlatego jeśli puścimy dwie piosenki na takich samych ustawieniach naszego odtwarzacza, współczesna będzie dużo głośniejsza niż ta sprzed pół wieku.

Naukowcy mają dla młodych muzyków przepis na sukces: stara piosenka może znów brzmieć modnie, jeśli się ją podda obróbce. Wystarczy uprościć sekwencje akordów, użyć nowoczesnych instrumentów i nagrać głośniej. Rada nie jest jednak zbyt odkrywcza - taki zabieg to po prostu remix, stosowany przez dj'ów od dawna.

Więcej... tutaj
Źródło: Gazeta Wyborcza

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Wszystkie piosenki brzmią tak samo 2012/07/28 09:16 #16822

  • N.E.X.
  • N.E.X. Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Posty: 2600
  • Otrzymane podziękowania: 330
Ale bzdurny artykuł, tylko ktoś niezwiązany z muzyką mógł to napisać. Każdy z nas przecież wie takie rzeczy, nawet "nie" muzycy, a oni potrzebują naukowców żeby się o takich rzeczach dowiedzieć.

Skomentuje to tak. Ludzie lubią to co już słyszeli i to co znają, a tyczy się to nie tylko muzyki. Zwie się to strefą komfortu. Gdyby było inaczej ludzie nie słuchali by popkulturowej papki słyszanej z komercyjnych stacji radiowych tylko poszukali by muzyki innej, eksperymentalnej, czegoś nowego. Jednak nikt tak nie robi, należało by się zastanowić dlaczego. Jednak odpowiedź jest prosta, bo po prostu mało kto chce szukać nowych rzeczy. Dlatego popowa muzyka dalej będzie prosta, bo ludzie takiej chcą. Sam autor także wykazuje przynależność do takiej grupy ludzi ponieważ jako wyznacznik muzyki traktuje tylko to co już zna, a istnieje przecież masa ambitniejszej muzyki, o której jak widać nie wie.

Z drugiej strony twórcy "znani" też mało chcą eksperymentować wchodząc w utarte szablony, problem polega na tym, że często nie mogą nawet jakby chcieli bo ludzie tego nie chcą. Jest wiele przykładów zespołów, które zmieniały się muzycznie w zupełnie inną "ramę gatunkową" i na tym traciły.

Z tych i innych powodów moją fascynacją jest muzyka pod obraz, ilustracyjna można powiedzieć, filmowa, do gier, dla mediów.. Podobne schematy pojawiają się wszędzie, ale na tym właśnie polega porządek świata, że wszystko powoli ewouluje przyzwyczajając słuchaczy do nowych brzmień. Tutaj jednak można sobie pozwolić na niemal dowolną zabawę, nie trzeba, a wręcz nie można myśleć w utartych ramach gatunkowych tylko mieszać co się da tak długo aż będzie pasować ;). Oczywiście w ramach wyznaczonego projektu.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez N.E.X..
  • Strona:
  • 1
Zasilane przez Forum Kunena