Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Problem z zsyłkami - kanały insert oraz send w Fl Studio 2012/05/22 16:17 #16187

  • kalosz
  • kalosz Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Senior
  • Senior
  • Posty: 78
  • Otrzymane podziękowania: 0
Witam. Temat i problem wydają się banalny, przynajmniej dla mnie bo FL'a nie używam od wczoraj. Chodzi o to że gdy np. mam stopę na insercie 1, werbel na 2 i hihaty na 3, wszystko już odpowiednio ustawione z określonymi efektami chce to zrzucić w i zsyłkę np. send 1. Chce po prostu na wszystkie elementy perkusji nałożyć 1 efekt np. odpowiednią kompresję. I tu się zaczyna problem - ładuje wszystko do send 1, brzmienie całej perkusji się zmienia jakby były inne efekty, powiedzmy że zmniejszam głośność całej zsyłki a tu tylko stopa gra słabiej albo werbel głośniej a nawet cały utwór. Niby się to wydaje proste ale ja nigdy z tego nie używałem i nie mam pojęcia jak z tego wybrnąć. Jak odpowiednio ustawić inserty/sendy aby po załadowaniu np. 2 insertów do 1 zsyłki można było kontrolować dane 2 parametry a nie inne nie tracąc przy tym ustawionego brzmienia na insercie itp.? Wiem, że to od czegoś zależy bo jak np. wyłączę całą zsyłkę na której są dane 3 inserty to gra dalej sama stopa jednak jej brzmienie jest już inne a nie takie jak na insercie z efektami.
Liczę, że ktoś wytłumaczy jak od podstaw odpowiednio zsyłkować w miksie :)
Pozdrawiam

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Problem z zsyłkami - kanały insert oraz send w Fl Studio 2012/05/22 17:49 #16189

  • N.E.X.
  • N.E.X. Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Posty: 2600
  • Otrzymane podziękowania: 330
Nie wiesz po prostu jak to działa ;).

Sendy nie służą do grupowania kanałów w mikserze. Sendy służą do, jak sama nazwa wskazuje, wysyłek. W FL jest to trochę nie jasne, bo i tu i tu się wysyła, ale to nie tak działa jak myślisz.

Jeżeli chcesz zgrupować trzy kanały lub więcej musisz je wysłać na inny kanał, kolejny wolny, załóżmy czwarty. W każdy kanał wysyłasz na 4 i jednocześnie usuwasz połączenie do master. W tym momencie wszystkie trzy przechodzą przed czwarty i dopiero na master. Teraz nakładasz kompresje czy co tam potrzebujesz. Jeżeli chcesz nałożyć reverb to tworzysz Send lub korzystasz z jednego z gotowych, ładujesz reverb na 100% WET i wysyłasz kanał grupujący wszystkie elementy perkusji na Send w procentach, określając wtedy głębokość tego pogłosu.

W skrócie:
- Grupujesz wysyłając wszystko na dany kanał, który stworzysz sam, NIE send. Pamiętaj o wyłączaniu połączenia na master bo masz wtedy podwójny sygnał!
- Send służy do procentowego wysyłania równoległego sygnału dla pogłosu, opóźnienia czy kompresji równoległej, tzw NY.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez N.E.X..

Problem z zsyłkami - kanały insert oraz send w Fl Studio 2012/05/22 19:56 #16190

  • kalosz
  • kalosz Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Senior
  • Senior
  • Posty: 78
  • Otrzymane podziękowania: 0
Aha czyli z tymi sendami źle trafiłem...
Ale po kolei, jak wyłączyć dany Insert od mastera?
Normalnie połączyłem wszystko w 1 insert na zasadzie submixu ale brzmienie się trochę zmieniło przez to. Nie wiem czy dobrze robię... Chcę aby takie brzmienie całej perkusji przed połączeniu wszystko w 1 było takie jak po połączeniu a tak nie jest.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Problem z zsyłkami - kanały insert oraz send w Fl Studio 2012/05/22 21:13 #16191

  • N.E.X.
  • N.E.X. Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Posty: 2600
  • Otrzymane podziękowania: 330
Po prostu odłączasz takie połączenie w danym kanale.

www.image-line.com/support/FLHelp/html/mixer.htm

Przyjrzyj się obrazkowi. 15 to pokrętła procentowe wysyłki, ile sygnału ma iść na dany kanał. 18 to przyciski włączające przekierowanie, wyobraź sobie to jako wejście.

Domyślnie każdy kanał idzie na master, prawda? Zaznaczasz wiec kanał który chcesz przekierować, masz w tym miejscu strzałkę w dół czyli wyjście. Tam gdzie zapalisz wejście, strzałkę w górę tam przekierujesz sygnał. Wyłączasz więc master i dajesz do kanału zbiorczego jaki sobie tam utworzyłeś. W ten sposób dla wszystkich innych, zaznaczasz, wyłączasz master, podłączasz tam gdzie potrzeba. Jeżeli chcesz przekierować pełny sygnał to oczywiście upewniasz się czy jest 100%, głośność elementów regulujesz sobie normalnie tłumikami miksera, nie tutaj.

Przestudiuj tą strukturę, bo widzę lekkie zagubienie, a w gruncie rzeczy takimi prostymi manewrami można prosto uporządkować miks i zaoszczędzić nawet na efektach VST żeby nie dublować :).

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez N.E.X..

Problem z zsyłkami - kanały insert oraz send w Fl Studio 2012/05/23 13:51 #16193

  • kalosz
  • kalosz Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Senior
  • Senior
  • Posty: 78
  • Otrzymane podziękowania: 0
Wielkie dzięki N.E.X., w końcu doszedłem do tego co chciałem :)

Masz racje, widać, że nie znam jeszcze dobrze tego programu. Chociaż czytałem już wiele o miksie i trochę to ogarniam to nie umiem przełożyć dokładnie tego na FL'a bo nie znam dobrze tego miksera jak widać hehe.

Bardzo ciekawy screen opisujący funkcje miksera, przydało by się więcej takich ściągawek :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
Zasilane przez Forum Kunena