Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Ochrona właśności intelektualnej 2010/09/04 18:14 #9413

  • Pietia
  • Pietia Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Master
  • Master
  • Życie jest jak muzyka po prostu płynie...
  • Posty: 5193
  • Otrzymane podziękowania: 193
Witam, przeglądając forum KVR znalazłem temat dotyczący sposobu ochrony intelektualnej własnych produkcji muzycznych.
Czy Wy w jakiś sposób zastanawialiście się w jaki sposób chronić swoje produkcje, którymi dzielicie się w sieci z innymi?
Czy mieliście do czynienia z sytuacją, że ktoś kiedykolwiek wykorzystał waszą produkcję bez Waszej zgody?

Wiele razy przychodzi mi na myśl sytuacja w której pewnego dnia znany światowej klasy DJ prezentuje publicznie kolejny swój utwór, który do złudzenia przypomina naszą własną produkcję. W takiej sytuacji myślę, ze trudno byłoby udowodnić, że koncepcja utworu narodziła się w naszej głowie, a ktoś po prostu bezdusznie ukradł nam pomysł.

Co byście zrobili w takiej sytuacji? A może komuś z Was się coś takiego przytrafiło?
Zapraszam do dyskusji.
Pozdrawiam

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

O:Ochrona właśności intelektualnej 2010/09/04 18:36 #9415

  • N.E.X.
  • N.E.X. Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Posty: 2600
  • Otrzymane podziękowania: 330
Prosta sprawa - od tego jest autorstwo :). Prawo jest skonstruowane w ten sposób, że jeżeli ktoś coś zrobi to należy to w całości do niego. Za pomocą np. dokładnego określenia w jaki sposób ludzie mogą wykorzystywać jego dzieło wyraża swoją wolę, to robi właśnie licencja Creative Commons. Bez określenia raczej domyślnie wszelkie prawa zastrzeżone.

Jeżeli ktoś robi plagiat mojego kawałka i zaczyna na nim bić kokosy to po prostu wale go do sądu i wygrywam 100% sprawę, bo mam projekt utworu, datę zamieszczenia w serwisach, datę ukończenia, świadków itd.

ZAiKS i inne korporacje jedynie wyręczają nas z tego "obowiązku" pozywania leszczy i ściąga za nas haracz, co jest przydatne w przypadku odwalania komercyjnego miałkiego popu, który leci w radiach itd. W przypadku niekomercyjnych działań lub na mniejszą skalę raczej nie opłaca się powierzać utworów osobom trzecim, bo to jest po prostu stratne.

Sprawa jednocześnie skomplikowana i jednocześnie prosta ;). Ważne żeby cały czas myśleć o tym, że kiedyś może nadarzyć się potrzeba udokumentowania własnej twórczości.

BTW Timbaland miał fajne jazdy i okradł z beatu jednego niezależnego twórcę, nie wiem jak to się skończyło poza pyskowaniem na Timbe i wrzucaniem filmików na YT, ale mam nadzieje, że go pozwał i ściągnął swoją należność z frajera :).

Dodam jeszcze, że takie sytuacje jakie wymieniłeś dzieją się właśnie przez to, że wielu z nas nie zna swoich praw i możliwości, co oni wykorzystują po prostu bijąc kasę na naprawdę utalentowanych artystach. Wystarczy włączyć radio i się przyjrzeć, że większość miałkiej komercji to durny rock i pop na tych samych akordach i opowieściach o nieudanych romansach biednego autora, lub chore jazdy o cukierkach (współczujemy), muzyka klubowa kopiująca disco z lat 80 i 90 lub sample z lat 70 (gratulujemy Maxowi za zrobienie wstydu Polsce) i łatwo dojść do wniosku, że wszystko jest mniej czy bardziej zrzynane od innych.

Na innym forum spotkałem niedawno gościa, który zamieszczał 1 minutowe demo swoich utworów (sama perkusja + jakiś padzik i zajebisty house) bo bał się, że ktoś mu ukradnie pomysł.

Nie bójcie się tylko walczcie o swoje, to tylko media wmawiają Wam, że nic nie należy do Was i nie warto wychylać się przed szereg.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez N.E.X..

O:Ochrona właśności intelektualnej 2010/09/04 19:40 #9417

  • psysutra
  • psysutra Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Od Transu piękniejsza jest tylko cisza...
  • Posty: 1562
  • Otrzymane podziękowania: 44
Twórca utworu wg prawa jest właścicielem praw do dzieła nawet bez rejestracji w ZAiKS. Więcej info na ten temat jest na forum EiS
Goa rządzi, Goa prowadzi, Goa nigdy Cię nie zdradzi!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

O:Ochrona właśności intelektualnej 2010/09/05 16:39 #9426

  • TRIOBAS 1
  • TRIOBAS 1 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • MUZYKA JAK KOBIETA - ZAWSZE FASCYNUJĄCA
  • Posty: 800
  • Otrzymane podziękowania: 12
gdy pisałem do EiS kilka lat temu na ten temat -odpowiedziano mi ,że jednym z najprostszych sposobów jest wysłanie do siebie materiału i nie otwieranie jego do czasu jakiegokolwiek konfliktu o podejrzenie plagiatu lub złożenie materiału do biura mecenasa -ot i po problemie :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
Zasilane przez Forum Kunena