Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT:

Odp: Koko Koko Euro spoko - Polacy wybrali przebój na Euro 2012/05/27 10:41 #16201

  • psysutra
  • psysutra Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Od Transu piękniejsza jest tylko cisza...
  • Posty: 1562
  • Otrzymane podziękowania: 44
Fakt, ten cover po prostu wymiata. Tyle, że :

Członkowie rockowego zespołu BLiSS poskarżyli się na swojej stronie internetowej, że menedżer zespołu "Jarzębina” z Kocudzy nie zrozumiał żartu i grozi im sądem.

Zespół opisuje telefon od menedżera zespołu. Miał mieć pretensje o wykorzystanie bez zgody Jarzębiny fragmentu tekstu piosenki. "Koko Euro Spoko”.

Przeróbka autorstwa BLiSS nosi tytuł "Koko Euro Spoko Gotye Edit”. Utwór bije rekordy popularności Internecie.

Bliss tłumaczy, że nie złamał prawa, bo ich nagranie jest formą żartu muzycznego. "Ich tekst był inspiracją, co mieści się w regulacjach prawa autorskiego. Nie przekazujemy dosłownie treści ich tekstu – uważają muzycy BLiSS.

Nie wiadomo, czy sprawa znajdzie finał w sądzie. Sławomir Król, menedżer Jarzębiny, odmawia komentarza, a Irena Krawiec, liderka zespołu, nie wiedziała, o co chodzi. – Jestem zaskoczona. Nawet nie wiem, o jaką przeróbkę chodzi. Nie korzystam zbyt często z Internetu – skwitowała krótko

Źródło: dziennikwschodni

to mi się W GŁOWIE PO PROSTU NIE MIEŚCI.
Goa rządzi, Goa prowadzi, Goa nigdy Cię nie zdradzi!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Pietia.

Odp: Koko Koko Euro spoko - Polacy wybrali przebój na Euro 2012/05/27 11:28 #16202

  • Pietia
  • Pietia Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Master
  • Master
  • Życie jest jak muzyka po prostu płynie...
  • Posty: 5193
  • Otrzymane podziękowania: 193
Jak widać menager "Jarzębiny" korzysta ze swojego 5 minut - kto wie może na "skandalu" zrobi sławę :P.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Pietia.

Odp: Koko Koko Euro spoko - Polacy wybrali przebój na Euro 2012/05/27 13:01 #16204

  • N.E.X.
  • N.E.X. Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Posty: 2600
  • Otrzymane podziękowania: 330
Ostro, tyle, że ten menager wiele do powiedzenia nie ma :). Faktycznie w prawie jest zapis o pastiżach i innych formach żartu który pozwala na zrobienie covera tekstu, muzyki czy innych dzieł. Dlatego też kabarety mają swoje piosenki na znanych melodiach i nikt nie może mieć o to do nich pretensji, nawet jeżeli zarobkowo na wym wychodzą.

Konkretnego paragrafu nie przytoczę ponieważ prawo autorskie jest dosyć długie i nie pamiętam w którym miejscu się to znajdowało, na pamięć także się nie uczyłem bo prawa nie studiuję, jednak zapewniam, że tam taki wpis jest, czytałem kilka razy i polecam każdemu osobista lekturę w ramach obalenia mitów o władzy ZAiKS nad niezarejestrowanymi utworami, 24h legalności plików i innych. Wiadomo jak w Polsce jest z interpretacją prawa, ale tutaj chyba zespół nie powinien mieć problemu, nawet muppet na filmie jest.

BTW Czy to przypadkiem nie ciasteczkowy potwór :D? Cookies Monster :D.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Koko Koko Euro spoko - Polacy wybrali przebój na Euro 2012/05/27 14:29 #16205

  • Czaku
  • Czaku Avatar
  • Wylogowany
  • Użytkownik jest zablokowany
  • Użytkownik jest zablokowany
  • Posty: 87
  • Otrzymane podziękowania: 3
Nie wyczuwacie pewnego rodzaju angażowania się obcych ludzi w tożsamość innych artystów pod pretekstem kiczu, który według nich można ulepszyć?
Nie biorąc pod uwagę szacunku ( banalnego jak dla mnie który jest szacunkiem choćby dla starszych osób ((bez podtextów)) ) no i utwór ten został oficjalnie uznany za przewodni temat mistrzostw.
Gotye mógłby mieć lepsze argumenty do postawienia sprawy itd.

Zresztą mamy swoistą samowolkę w różnych dziedzinach dzisiejszych czasów i jeśli działania nie są sprecyzowane pod względem prawnym do końca robimy tak aby wyjść na swoje itd...

(jak dla mnie połączenie tych dwóch utworów jest jak działanie właśnie Menadżera - czyli tego człowieka na którego narzeka większość artystów - czyli tu złapie tam złapie, połączy, tu pokręci tam pokręci, swoje weźmie i tyle go widzieli....)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Koko Koko Euro spoko - Polacy wybrali przebój na Euro 2012/05/27 15:34 #16206

  • N.E.X.
  • N.E.X. Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Posty: 2600
  • Otrzymane podziękowania: 330
Nie widzę w tym nic złego, nawet jeżeli zespół zrobił to tylko po to aby zyskać rozgłos. Przecież o to chodzi, żeby mieć jakiś ciekawy pomysł i go odpowiednio zahaczyć w dobrym miejscu i czasie, dla ludzi, dla słuchaczy. I tak jest nie tylko w muzyce ale z całym życiem, od odpowiedniego wstrzelenia się na rynek z biznesem po grę na giełdzie czy forexie. Poza tym ludzie już tacy są, że tylko 1% z tych co obejrzało film zainteresuje się twórczością zespołu i 1% z tych co się zainteresowało będzie dalej śledzić postępy grupy i kolejny niewielki procent z tych śledzących przyjdzie na koncert pod warunkiem, że będzie blisko. Tak z kilku milionów wyświetleń zyskają nie więcej jak kilkadziesiąt nowych fanów, takich prawdziwych, a nie takich co dadzą łapkę w górę i ściągną z torrenta, na koncert nie przyjdą.

Inni twórcy potrafią docenić takie covery. Wykonanie soundtracka ze Skyrima przez pewną dziewczynę obeszło się ogromnych echem, publikowały to nawet ogromne portale, miała uznanie samych kompozytorów, nikt jej pozwem sądowym nie groził. Była po prostu świetna i nikt jej nie powiedział, że się podpina pod czyiś sukces. Dlaczego ta sytuacja jest inna od tamtej i wielu innych? Wykonanie "hymnu" jest znacznie lepsze i o ile same panie sprzeciwu nie wyrażają, bo o tym nawet nie wiedziały, a spodobałoby im się na pewno, to menager właśnie znalazł świetną okazję aby sobie dorobić na odszkodowaniu.

Problem w tym, że jeżeli będzie takim cwaniakiem może więcej stracić niż zyskać, nawet przy małych aferach prawnicy są w stanie zawsze się dogadać, koszty pokrywa przegrany, menager nie ma wielkich szans wygrać taką argumentacją, zespół od covera może wynająć prawnika który sam sobie wywalczy odpowiednią marżę i wszyscy będą zadowoleni. No może poza zespołem Pań, które nic o tym nie wiedzą, nie mają żadnego zdania do powiedzenia, a w najgorszym wypadku z budżetu własnego zespołu będą musiały pokryć koszta sądowe.

I kto tu jest cwaniakiem w tej sytuacji ;)? Nie sądzę aby był to zespół za swoje "podpinanie się" pod "sukces" koko euro spoko.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
  • 2
Zasilane przez Forum Kunena