Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT:

Odp: Nowe modele instrumentów Yamaha S750 oraz S950 2013/02/14 05:37 #19351

  • Pietia
  • Pietia Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Master
  • Master
  • Życie jest jak muzyka po prostu płynie...
  • Posty: 5193
  • Otrzymane podziękowania: 193

N.E.X. napisał: Wchodzą w to jakieś nowe elementy i brzmienia czy to tylko zbiór gotowych styli z dostępnych już rzeczy?


Całość oferowana jest jako pakiet: style + brzmienia

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Nowe modele instrumentów Yamaha S750 oraz S950 2013/02/14 19:49 #19363

  • Pietia
  • Pietia Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Master
  • Master
  • Życie jest jak muzyka po prostu płynie...
  • Posty: 5193
  • Otrzymane podziękowania: 193
I kolejna recenzja Yamahy S750

Od wielu lat gram na klawiszach różnej maści. Zaczynałem od starej Yamahy PSR 620 pożyczanej z Gminnego Ośrodka Kultury, później była już własna ale z najniższej półki Yamaha PSR 140, po niej długo długo nic i historia zatoczyła koło. W międzyczasie grałem jeszcze na organach kościelnych choć to był dość krótki epizod w moim życiu. Wróciłem do grania gdy 4 lata temu do Gminnego Ośrodka Kultury w Książkach przybyła Yamaha S700. Po czterech latach wypożyczania sprzętu nadszedł czas aby w końcu zainwestować w sprzęt "na własność". Wybór padł na jeszcze ciepły model S750 choć... dużo nie brakowało a ta recenzja dotyczyłaby Korga PA600. Zapraszam do lektury.

Recenzent: Andrzej Nowak

Klawisze miałem kupić już na początku stycznia, jednak trafiłem na dość ciekawą sytuację na rynku - dwaj najlepsi producenci sprzętu grającego wypuścili nowe modele. Były to Yamaha PSR S750, której dotyczy ta recenzja oraz Korg PA600. Z tego co wyczytałem w internecie wywnioskowałem, że oba modele miały swoje wady i zalety, które niestety sie nie pokrywały. Korg brzmiał lepiej, był tańszy ale za to miał duży dotykowy wyświetlacz, który jeśli się popsuje w trakcie trwania imprezy, to blokuje możliwość grania na nim. Poza tym był mniej intuicyjny jeśli chodzi o ogólną obsługę. Yamaha natomiast brzmiała nieznacznie gorzej, jednak podejrzewam, że z jej podstawową obsługą poradziłoby sobie każde, nawet najmłodsze dziecko. Poza tym z Yamahą, jak pewnie zauważyliście we wstępie do recenzji, miałem styczność od zawsze a z Korgiem nigdy. Postanowiłem więc własnoręcznie porównać te instrumenty. Skontaktowałem się w tym celu z moim zaufanym sprzedawcą. Okazało się jednak, że o ile z dostępnością Yamahy S750 nie ma problemu o tyle dystrybutor Korga już od pewnego czasu nie dosyłał swoich klawiszy. Jak się później okazało problem dotyczył całej Polski, więc gdziekolwiek bym nie pojechał to i tak Korga nie było. Sprzedawca poinformował mnie, że jest nadzieja, że na dniach Korgi dotrą do sklepu. Stety bądź niestety po trzech tygodniach zrezygnowałem z bezustannego czekania i kupiłem to co było czyli Yamahę PSR S750 nie porównując obu instrumentów.

Czy jestem zadowolony? Właściwie nie mam punktu odniesienia do Korga ale za to mogę porównać S750 z moimi wcześniejszymi klawiszami a w szczególności z dwie generacje starszym S700.

Co zmieniło sie względem starszego brata poza kolorem obudowy i innym rozmieszczeniem przycisków? Całkiem sporo. Yamaha w końcu rozwiązała problem spadającego pulpitu, teraz jest on tak zamocowany, że nawet jakbym położył na nim cały ciężki segregator z tekstami to nie ma mowy, żeby spadł. W S700 wystarczyło położyć kilka kartek i pulpit potrafił od ich ciężaru spaść.

