Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT:

Jak się nauczyć robić dzwięki w vst takie jak se sam wymysle 2010/11/23 14:01 #10273

  • quasimoto
  • quasimoto Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Młodszy forumowicz
  • Młodszy forumowicz
  • Posty: 26
  • Otrzymane podziękowania: 0
(od podstaw). Mam na przykład gotowy bit i w głowie mam plan jaki dzwięk byłby mi potrzebny i chciałbym go stwozyć w vst. Jaki vst daje największe możiwości do takiego ustalonego modelowania dzwiękow??

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

O:Jak się nauczyć robić dzwięki w vst takie jak se sam wymysle 2010/11/23 14:33 #10274

  • N.E.X.
  • N.E.X. Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Posty: 2600
  • Otrzymane podziękowania: 330
Dobre pytanie, rozwinąć się może ciekawy temat. Spróbuję, bo mam chwile teraz ;).

Po pytaniu widzę, że zbytnio pojęcia o tych sprawach nie masz więc spróbuję to jakoś ogarnąć.

Po pierwsze VST i VSTi jest to format wtyczek programowanych stworzony przez Steinberga. VST to są efekty przetwarzające sygnał do nich wchodzący, a VSTi to generatory które tworzą brzmienie. Mogą to być zwykłe odtwarzacze sampli poprzez emulacje starych analogowych syntezatorów aż po ogromne cyfrowe kombinacje syntezy.

Żeby kreować dźwięki które masz na myśli potrzebujesz ogromnego doświadczenia i wiedzy pozwalającej przewidzieć co się stanie kiedy przekręcisz to czy tamto. Opanowanie obsługi nie jest trudne.

Najlepiej zacząć od syntezy subtraktywnej. To są właśnie typowe stare analogi sprowadzone do formy cyfrowej :). Dźwięk był w nich tworzony za pomocą impulsów elektrycznych i generowany w formie najprostszych fal dźwiękowych:

- Saw (piłokrztałtna)
- Sine (zwykły sinus)
- Square (fala kwadratowa)
- Pulse (trochę zmodyfikowana fala kwadratowa)
- Triangle (fala... trójkątna :)?)

Generalnie zasada jest taka, że tworzy się jakiś przebieg falowy, który w jednym syntezatorze jest prosty jak wyżej, w innym można go narysować, a niektóre mają samplowane brzmienia. Taki sygnał jest łączony i obrabiany aż do uzyskania pożądanego brzmienia.

Jeżeli chcesz się nauczyć podstaw to zacznij od tego:

noisesculpture.com/get-a-grip-on-synthesis
www.adamszabo.com/tutorials/adam_synth_tut_part_1.pdf

I potem przejdź do tego:
noisesculpture.com/synthesizer-boot-camp

To Ci wszystko wyjaśni. Będziesz gotowy programować każdy syntezator subtraktywny. Obsługa wszelakich wtyczek będzie uzależniona już tylko od przeczytania instrukcji i zapoznania się z innymi typami syntezy które dana wtyczka obsługuje.

Pozdr.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez N.E.X..

O:Jak się nauczyć robić dzwięki w vst takie jak se sam wymysle 2010/11/23 17:53 #10275

  • Dj 1982
  • Dj 1982 Avatar
  • Gość
  • Gość
fajnie też chciałby się jak kolega nauczyć wreszcie sam wykręcać jakieś dźwięki, i dobrze by było gdyby to co kryje się pod tymi linkami było po polsku
a nie lepiej zacząć od 3x Osc??
widzę że kolego N.E.X znasz się na rzeczy więc może byś na ten temat zrobił jakiś tuortials??

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

O:Jak się nauczyć robić dzwięki w vst takie jak se sam wymysle 2010/11/23 18:43 #10277

  • N.E.X.
  • N.E.X. Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Posty: 2600
  • Otrzymane podziękowania: 330
3OSC to dobre narzędzie do ćwiczeń, ale zanim ktoś zacznie się bawić dobrze się dowiedzieć jak to działa żeby nie robić na "pałe" :).

