Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Automatyzacja Dynamiki/Ekspresji 2011/12/28 16:54 #14779

  • nRG
  • nRG Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Senior
  • Senior
  • Posty: 70
  • Otrzymane podziękowania: 7
Witam.

Nie wiem czy był już podobny temat. W każdym razie szukałem jak mogłem i nie znalazłem. Chodzi mi o (nie wiem czy na pewno dobrze to nazywam) ekspresję/dynamikę tak ważną zwłaszcza w przypadku partii granych przez smyczki czy też trąby,

Tak jak na tym filmiku mniej więcej w 04:35:


Widać jak automatyzowana jest ekspresja co daje znacznie bardziej realistyczny efekt niż bawienie się zwyczajnym volume w FL Studio...

Widziałem na podobnych filmikach, w różnych programach takich jak Logic, Ableton Live, Cubase, itp. że ludzie używają tero bardzo często. Natomiast nigdy nie widziałem, aby ktoś zmieniał w ten sposób ekspresję instrumentu w FL Studio... Czy ten program posiada w ogóle taką możliwość? Szczerze mówiąc jeżeli nie, to jest to dość poważna wada.

Z góry dzięki za odpowiedzi i pozdrawiam.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Automatyzacja Dynamiki/Ekspresji 2011/12/28 18:44 #14783

  • darson
  • darson Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Posty: 435
  • Otrzymane podziękowania: 11
Nie ma najmniejszego problemu żeby zrobić dokładnie to samo w równie prosty sposób w FL Studio. Warunek .... posiadanie wtyczki w postaci Symphobii od ProjectSAM na silniku kontakt 4.

Strona producenta: www.projectsam.com/Products/Feature-Products/

Filmik na YT:


Wydaje mi się, że dokładnie tę bibliotekę brzmień wykorzystano w przesłanym przez Ciebie materiale.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Automatyzacja Dynamiki/Ekspresji 2011/12/28 20:45 #14786

  • MadDziadPL
  • MadDziadPL Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Muzyka łagodzi obyczaje.
  • Posty: 658
  • Otrzymane podziękowania: 61
Faktycznie na Symphobii można robić cuda,ale wtyka ta kosztuje ponad 5000 złociszy;)
W niższej cenie mam pakiet od East West w postaci kilku wtyk.
www.soundsonline.com/Complete-Composers-Collection
Tutaj z powodzeniem na FL można również w prosty sposób sterować ekspresją i dynamiką.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Automatyzacja Dynamiki/Ekspresji 2011/12/29 11:22 #14792

  • N.E.X.
  • N.E.X. Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Posty: 2600
  • Otrzymane podziękowania: 330
Potwierdzam, także korzystam z kilku bibliotek EW które posiadają wiele warstw dynamicznych sampli dzięki czemu można je płynnie zmieniać. Prawdziwą jakość uzyskasz tylko dzięki kombinacji tych dwóch elementów - ekspresji i głośności. CC#7 odpowiada za głośność. Możesz modyfikować je od zera do maksymalnej głośności, nie wpływa to jednak na zmianę ekspresji już granego sampla, zmienia się jedynie głośność. Dobre do krótkich dźwięków, słabe w przypadku długich legato partii smyczkowych. Ekspresja to CC#1, zmienia warstwy dynamiczne razem z głośnością (oczywiście, bo jedno wynika z drugiego). Jednak jeżeli nuta gra Volume 105 to parametr ekspresji ustawiony na maksimum czyli 127 będzie "przepuszczał" maksymalną głośność nuty, niższe wartości będą zmieniać warstwy dynamiczne i przyciszać. Tak jest zazwyczaj, chociaż to nie reguła. EW posiada specjalnie przygotowane próbki DXF w których można zmieniać ekspresje na całej linii, przydaje się do budowania dynamiki.

Generalnie wszystko zależy od softu, wtyczka musi obsługiwać ten parametr i mieć odpowiednio nagrane sample, wszystko będzie pisać w instrukcji zależnie od tego co posiadasz.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Automatyzacja Dynamiki/Ekspresji 2011/12/30 16:41 #14818

  • nRG
  • nRG Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Senior
  • Senior
  • Posty: 70
  • Otrzymane podziękowania: 7
Wielkie dzięki za odpowiedzi. Myślałem, że taka opcja istnieje bez konieczności posiadania specjalnych wtyczek. Widać, myliłem się.

