Novation - Nocturn Keyboards Novation udostępnił wszystkim zainteresowanym klawiatury Nocturn w postaci keyboardu opartego na desktopowej wersji Noctuna rozszerzonej o 25 bądź 49 klawiszową klawiaturę. Instrument przystosowany został do kontroli dowolnego środowiska DAW.
Producent zrezygnował z małego monochromatycznego wyświetlacza LCD na rzecz małych wyświetlaczy wyświetlanych na ekranie Twojego monitora. Dzięki zastosowaniu oprogramowania Automap, cały interface instrumentu możemy wyświetlić na ekranie monitora przez co ułatwiona jest możliwość przypisywania parametrów. Diody LED w postaci pierścieni dookoła ośmiu enkoderów pokazuję ich aktualną pozycję (ustawienie), podczas gdy diody nad 25 przyciskami wskazują na stan ich aktywności.

Dzięki zastosowaniu klawiatury dynamicznej, czułej na docisk (aftertouch) klawiatury otrzymujemy znakomity kontroler, który sprawdzi się za równo na scenie jak i w studio. Niezależne kółka kontroli parametrów pitch band oraz modulation, oraz 8 padów perkusyjnych dla natychmiastowego przywołania dowolnych wzorów perkusyjnych.

Najnowsza wersja AUTOMAPY graficznie wyświetla wszystkie kontrolowane parametry i umożliwia przypisywanie nowych za pomocą pojedynczego kliknięcia ... Nocturn w wersji klawiaturowej został pomyślany również jako instrument muzyczny. Wysokiej klasy klawiatura z mechanizmem „Fast Touch” firmy Fatar wyposażona została w dynamikę i aftertouch, z myślą o bardziej ekspresyjnych stylach gry. Kontroler posiada również oddzielne kółka pitch bend i modulation oraz 8 czułych na dynamikę padów perkusyjnych. Do dyspozycji użytkownika kontrolującego za pomocą Nocturna 25 i 49 DAW i pluginy przewidziano 8 enkoderów obrotowych, 25 przycisków oraz pokrętło „Speed Dial”.

Novation - Nocturn Keyboards


Wszystkie są podświetlane, a ich układ został w taki sposób, aby obsługę uczynić maksymalnie szybką i intuicyjną. Zamiast mało czytelnego, typowego w kontrolerach wyświetlacza LCD - nowe Nocturny przy użyciu AUTOMAPY 3 PRO wyświetlają wszystkie parametry graficznie tam gdzie są najbardziej potrzebne – na ekranie komputera. 8 enkoderów obrotowych jest czułych na dotyk, dzięki czemu możliwe jest wyświetlanie informacji o automatyce bez zmiany ich położenia. Posiadają dodatkowo 11-segmentowe pierścienie diodowe informujące o wartości każdego parematru. Dedykowany „Speed Dial” może zostać użyty do kontroli dowolnego parametru na który w danym momencie wskazuje kursor myszki. Wszystkie 25 przycisków jest podświetlanych, co w czytelny sposób pokazuje ich stan. Górny rząd 8 przycisków jest w pełni przypisywalny przez użytkownika, natomiast 6 przycisków do kontroli funkcji transportu może być również użytych do innych celów. Oprócz wszystkich tych wymienionych kontrolerów Nocturn 25 i 49 posiadają gniazda pedałów „Expression” i „Sustain”.


Nowa AUTOMAPA 3 PRO jest teraz jeszcze bardziej potężna, intuicyjna i łatwa w obsłudze. Działa jak programowy interfejs dla kontrolera. Graficzny interfejs wyświetla na ekranie komputera wszystkie kontrolery Nocturna wizualnie wskazując który parametr programowy został przypisany do konkretnego przycisku bądź enkodera. Użytkownik ma również możliwość nazywania każdej kontrolki we własnym zakresie. Funkcja „Learn” umożliwia przypisywanie parametrów pluginów w niezwykle prosty sposób – wystarczy kliknąć na wybrany parametr pluginu a następnie dotknąć kontrolera na Nocturnie. Nigdy więcej nie będzie już potrzeby „przekopywania się” przez specyfikacje i implementacje MIDI poszczególnych pluginów. Ważną informacją dla użytkowników PRO TOOLS jest również fakt, że AUTOMAPA obecnie integruje również kontrolę HUI.

Specyfikacja:

 •  Wysokiej klasy profesjonalna klawiatura Fatar, dynamika i przypisywany Aftertouch.
 • Odczucie gry na realnym instrumencie.
 • Podświetlane kontrolery czynią pracę szybszą i bardziej intuicyjną.
 • 11-segmentowe LED przy 8 enkoderach obrotowych i podświetlane 25 przycisków.
 • 8 dużych enkoderów czułych na dotyk, łatwe odczytywanie ustawionej wartości.
 • „Speed Dial” - dziewiąty enkoder pozwala na natychmiastową kontrolę dowolnego parametru na który wskazuje kursor myszy.
 • 8 padów perkusyjnych czułych na dotyk. Mogą być również używane do kontroli dowolnych przypisanych im parametrów.
 • Maksymalnie 33 przypisywalne kontrolery MIDI: 8 padów, 8 enkoderów, 14 przysisków, kółko modulacji. Dodatkowo pedały Sustain i Expression.
 • Kółka modulacji i Pitch Bend mogą również kontrolować dowolne parametry przypisane w ramach AUTOMAPY.
 • Zasilanie przez USB umożliwia pracę w terenie z laptopem.
 • Tryb wyłączania bez odłączania od komputera pozwala dodatkowo oszczędzić baterię.

Ceny:

 • Wersja 25-klawiszowa 249 dolarów
 • Wersja 49-klawiszowa 299 dolarów

Źródło: Novation