the bestW dzisiejszym dniu w ramach cyklu tekstów poświęconych budowaniu wirtualnego studia na bazie darmowego oprogramowania VST prezentujemy najlepsze darmowe moduły brzmieniowe w postaci wtyczek VST (free sound module VST/AU plugins) z przeznaczeniem dla Windows oraz Mac.

 Moduły brzmieniowe znane również odtwarzaczami próbek ROM (z ang. ROMplayer) to bardzo użyteczne narzędzia, dlatego iż dostarczane są z potężnym pakietem gotowych brzmień na bazie próbek.

Z jednej strony takie rozwiązanie sprawia, że zatracamy swego rodzaju kreatywność, jaką dają nam syntezatory. Z drugiej zaś moduły brzmieniowe z gotowymi dźwiękami pozwalają zaoszczędzić na czasie, który poświęcamy na budowanie własnych niepowtarzalnych barw.

Najbardziej znanym komercyjnym (i zarazem bardzo drogim) modułem brzmieniowym w postaci wtyczki VST jest moduł firmy ReFX o nazwie Nexus. Instrument wraz ze wszystkimi dodatkami w postaci rozszerzeń (expansions) kosztuje 3300 euro.

Jeżeli nie dysponujesz taką gotówką, zachęcam Cię do wypróbowania poniższych darmowych propozycji.

Lista darmowego oprogramowania w postaci ROMplayerów:

Dodatkowe propozycje: AAS Player, Autogun.

Jeżeli jesteś wielbicielem brzmień z lat 90-tych zdecydowanie powinieneś zainteresować się starym dobrym Proteusem VX. Choć plugin jest trochę niewygodny w obsłudze, zdecydowanie warto go wypróbować (jego brzmienia pochodzą z hardwarowego Proteusa 2000).

proteusvx

Proteus VX producenta E-MU.

Kontakt Player, SampleTank Free oraz Independence Free to najlepszych wybór jeśli chodzi o klasyczne typowe brzmienia. Każdy z nich posiada całkiem sporą liczbę fabrycznych brzmień (począwszy od brzmień elektrycznego piana, po brzmienia gitarowe, orkiestrowe czy syntezatorowe.)

sampletankfree25

SampleTank Free producenta IK Multimedia.

W przypadku instrumenty SampleTank Free warto pobrać dodatkowe brzmienia pierwotnie przeznaczone dla instrumentów Sonik Synth 2, SampleMoog, SampleTron oraz Miroslav Philharmonik. Wszystkie brzmienia należy zamieścić w folderze „instruments” w ramach katalogu z instrumentem SampleTank Free

Alchemy Player to darmowa wersja syntezatora Alchemy z pakietem 500 MB fabrycznych brzmień na pokładzie. Instrument dostępny na stronie producenta po zarejestrowaniu.

alchemyplayer

Alchemy Player producenta Camel Audio.

To wszystko na dziś. Życzę dużo zabawy oraz owocnej pracy.

Zachęcam do dzielenia się linkiem do powyższego tekstu na portalach społecznościowych, forach audio czy własnej stronie.