Mam jednak jeszcze jedno, może głupie pytanie. Wiem już jak zmieniać ekspresję np. w EWQL gdzie przy instrumencie oznaczonym DXF wystarczy bawić się suwakiem modulacji. Jest jedno ale... jak to zautomatyzować?:) To znaczy gdy próbuje standardową metoda, która działa przy większości wtyczek czyli "Browse parametrs-> i tu zaznaczam pokrętło, które chce zautomatyzować" działa to przy volume, cutoff i innych takich, ale nie przy modulation. Pewnie głupie pytanie, ale naprawdę nie mam bladego pojęcia jak to zautomatyzować, a jest to przecież niezbędne:).

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Automatyzacja Dynamiki/Ekspresji 2011/12/30 17:43 #14821

  • N.E.X.
  • N.E.X. Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Posty: 2600
  • Otrzymane podziękowania: 330
Jasne, że taka opcja istnieje bez konieczności posiadania czegokolwiek, to jest parametr standardu MIDI który mogą wykorzystać instrumenty sprzętowe albo wtyczki, jednak muszą mieć taką możliwość. Nie wyobrażam sobie np. zmiany dynamiki w patchach syntezatora ;). Tyczy się to głównie samplowanych brzmień.

Numery parametrów podałem wyżej - Modulation Wheel (ten standardowy który może być inaczej wykorzystywany przez każdą wtyczkę) to jest licząc od zera CC#1, Volume to CC#7 a Expression to CC#11. Znajdziesz te parametry na samym dole w browse parametr.
Za tę wiadomość podziękował(a): nRG

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez N.E.X..

Odp: Automatyzacja Dynamiki/Ekspresji 2012/01/04 18:37 #14889

  • nRG
  • nRG Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Senior
  • Senior
  • Posty: 70
  • Otrzymane podziękowania: 7
Po raz kolejny mi wyjaśniłeś N.E.X. Mam jeszcze tylko jedno pytanie:)

Dzięki Tobie wiem już jak automatyzować np. ekspresję w EWQL bo wystarczy wybrać konkretny instrument i "create automation clip" na CC#1 w browse parametrs. EWQL jest tak skonstruowany, że mogę do niego wczytać powiedzmy trzy instrumenty i zautomatyzować w ten sposób każdy po kolei korzystając przy tym z trzech różnych MIDI OUT.

Co jednak w przypadku takiej wtyczki jak Kontakt 4? Tutaj jeden instrument widnieje zaraz pod drugim, a gdy chce zautomatyzować np. suwak modulation w ten sam sposób co w EWQL to działa to tylko na ten preset który znajduje się najwyżej. Mam nadzieje, że rozumiesz o co mi chodzi:). Wiesz jak sobie z tym poradzić?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Automatyzacja Dynamiki/Ekspresji 2012/01/04 20:16 #14890

  • N.E.X.
  • N.E.X. Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Posty: 2600
  • Otrzymane podziękowania: 330
Ekspresja to CC#11 nie CC#1, walnąłem tam wcześniej błąd jak coś ;). Zresztą w FL Studio widać w nawiasie do czego domyślnie służy dany komunikat.

W przypadku wtyczki Kontakt nie mam pojęcia jak to jest ponieważ z niej nie korzystam. Jednak parametr Volume czy Expression powinien działać tak samo, większość sampli jest jednak warstwowana dynamicznie (różne sample na różnych poziomach głośności).

Co do EWQL - wszystko to wyczytałem po prostu z dołączonej instrukcji, która znajduje się w formacie PDF w menu instalacji wtyczki PLAY (start -> programy itd). W ostatnim rozdziale jest podane w jaki sposób korzystać z tych opcji, do czego służy koło modulacji (to podstawowe), jak korzystać z DXF oraz ukryte opcje których nie ma w menu wtyczki. Między innymi które komunikaty MIDI odpowiadają za włączenie trybów performance (legato, portamento i repetition) oczywiście do automatyki oraz które STERUJĄ tymi parametrami - takiego pokrętła nawet nie ma w interfejsie wtyczki a cenna to opcja ;). Po prostu mocno ukryta opcja. Przestudiuj instrukcję każdej wtyczki którą jesteś zainteresowany a dowiesz się wszystkiego i ponad to co jest widoczne, szczególnie te "wielkie" jak pakiety EW czy programy NI.
Za tę wiadomość podziękował(a): nRG

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez N.E.X..
  • Strona:
  • 1
Zasilane przez Forum Kunena