Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Aadaptacja pomieszczenia na domowe studio akcesoria co i jak 2009/11/12 13:18 #5963

  • Muzykalny
  • Muzykalny Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Ekspert
  • Ekspert
  • Posty: 121
  • Otrzymane podziękowania: 7
Założyłem kolejny temacik (Mysle ze bardzo ciekawy) jestem chętny poznać jak macie urządzone wasze domowe studyjka..do domowych nagrań,chodzi mi co sądzicie na temat odpowiedniego rozmieszczenia np mebli w pokoju, czy uznajecie stosowanie tzw paneli akustycznych (piramidek na sciany ?) i stosowania np rozmaitych wykladzin , w celu wytlumienia i uzyskanie lepszej dynamiki,akustyki bez pogłosu i latającego po suficie echa :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

O:Aadaptacja pomieszczenia na domowe studio akcesoria co i jak 2009/11/12 14:52 #5970

  • psysutra
  • psysutra Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Od Transu piękniejsza jest tylko cisza...
  • Posty: 1562
  • Otrzymane podziękowania: 44
Polecam książkę Altona Everesta dot. akustyki "Podręcznik akustyki", gdzie się można dowiedzieć kupę rzeczy nt kompleksowych i częściowych adaptacji pomieszczeń. W piśmie Estrada i Studio były także artykuły dot. adaptacji tzn. wytłumiania pomieszczenia.

Bo adaptacja akustyczna wymaga w pieron pomiarów, obliczeń bo w przypadku złego ustawienia ustrojów rozpraszających/pochłaniających/odbijających narobisz kaszany.

Od razu odpowiadam- taka pianka piramidka SAMA cudów Ci nie zdziała. Do tego trzeba wykonać albo całościowe wygłuszenie pomieszczenia (za ok. 2000 złotych da się to zrobić- pomijając najgorsze elementy- okna i drzwi bo są najgorszymi elementami w pomieszczeniu i na zrobienie ich trzeba wydać sporo kasy i wysiłku).

Bardziej amatorskim (i zdecydowanie tańszym) sposobem jest stworzenie paneli wolnostojących, gdzie cena za sztukę przy samodzielnym zrobieniu wychodzi niewiele ponad 100 złotych. Kupujemy w markecie budowlanym wełnę mineralną o grubości mniej więcej 6cm, chociaż nie wiem gdyż nigdy tego nie robiłem, deski o szerokości równej grubości kupionej wełny mineralnej. Rozmiary desek są uzależnione od wymiarów panelu jaki chcemy zrobić.
Wysokość najlepiej 2 metry, szerokość tutaj jest już dowolna, optymalnie około metra, głębokość to 6 lub 12 centymetrów. Do tego sznurek, tucker i materiał na pokrycie paneli (tu może być dowolny, jednak panele MUSZĄ być pokryte tkaniną przez którą dźwięk się nie będzie odbijał to raz, a dwa- nie pokryjesz paneli to się prędzej zakaszlesz w trupa przez wełnę mineralną- miałem okazję kaszleć z tego powodu i powiem, że to cholernie nieprzyjemne).
Deski zbijamy w prostokąt, z jednej strony zabezpieczamy sznurkiem by się wełna trzymała z jednej strony, przybijamy sznurek tuckerem, obracamy ramę, wkładamy wełnę mineralną, zabezpieczamy sznurkiem z drugiej strony, oblekamy panel w materiał, przybijamy tuckerem I GOTOWE. Można go zawiesić na ścianie, wmontować w podstawę kółka lub inne patenty. Takie ustroje najlepiej dać za siebie/naprzeciwko głośników (tam pojawiają się odbicia), po bokach i za głośnikami. Na sufit można zastosować półwalce z pianki (są do kupienia i cenowo nie porażają), na narożniki pokojów ćwierćwalce (opcjonalnie). Możliwości jest sporo. Zabawy z rezonatorami nie polecam, do tego trzeba inżyniera z kalkulatorem w łapie.

W sklepach typu thomann można nabyć gotowe zestawy ustrojów akustycznych z pianki lub drewna do montażu w pomieszczeniu, jednak pomieszczenie wymaga uprzedniego wygłuszenia.

Zapomniałbym- na tego typu panele DIY można wtedy bez problemu kłaść ową "piramidkę" z pianki.
Goa rządzi, Goa prowadzi, Goa nigdy Cię nie zdradzi!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

O:Aadaptacja pomieszczenia na domowe studio akcesoria co i jak 2009/11/15 12:26 #6011

  • psysutra
  • psysutra Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Od Transu piękniejsza jest tylko cisza...
  • Posty: 1562
  • Otrzymane podziękowania: 44
Nadmieniając:

Link do pułapek basowych- ćwierć i półwalców:
www.apama.pl/pulapki-basowe

Link do różnego typu ustrojów i wygłuszeń przemysłowych- ceny nie są zbyt wysokie:
www.paneleakustyczne.pl/panele/index.php...Name=%C6wier%E6walce

Link do sklepu thomann, gdzie można nabyć zarówno pojedyncze ustroje, dyfurozy jak i "kompleksowe" zestawy akustyczne:
www.thomann.de/gb/cat.html?gf=studio_accoustics_sets&oa=pra

Miłych zakupów :D
Goa rządzi, Goa prowadzi, Goa nigdy Cię nie zdradzi!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

O:Aadaptacja pomieszczenia na domowe studio akcesoria co i jak 2009/11/15 14:48 #6013

  • Muzykalny
  • Muzykalny Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Ekspert
  • Ekspert
  • Posty: 121
  • Otrzymane podziękowania: 7
dzięki kolego to bardzo przydatne :) co napisałeś :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
Zasilane przez Forum Kunena