W podanych filmach jest wszystko wyjaśnione, na dobrą sprawę wystarczy tylko oglądanie obrazków i kojarzenie faktów jak już ktoś tego angielskiego w stopniu podstawowym nie umie. A myślę, że "chociaż trochę" każdy umie ten język, przecież wszyscy korzystamy z anglojęzycznych DAWów, do sprzętu instrukcje są po angielsku, syntezatory i ich oprogramowanie też więc specjalistyczne słowa są opanowane. Gość pokazuje na przykładach jak działają oscylatory, łączenie przebiegów, modulacja, filtry, obwiednia itd.

Można także na YouTube poszukać tutoriale do wykręcania konkretnego brzmienia, to też pomaga w praktyce.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez N.E.X..

O:Jak się nauczyć robić dzwięki w vst takie jak se sam wymysle 2010/11/23 20:03 #10279

  • psysutra
  • psysutra Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Od Transu piękniejsza jest tylko cisza...
  • Posty: 1562
  • Otrzymane podziękowania: 44
Ćwiczyć, ćwiczyć, ćwiczyć, ćwiczyć. Poza tym ktoś się wykazał ignorancją- czy istnieje tylko synteza subtraktywna? Jak jest jeszcze około 15 innych? Modularna, granularna, AM, FM, Wavetable...?
Goa rządzi, Goa prowadzi, Goa nigdy Cię nie zdradzi!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

O:Jak się nauczyć robić dzwięki w vst takie jak se sam wymysle 2010/11/23 20:32 #10280

  • Krzycyt
  • Krzycyt Avatar
  • Wylogowany
  • Ekspert
  • Ekspert
  • Kiszenie kapuchy to je moje hobby!
  • Posty: 81
  • Otrzymane podziękowania: 1
Z całym szacunkiem, synteza substraktywna została tu podana jedynie jako przykład, punkt wyjścia dla początkujących. A wracając do tematu: też zaczynałem na 3xOSC, po pewnym czasie pozostaje niedosyt i trzeba się przerzucić na coś mocniejszego. Ciekawym sposobem wejścia w świat syntezy jest kręcenie wszystkimi gałami i słuchanie efektu :) a najlepiej jeszcze notowanie co jak zmienia brzmienie. Później to wchodzi w krew i mimowolnie można się nauczyć ciekawych rzeczy :)
Przepraszam za brak polskich znakow, ale moj telefon ich nie obsluguje :(

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

O:Jak się nauczyć robić dzwięki w vst takie jak se sam wymysle 2010/11/23 20:50 #10281

  • N.E.X.
  • N.E.X. Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Posty: 2600
  • Otrzymane podziękowania: 330
Tak, dokładnie, to tylko punkt wyjścia, wiele razy to podkreślałem ;). Od tego typu najbardziej klasycznej syntezy najlepiej zacząć robotę z programowaniem. Gdyby zagłębić się dalej okaże się, że wiele innych syntez ma wiele wspólnego właśnie z subtraktywną - zawsze jest jakieś źródło dźwięku które potem jest modulowane. Czy to gotowe przebiegi, czy to waveshaping czy synteza tablicowa wszystko idzie na podobnym schemacie. Wg mnie po opanowaniu właśnie tego typu syntezy łatwiej się przerzucić na wtyczki łączące wiele ich typów i nie ma co od razu rzucać się na takiego Absyntha bez podstawowej wiedzy ;). Tak samo synteza modularna to nic innego jak dowolne łączenie modułów, ale bez wiedzy o ich działaniu ciężko na "pałę" coś zrobić ;).

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez N.E.X..

O:Jak się nauczyć robić dzwięki w vst takie jak se sam wymysle 2010/11/23 23:50 #10283

  • psysutra
  • psysutra Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Od Transu piękniejsza jest tylko cisza...
  • Posty: 1562
  • Otrzymane podziękowania: 44
Właśnie najlepiej zacząć od modularnej- wtedy substrakt i wavetable idzie gładko :)
Goa rządzi, Goa prowadzi, Goa nigdy Cię nie zdradzi!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
  • 2
Zasilane przez Forum Kunena