Korg PA bez tajemnicOS czyli z angielskiego operational system, to oprogramowanie, które stanowi integralną część instrumentu jakim jest korg pa5x. Jego aktualizacje wypuszczane co jakiś czas i udostępniane bezpłatnie. Już niedługo należy spodziewać się pierwszej aktualizacji. Powodem są błędy wykryte przez świeżych nabywców, a które nie zostały wykryte w trakcie beta-testów.

Przeczytaj również: Korg pa5x - czym jest Finalizer, do czego służy, jak go otworzyć?

Czy Twój Korg pa5x posiada aktualne wydanie systemu? Jak je sprawdzić? - o tym w poniższym tekście - zaczynamy

Naciśnij przycisk File, a następnie przycisk Menu

Korg pa5x - finalizer

Korg PA bez tajemnicChord sequencer to funkcjonalność, która pozwala odtworzyć dowolną powtarzalną sekwencję akordów odciążając lewą rękę, a którą można wykorzystać do odegrania dowolnej partii solowej czy też do wyzwalania artykulacji w ramach barw DNC.

Gotowe sekwencje zebrano w bibliotece (Chord sequencer library). Każdy styl w korgu pa5x posiada „podpiętą sekwencję” a która pochodzi ze wspomnianej biblioteki.

Informację o wykorzystywanej sekwencji można zapisać do:

  • stylu,
  • biblioteki sekwencji,
  • SongBooka

W jaki sposób aktywować moduł sekwencera akordów?

Nacisnąć przycisk SEQUENCE w sekcji CHORD na panelu:

Korg pa5x - Co to jest CHORD SEQUENCER w korgu pa5x

Korg - microKORG XLJak informuje na swojej stronie firma Korg dostępna jest drobna aktualizacja oprogramowania sterującego przeznaczona dla modelu: Pa1000 OS v 1.5.1 rozszerzająca ilość dostęnego miejsca na próbki (sample) aż o 60%

Przeczytaj również: Czy warto zmienić Korga pa900 na korga pa1000? WARTO! Oto 28 powodów

Poniżej link, z poziomu którego pobierzesz system.

Korg PA bez tajemnicFinalizer - zupełnie nowy element w postaci programowej na pokładzie Korga pa5x odpowiedzialny za końcowe szlify brzmienia stylu czy pliku MIDI, stanowiącego swego rodzaju wykończenie (wisienkę na torcie), zanim sygnał zostanie przesłany na pakiet masteringowy WAVES, po czym na wyjścia AUDIO.

Procesor ten jest gwarantem zrównoważonych poziomów pomiędzy wszystkimi stylami oraz odtwarzanymi plikami MIDI/Songami. Każdy z dwóch odtwarzaczy (Player 1 oraz Player 2) posiada swoją niezależną jednostkę.

 Korg pa5x - finalizer

Przeczytaj również: Korg pa5x - czym jest Matrix, do czego służy, jak działa?

Uwaga: Finalizer nie kształtuje brzmienia prawej ręki! Ustawienia wprowadzone do procesora zapisać można ze stylem czy bezpośrednio do SongBooka.

Z czego składa się Finalizer?

To połączenie limitera oraz 4-pasmowego korektora parametrycznego. 2 efekty studyjnej jakości o przyjemnym ciepłym analogowym brzmieniu, które wykorzystywane są w profesjonalnych studiach nagrań

Korg pa5x - finalizer

Korg PA bez tajemnicSekcja Miksera to jedno z częściej przywoływanych miejsc w instrumencie. Z poziomu miksera można szybko zbalansować głośności poszczególnych ścieżek w stylu, pliku midi, wyciszyć wybrane brzmienia ustawiać korekcję i wiele innych. Na panelu instrumentu Korga pa5x nie ma fizycznego przycisku, pozwalającego natychmiast przywołać konsolę.

Gdzie znajduje się mikser? Jak go przywołać? - o tym w poniższym materiale - zaczynamy

Istnieją co najmniej dwa sposoby przywołania miksera

Sposób nr 1

Nacisnąć z poziomu wyświetlacza kartę Control [1], po czym kliknąć w ikonę miksera [2].

Korg pa5x - Gdzie się podział MIXER w korgu pa5x? (korg pa5x tutorial)

Sposób nr 2 (dotyczy wyłącznie użytkowników, którzy NIE zainstalowali aktualizacji systemu OS v1.1.0 i nowszej)

Korg PA bez tajemnicPoznaj zasadnicze różnice pomiędzy modelami Korg pa5x International oraz Korga pa5x Musikant

Światowa premiera wersji pa5x Musikant: lipiec 2023

Korg PA bez tajemnic

[Aktualizacja: 18.02.2024] Zbiór pytań i odpowiedzi, dotyczących przyszłości Korga pa5x

Przyszłych jak i obecnych użytkowników modelu Korg pa5x - nurtuje wiele kwestii dotyczących najnowszego flagowca w rodzinie.

Oto lista pytań i odpowiedzi bezpośrednio od Producenta - Frequently Asked Questions
korgpa5x faq

1. Pokładowy edytor MIDI

Pytanie: Czy Korg pa5x otrzyma możliwość edycji danych MIDI bez konieczności używania do tego celu narzędzi zewnętrznych typu aplikacje DAW?

Odpowiedź: Tak. Korg aktualnie pracuje nad przywróceniem narzędzi na potrzeby edycji danych MIDI w tym operacji kopiowania, wklejania, kasowania kwantyzacji oraz innych.

Spodziewana data implementacji: funkcjonalność zaimplementowana w ramach OS v 1.2.0

0a

Każdy użytkownik instrumentów marki Korg z serii pa z czasem zaczyna wzbogacać swój instrument w dane zewnętrzne postaci styli, plików MIDI, presetów wokalnych czy sampli. Dane te pozwalają w jeszcze bardziej kreatywny sposób wykorzystać instrument.

Użytkownicy oczekują najczęściej bezpłatnych materiałów. Te pozyskiwane są z serwisów typu chomikuj. Są to niejednokrotnie komercyjne materiały (które pochodząc z legalnych źródeł znalazły się tam niezgodnie z regulaminem). Takich plików nie znajdziesz w poniższym tekście.

Przeczytaj również: Korg paX bez tajemnic

W Polsce istnieją co najmniej dwie firmy, które zajmują się produkcją oraz sprzedażą takich plików. Jako, że piszę o materiałach bezpłatnych celowo unikam podawania ich nazw.

Komercyjne pliki do najtańszych nie należą. Koszt jednego pliku to nawet 32 zł, dlatego warto (wręcz trzeba) zainteresować się poniższymi pakietami, tym bardziej, że zostały one przygotowane przez oficjalny kanał Korga (KORG INC. oraz KORG ITALY S.p.A). Ich jakość jest na NAJWYŻSZYM POZIOMIE. I co najważniejsze, dostępne są bez jakichkolwiek opłat.

Śmiało napiszę, że 90 % tychże plików swą jakością góruje nad plikami komercyjnymi!

korg pa4x free styles

Wszystkie prezentowane w poniższym tekście style znajdziesz na stronie: https://www.korg.com/us/features/arrangers/bonusware/

Sekcja BONUSWARE została podzielona na następujące kategorie:

  • Styles
  • Performances
  • Program/Sounds
  • Computer tools
  • Tablet tools