the bestNie ustajemy w prezentowaniu kolejnych zestawień w ramach wirtualnego studia na bazie darmowego oprogramowania VST. Ostatnie zestawienie poświęcone było oscyloskopom. Na potrzeby dzisiejszego zestawienia prześwietliliśmy wszystkie darmowe analizatory widma (freeware spectrum analyzers) w formacie VST.

Wprawdzie poniższa lista mogłaby być znacznie dłuższa jednakże postanowiliśmy skupić się na wyborze naprawdę tych najbardziej wartościowych.

voxengo_span

Lista darmowego oprogramowania w postaci wtyczek typu analizatory widma:

SPAN to bezapelacyjnie mój faworyt. Posiada szereg wbudowanych, użytecznych narzędzi jak, wskaźniki wysterowania czy analiza m/s. Na stronie producenta znajdziesz przystępny video-poradnik obrazujący jak prawidłowo pracować z wtyczką.

MultiFreek Junior oraz MultiInspectorFree to dwie kolejne godne polecenia propozycje posiadające funkcję wykrywania częstotliwości, które oddziaływając ze sobą, wpływają niekorzystnie na miks. Dodatkowo mamy możliwość wizualnej analizy jak bas oraz stopa „wspólnie współpracują”.

Spectrum Analyzer jest prostym narzędziem z możliwością skalowania interfejsu.

Sonogram SG-1 to właściwie sonogram, znany jako spectrogram – odmiana analizatora widma. Czasami wykorzystuję go do oceny, czy wybrane częstotliwości nie są zbyt mocno podbite.

Warto również zainteresować się pozycjami: Fre(a)koscope, Inspector oraz MAnalyzerem

To wszystko na dziś. Życzę dużo zabawy oraz owocnej pracy.

Zachęcam do dzielenia się linkiem do powyższego tekstu na portalach społecznościowych, forach audio czy własnej stronie.