Do instrumentu został dodany bardzo wygodny USB Audio Player. Jest to funkcja dzięki której na S750 możemy odtwarzać zapisane na pamięci zewnętrznej utwory w formacie wav. Poza odtwarzaniem oferuje on także możliwość zapisywania granych utworów. W praktyce wygląda to tak, że gdy np. tworzymy podkład dla kogoś na zamówienie to nie musimy się już męczyć z podłączaniem klawiszy do komputera przez złącze jack. Wystarczy włożyć Pendrive'a i grać a nasze nagranie w przeciwieństwie do plików midi będzie brzmiało dokładnie tak jak brzmi na klawiszach w trakcie grania. Oczywiscie nagrania zapisane są również w formacie wav. Niestety nie ma on możliwości zmiany tonacji utworu oraz jego tempa. Jest to natomiast dostępne w mocniejszym i sporo drożyszm bracie - modelu s950. Z obsługą plików wav łączy się jeszcze jedna zupełnie nowa funkcja. Możemy tworzyć multipady na podstawie próbek w tym formacie. Szczerze powiedziawszy nie korzystałem jeszcze z tej funkcji, ponieważ wydaje mi się ona mało praktyczna jednak jest to swego rodzaju novum w serii S.

Kolejnym bardzo ważnym "ulepszeniem" jest możliwość instalacji dodatków tzw. VSE. Przy pomocy kilku kliknięć możemy zainstalować w instrumencie nowe zestawy perkusyjne, style, voice oraz inne. Funkcja ta ma jednak jeden wielki minus. VSE dostępne są tylko i wyłącznie na stronie producenta i kosztują w przeliczeniu około 650 zł za jeden pakiet. W skład pakietu wchodzi z reguły około 40 styli plus wyżej wspomniane dźwięki i zestawy perkusyjne. Yamaha daje jednak swoim klientom możliwość zakupu jednego wybranego przez siebie pakietu zupełnie za darmo przy wykorzystaniu kodu naklejonego na kartonie instrumentu. Co bardziej spostrzegawcze osoby zorientują się, że kod można wykorzystać kilkakrotnie.

Na koniec najważniejsze - to jak instrument brzmi, bo między nim a modelem S700 jest spora przepaść. S750 brzmi dużo lepiej od poprzedników. W końcu Yamaha wzięła się do pracy i ulepszyła to co już dawno było zgłaszane na wielu forach i w czym ustępowała miedzy innymi klawiszom wypuszczonym przez firmę Korg. Poprawiona została selektywność brzmienia. Co prawda w serii S nadal nie uświadczymy wbudowanego kompresora a jednak mimo to S750 i S950 brzmią dużo bardziej dynamicznie niż ich poprzednicy, szczególnie jeśli podłączymy je do porządnego zestawu nagłaśniającego. Lista styli w S750 pokrywa się w 100% z tymi z modelu S910 jednak brzmią one dużo lepiej niż w starszym aczkolwiek mocniejszym i drożyszm bracie. Poza tym dostajemy do dyspozycji dużo więcej barw wykorzystywanych w muzyce elektronicznej oraz co bardzo ważne - pierwszy raz w serii S7.. doświadczymy brzmienia barw Super Articulation! pierwszej generacji. Zarówno gitary jak i saksofony oraz inne barwy SA! brzmią niesamowicie realnie i oddają takie szczegóły grania jak chociażby ślizgi palców po strunach.


Autor: Andrzej Nowak
Źródło: strefarecenzji

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Pietia.

Odp: Nowe modele instrumentów Yamaha S750 oraz S950 2013/02/22 12:32 #19505

  • Andrzeej85
  • Andrzeej85 Avatar
  • Wylogowany
  • Świeżak
  • Świeżak
  • Posty: 6
  • Otrzymane podziękowania: 0
Witam.
Od miesiąca jestem posiadaczem S750 i bardzo zastanawia mnie klawiatura tego sprzętu??? Czy u innych użytkowników ma ona też takie luzy boczne każdy klawisz ma taki luz. Na poprzednich stronach postu wyczytałem że klawiatura nie jest mocną stroną tych dwóch modeli które jednak niemało kosztują. Czy ja jestem przewrażliwiony czy muszę to zareklamować? Obawiam się że z biegiem czasu luz ten będzie się powiększał?? Proszę o uwagi i spostrzeżenia innych użytkowników.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Andrzeej85.

