Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Wtyczki do panoramowania surround 2012/02/24 16:43 #15354

  • hiphop14
  • hiphop14 Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Złoty forumowicz
  • Złoty forumowicz
  • Posty: 176
  • Otrzymane podziękowania: 1
Istnieją jakieś darmowe wtyczki vst lub programy do panoramowania surround?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Wtyczki do panoramowania surround 2012/02/24 18:30 #15355

  • N.E.X.
  • N.E.X. Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Posty: 2600
  • Otrzymane podziękowania: 330
Co rozumiesz poprzez panoramowanie surround? Surround jest to nazwa własna Dolby Laboratories zwane Dolby Surround i jest to standard dźwięku przestrzennego. Wersję są różne, z trzema głośnikami, czterema czy sławne 5.1 lub 7.1. Jeżeli chcesz zrobić miks przestrzenny potrzebujesz programu który to obsłuży (wiele wyjść, osobne kanały), karty dźwiękowej z odpowiednią ilością wyjść i w zasadzie tyle, poza odpowiednim nagłośnieniem. Co do samych technik to jest już temat na kilka grubych książek i bynajmniej nie robi się tego jedną wtyczką która zamieni dźwięk stereofoniczny na przestrzenny, a robi cały miks od zera tylko nie na dwa głośniki a na 8 :).

Mało tego, jest to standard który trzeba odpowiednio przestrzegać, aby dostać certyfikat dźwięk musi mieć odpowiednią jakość i dynamikę, stąd wszystkie filmy brzmią podobnie i mają podobną dynamikę, są nagrane odpowiednio cicho. W dodatku sam procesor w odtwarzaczach dodatkowo poprawia dźwięk.

"System ten działa przy użyciu procesora Dolby, w którym odbywają się matematyczne kalkulacje mające na celu urealistycznienie dźwięku oraz poprawienie jego jakości i płynności"

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez N.E.X..

Odp: Wtyczki do panoramowania surround 2012/02/25 15:57 #15363

  • psysutra
  • psysutra Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Od Transu piękniejsza jest tylko cisza...
  • Posty: 1562
  • Otrzymane podziękowania: 44
Nóż się w kieszeni otwiera...

Po pierwsze- musisz mieć do tego interfejs audio (nie, E-Mu ani wynalazki z M-Audio czy jakieś inne marki te wasze insze nie będą nawet na ćwierćmetku).

Po drugie- DAW (na FL tego się raczej zrobić nie da).

A po trzecie... Nie chce mi się już produkować na kolejne debilne pytania tego typu... Przydałby się tu preceli z EiS, ojjjj przydałby :(
Goa rządzi, Goa prowadzi, Goa nigdy Cię nie zdradzi!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Wtyczki do panoramowania surround 2012/02/25 16:25 #15364

  • Pietia
  • Pietia Avatar
  • Wylogowany
  • Master
  • Master
  • Życie jest jak muzyka po prostu płynie...
  • Posty: 5193
  • Otrzymane podziękowania: 193
Osobiście nie próbowałem, ale może warto spróbować tej wtyczki . - konkretnie chodzi o plugin: E x t e n s F X 1 8, który pobierzesz z tej lokalizacji .

Załączniki:
Za tę wiadomość podziękował(a): hiphop14

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Wtyczki do panoramowania surround 2012/02/26 11:02 #15380

  • hiphop14
  • hiphop14 Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Złoty forumowicz
  • Złoty forumowicz
  • Posty: 176
  • Otrzymane podziękowania: 1
Czyli co tak dokładniej potrzebuje? Głośniki w zetawie 5.1 mam, karty dźwiękowej takiej jak trzeba chyba nie mam, a ile może taka kosztować? Na PC lub USB o ile taka wgl istnieje..

@Pietia
O coś takiego mniej więcej mi chodziło, kiedyś widziałem chyba wtyczkę która pozwalała na przypisanie jakiegokolwiek dżwięku na jakikolwiek kanał, a co za tym idzie uprzestrzennienie go.

Nawet jeśli to nie takie proste ( jak mi się wydaje ), nie istnieją żadne programy które " oszukują " słuch sprawiając wrażenie dźwięku przestrzennego?

