Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

5.1 w Fl Studio 10 2014/05/31 21:19 #22242

  • Pietia
  • Pietia Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Master
  • Master
  • Życie jest jak muzyka po prostu płynie...
  • Posty: 5193
  • Otrzymane podziękowania: 193
wmr ick napisał:

Witam,
mam mały problem. Otóż posiadam głośniki w systemie 5.1 (subufer, lewy i prawy przedni, lewy i prawy tylni, środkowy) lecz w FL działa mi tylko lewy i prawy przedni plus subufer. Nie jest to wina karty, gdyż karta obsługuję 5.1, ponieważ mogę to sprawdzić w sterowniku (mam taki fajny interfejs obrazkowy, gdzie widać wszystkie głośniki 5.1 i po wciśnięciu na jakichś z nich wydobywa się z niego krótki dźwięk - wszystkie grają). Wie ktoś jak to zrobić i czy w ogóle się da?
Dziękuję.


N.E.X. napisał:

Wolałbym prawdziyw mix 5.1, ale czy osoby, które będą tego słuchać na normalnych głośnikach bądź też słuchawkach nie ucierpią? Jeżeli nie, to wybornie. ;)


wmr ick napisał:

Chcesz robić prawdziwy miks w 5.1 czy może tylko wykorzystać wszystkie głośniki do miksu stereo?


N.E.X. napisał:

Powiem tak, muzyka jest tworzona praktycznie tylko i wyłącznie w systemie stereo. Tak też więc powinieneś robić miksy i takie mieć nagłośnienie, żadnych 2.1, żadnych 5.1. Muzyka stereo, więc tylko kolumny stereo.

Jeżeli chcesz eksperymentować tak jak zrobił to np. Jean Michel Jarre z remasterem Oxygen w 5.1 to w FL Studio raczej prosto takich rzeczy nie wykonasz, tam nie można nawet czegoś bardziej niestandardowo wyeksportować. Taki miks da się wykonać za to w innych DAW np. w Cockos Reaper każda ścieżka może mieć wiele kanałów i osobne wyjścia na sprzęt, jest też specjalny plugin do zarządzania panoramą każdego z 6 kanałów w systemie 5.1. Jest to trochę taki dodatek ale w pełni funkcjonalny i da się tam wykonać miks 5.1 po czym go wyeksportować w jednym pliku.


wmr ick napisał:

Czyli muszę ściągnąć plugin, który mi to umożliwi. :D A jak ten plugin się nazywa?

Mówiłeś jeszcze o zwykłym wykorzystaniu 5.1, czyli żebym po prostu słyszał ze wszytskich głośników w zwykłym miksie stereo. Jak to zrobić?


N.E.X. napisał:

Plugin jest dedykowany Reaperowi i w FL Studio na pewno nie zadziała tak jak powinien. FL Studio nie jest w stanie pracować ani eksportować w innym formacie niż stereo, nie można sprawić aby jakikolwiek kanał był monofoniczny lub wielokanałowy, to samo z wyeksportowanym plikiem.

Co do użycia 5.1 do miksu stereo - jak wyżej, jest to abstrakcja. Sam fakt używania cienkich satelit i mocnego subwoofera wyklucza równowagę w paśmie. Jeżeli dodać do tego błędne ułożenie głośników gdzie gra nam coś z przodu, po bokach i z tyłu to mamy już kompletną tragedię. Tak się po prostu nie robi, w takiej konfiguracji jest praktycznie wszystko na opak i to naprawdę wpływa negatywnie na to co robisz. Jeżeli nie masz innych głośników niż te, to najlepsze co możesz zrobić w tej sytuacji to wykorzystać zestaw jak 2.1 i odpowiednio ustawić satelity na wysokości uszu w trójkącie równobocznym.


wmr ick napisał:

Dobrze.
Dzięki za pomoc! :) Będę używał 2:1, głośniki boczne przednie mam dobrze ustawione, a subufer nie przeszkadza gdyż można w ogóle bass ustawić tam na minimum, przez co nie ma on żadnego boosta, dzięki podczas pracy w FL nie będzie żadnej różnicy pomiędzy 2:1 czy zwykłymi głośnikami stereo.


N.E.X. napisał:

Niestety będzie, subwoofer przenosi bardzo niskie częstotliwości a satelity zaczynają się dosyć wysoko, zawsze będziesz mieć wielkie ubytki pomiędzy 100Hz a 200Hz, czyli tam gdzie uderzają najważniejsze elementy perkusji - stopa i werbel. Typowy monitor studyjny będzie miał taką budowę aby zaczynać się od np. 80Hz i dalej równo odzwierciedlać całe pasmo, na tyle na ile to możliwe.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Pietia.
  • Strona:
  • 1
Zasilane przez Forum Kunena