Odp: Nowe modele instrumentów Yamaha S750 oraz S950 2013/02/22 16:38 #19509

  • N.E.X.
  • N.E.X. Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Posty: 2600
  • Otrzymane podziękowania: 330
Reklamacja to długi proces, szybciej będzie jak wybierzesz się do sklepu i sprawdzisz na miejscu jak zachowuje się ta klawiatura w innych modelach. Jak duże są te luzy? Z tego co wiem modele te nie mają ważonej czy półważonej klawiatury więc luzy powinny być bardzo małe. Yamaha w keyboardach raczej nigdy nie mogła się pochwalić dobrą klawiaturą, nie sądzę aby coś się zmieniło, zazwyczaj to poziom najtańszych zwykłych klawiatur sterujących.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Nowe modele instrumentów Yamaha S750 oraz S950 2013/02/22 16:45 #19510

  • Andrzeej85
  • Andrzeej85 Avatar
  • Wylogowany
  • Świeżak
  • Świeżak
  • Posty: 6
  • Otrzymane podziękowania: 0
Byłem w sklepie i porównywałem te modele i one tak mają z tym że mój ma te luzy większe po miesiącu używania;-) dlatego ten fakt mnie zastanawia i chciałbym poznać opinie innych użytkowników tych modeli.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Andrzeej85.

Odp: Nowe modele instrumentów Yamaha S750 oraz S950 2013/02/22 20:20 #19514

  • kaziorkaski
  • kaziorkaski Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Posty: 618
  • Otrzymane podziękowania: 35
Miałem S900, ale grałem też na S950 w sklepie i klawiatura jest bez zmian, niski skok, zupełnie normalna, jak mówią niektórzy - przeciętna. Nie powiedziałbym, że zła, raczej przeciętna. Zdarza się efekt właśnie jak opisujesz, lekkiej niestabilności, ale nie odczuwałem nigdy jakiegoś dyskomfortu z tego powodu. Rozbierałem już modele S i wymieniałem klawiaturę ze względu na uszkodzenie mechaniczne (wymienia się całą oktawę). Budowa jest bardzo prosta.
Hmm... Może wrzuć wideo jak to jest u Ciebie? Chętnie zerkniemy na "pacjenta" ;)
Potrzeba mądrości by pojąć mądrość: na nic muzyka, gdy publiczność głucha.

www.muzyka-pomojemu.blogspot.com

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Nowe modele instrumentów Yamaha S750 oraz S950 2013/02/22 20:31 #19515

  • Andrzeej85
  • Andrzeej85 Avatar
  • Wylogowany
  • Świeżak
  • Świeżak
  • Posty: 6
  • Otrzymane podziękowania: 0
Luz nie jest jakiś wielki ale na początku był mniej wyczuwalny teraz mam wrażenie że zrobił się większy na klawiszach lewej ręki zastanawia mnie co będzie za pół roku jeśli po miesiącu jest już tak;-) czy z załączniku można zamieszczać filmiki? Jestem tu nowy;-) Wybaczcie mi;-)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Nowe modele instrumentów Yamaha S750 oraz S950 2013/02/22 20:42 #19516

  • N.E.X.
  • N.E.X. Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Posty: 2600
  • Otrzymane podziękowania: 330

kaziorkaski napisał: Rozbierałem już modele S i wymieniałem klawiaturę ze względu na uszkodzenie mechaniczne (wymienia się całą oktawę). Budowa jest bardzo prosta.


Mógłbyś przybliżyć coś więcej o tym gdzie zakupiłeś części? Posiadam już trochę starą ale poczciwą Yamahę PSR E303 w której jakiś czas temu zepsuła się czułość w niektórych czarnych klawiszach, nie wykrywa mocy uderzenia w klawisz i daje bardzo często od razu 127 velocity, w miarę używania problem rozprzestrzenił się nawet na kilka białych. Są trochę rozrzucone więc obawiam się, że najlepiej byłoby wymienić całe 5 oktaw. Jeżeli były by w ogóle dostępne części ile mniej więcej kosztowała by taka rekonstrukcja? Do użytku raczej to sprzęt nie jest, wartość raczej sentymentalna więc tak pytam czy to ma sens. ;)

Andrzeej85 napisał: Luz nie jest jakiś wielki ale na początku był mniej wyczuwalny teraz mam wrażenie że zrobił się większy na klawiszach lewej ręki zastanawia mnie co będzie za pół roku jeśli po miesiącu jest już tak;-) czy z załączniku można zamieszczać filmiki? Jestem tu nowy;-) Wybaczcie mi;-)


Jako załącznik raczej nie, nie wiem czy by też miejsca starczyło na serwerze. Myślę, że najlepiej jak wgrasz na jakiś serwis i podeślesz linka, np. YT jak film prywatny, ewentualnie na jakiś serwer typu speedyshare czy dropbox. Wklejony link automatycznie się zrobi do kliknięcia a film z YT zrobi się oknem do odtwarzania.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez N.E.X..
Zasilane przez Forum Kunena