Jestem tym bardzo zainteresowany, bo nawet mix przestrzenny na słuchawkach brzmi o niebo lepiej, od razu umiem odróżnić taki mix od zwykłego stereo.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Wtyczki do panoramowania surround 2012/02/26 12:31 #15382

  • N.E.X.
  • N.E.X. Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Posty: 2600
  • Otrzymane podziękowania: 330
Tylko po co Ci to? Muzyki nie robi się w takim formacie, przydatne jest to tylko do filmów czy gier komputerowych/konsolowych, ale tam tak samo - muzyk robi swoje, normalny dobry miks w stereo, a samymi dźwiękami przestrzennymi i integracją muzyki zajmuje się już osobny technik/inżynier/ktokolwiek kto się zna i ma sprzęt. Tyle, że muzyka jest nietknięta.

Jeżeli masz taki zestaw to pewnie masz kilka wejść, tak jak sub osobno, przedni osobno, lewy i prawy z przodu osobno jako stereo i tylny lewy i prawy osobno wpięte w kartę dźwiękową. Po amatorsku możesz spróbować z tego wyprowadzić sygnał osobno w FL Studio, w mikserze tam gdzie jest OUT, na dole. Jak nie działa to cóż, trzeba dobrego interfejsu. Taki interfejs z 6 wyjściami nie jest tani. Druga rzecz to odpowiedni odsłuch, jakiś zestaw multimedialny 5.1 nie wchodzi nawet w grę bo go nie podłączysz, jakby nie patrzeć musisz kupić 6x monitory odsłuchowe i odpowiednio je wkomponować w pomieszczenie. Warto? Jasne, że nie, za droga zabawa i za bardzo niszowa, pisałem już kiedyś o tym tutaj na forum.

Jeżeli uda Ci się wyprowadzić osobno wyjścia z tego co masz to możesz się pobawić, ale miks będzie Ci wychodził koszmarny na takim zestawie, mocny sub, słabe satelity, nie ma co.

Oszukać słuch można tylko jednym sposobem - nagrania binauralne. Jest to niemal idealne odwzorowanie słuchu człowieka przy pomocy nagrań głową manekina z mikrofonami umieszczonymi w odpowiednim odlewie ludzkiego ucha ;). Efekt jest niesamowity, bo odtwarzany w zwykłych słuchawkach stereo (tak samo jak nasze uszy, tylko jedna para). Niestety zabawa jest strasznie droga nawet przy zmontowaniu własnego zestawu, miałbyś za to połowę domowego studia.

EDIT:

W programie Cockos REAPER możesz ustawić na dowolnym kanale miksera, najlepiej na master, wiele kanałów, np. 6 dla 5.1, odpowiednio podzielić a potem załadować plugin Surround i przypisać źródła dźwięku odpowiednim głośnikom. Nie wiem czy u Ciebie zadziała, ale jest to na pewno lepsza opcja niż w FL Studio.
Za tę wiadomość podziękował(a): hiphop14

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez N.E.X..

Odp: Wtyczki do panoramowania surround 2012/02/26 13:24 #15385

  • hiphop14
  • hiphop14 Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Złoty forumowicz
  • Złoty forumowicz
  • Posty: 176
  • Otrzymane podziękowania: 1
Aha no to rozumiem, droga sprawa :)
Czyli zwięźle mówiąc zwykłe wtyczki i programy dające takie efekty nie odwzorowują idealnie dźwięku przestrzennego jaki daje nam taki miks jaki opisałeś wyżej, myślę że bardziej go zepsują jakościowo, więc lepiej pozostanę przy zwykłym miksie stereo. Może z czasem będę miał możliwość korzystania z takiego sprzętu.

To podziękowania Panowie :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Wtyczki do panoramowania surround 2012/02/26 13:42 #15386

  • N.E.X.
  • N.E.X. Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Posty: 2600
  • Otrzymane podziękowania: 330
Miałem kiedyś zestaw 2.1, czyli dwie słabe satelity i jeden zbyt mocny sub, mówiąc szczerze, to był najgorszy zestaw jaki miałem, lepsze miksy wychodzą mi 100% na słuchawkach niż na takim czymś.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
Zasilane przez Forum Kunena