Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT:

Profesionalne Podejscie do Muzyki 2011/04/28 19:21 #12061

  • sogno
  • sogno Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Świeżak
  • Świeżak
  • Posty: 6
  • Otrzymane podziękowania: 0
Witam wszystkich forumowiczów :)

Ostatnio po dosyć długiej praktyce w produkowaniu muzyki raz lepszej raz gorszej naszedł mnie dylemat.

Chciałbym was zapytać jak powinien wyglądać profesjonalny nazwijmy to "projekt" , a krótko mówiąc jak powinno wyglądać profesjonalne podejście do produkowanego nagrania.

Chodzi mi głównie o kolejność działań.

Jestem świadom tego , że dźwięki muszą być poddane kompresji , obcięciu nie potrzebnych częstotliwości , "panoramizowaniu " i wielu innym technikom poprawiających ich jakość i dynamikę. Tylko drodzy koledzy i koleżanki producenci nie znalazł sie nikt taki kto potrafiłby mi to dokładnie (tj. po prostu że ma być tak i tak) wytłumaczyć . Co i jak po kolei powinno sie odbywać. Wiadomo że zaczynamy od pomysłu, potem melodie,dźwięki no i potem problem.

czy panorama czy kompresja , czy normalizacja a jak tak to czy uzywac konkretnych wtyczek które są znane, popularne i maja dobrą jakość a jak tak to jakie to są.

Może jakieś tutoriale znacie albo podstawy bez których nie można sie obejść.

Moja nazwijmy to "kariera" producenta staneła w miejscu ponieważ miałem do tego złe podejście i chce je właśnie zmienić :)

Wiem , że powinno sie szukac samemu takich informacji , ale wszędzie piszą co innego :)

Jak możecie to pomóżcie . Dzieki :) Mateusz

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

O:Profesionalne Podejscie do Muzyki 2011/04/28 21:12 #12062

  • N.E.X.
  • N.E.X. Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Posty: 2600
  • Otrzymane podziękowania: 330
NIIEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE...............

Ludzie, miałem napisanego tak zajebiście długiego i treściwego posta kiedy przypadkowo kliknąłem w zakładkę, strona się przeładowała i... Nicość...

O_o

...

Dobra, dochodzę do siebie...

W takim razie nie będę wykładał wszystkiego z góry od nowa, ale po prostu zapytam Cię jaką muzyką chcesz się zajmować, jakie masz doświadczenie muzyczne (nie tyle co grałeś, ale co potrafisz, grasz na czymś?), czy komponowałeś już coś i jak wyglądała Twoja przygoda z produkcją muzyczną ogólnie?

Odpowiedź jest jedna - nie ma jedne odpowiedzi ;). Każdy kto coś powie od siebie może mieć racje. Jeden powie, że robi się to sposobem A, drugi powie, że B. Jak na ironie przeważnie obie odpowiedzi są dobre, ale zależne od tego czym się zajmujesz. Muzyki orkiestralnej nie obrobisz tak samo jak Electro. Ba, tej samej gitary nawet nie obrobisz tak samo w ramach dwóch różnych podgatunków. Cel jest jeden - dobre brzmienie. Narzędzia do osiągnięcia tego celu są ogólnie ustabilizowane, ale trzeba wiedzieć jak się nimi posługiwać. Najważniejsze kryterium to ucho. Żadna zasada i wykres nie da tego co dobra analiza i porównywanie materiału do innych dobrych miksów pod względem nie tylko głośności ale proporcji także. Dużo ludzi zasiada do programów muzycznych "wszystko w jednym" i gubią się od nadmiaru opcji nie wiedząc od czego zacząć. Z czego to wynika?

Z tego, że kompozycja, aranżacja, produkcja, miks, mastering itd. to zupełnie inne procesy twórcze, które można robić w jednym miejscu symultanicznie dzięki właśnie zaawansowanej technologii dosłownie w jednym miejscu, ale jednak dobrze pamiętać o tych granicach. Dzisiaj muzycy to istni wymiatacze na wzór renesansowych artystów. Każdy chciałby być dobrym muzykiem, producentem, nagrać swój materiał, obrobić na 100%, wydać i "już". Osiągnięcie perfekcji we wszystkim jest raczej nie możliwe, ale wielu udaje się być po prostu bardzo dobrym w tym co robią. Jeden będzie robił gorsze miksy, ale nadrabia melodią i pomysłem, jak ma kasę to zaleci miks i mastering komuś innemu jeżeli mu się to opłaca. Inni robią lepszą produkcję niż kompozycję więc powalają ludzi doborem brzmień i klarownym miksem. Nie ma reguły.

Szybkość nauki generalnie zależy od tego jak często stawiasz krok naprzód w eksperymentowaniu. Trzymanie jednej pozycji i robienie ciągle tego samego daje raczej podobne efekty. Jeżeli efekty są złe to sposób też zły. Także dobrze robisz szukając odpowiedzi co jest nie tak :). Jednak całościowo sam musisz do tego dojść, bo powiedzenie wszystkiego w ramach tylko jednego gatunku muzycznego zajęło by całą książkę i skupiało by się i tak tylko na powielaniu już wynalezionych schematów. Dla całości zrobienie poradnika jest niemożliwe.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez N.E.X..

O:Profesionalne Podejscie do Muzyki 2011/04/28 22:44 #12063

  • sogno
  • sogno Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Świeżak
  • Świeżak
  • Posty: 6
  • Otrzymane podziękowania: 0
Jestem bardzo i miło zaskoczony tym , że ktoś odpowiedział w tym temacie :) i z góry dziękuje.

A więc tak.

Muzyka , hmm odgórnie nie mam żadnych konkretnych gatunków , jak zaczynałem zabawę z muzyką granie jak i produkcje był to Hands Up :) i pochodne.

Potem zamieniło sie to w komercyjne elektro house-y , elektro .

Na dzień dzisiejszy chciałbym robić muzykę Electro - House , i że tak powiem Electro wiksa tez wchodzi w grę ponieważ fajnie sie przy tym pobujać a to właśnie jest fajne , gdy czuć moc i gdy można potańczyć przy czymś swoim.

Nie pogardzę również Trance-m jak i dobrym fajnym leciutkim Housem.

Generalnie fajnie by było zrobić cos popowego i zgarnąć te wszystkie moje ulubione teraz style do kupy , ale wiadomo taka komercja wymaga znajomości , studia itp itd.

Chciałbym się skupić na muzyce typowo elektro - elektro house , z jednej strony fajną leciutką , a z drugiej mocno "dowalająca do pieca" więc myślę , że po prostu electro house , ale jak wiadomo nie ma takiego człowieka , który robiłby tylko w jednym gatunku , zawsze warto próbować a szczególnie wtedy , gdy brak weny lub po prostu sie szuka nowych dźwięków.

Jeżeli chodzi o moje zdolności muzyczne , instrumenty itd. nie dane mi było nauczyć sie grać czy to na gitarze czy na czymś z "klawiszowców" chociaż chęci takie były , ale nie zawsze chęci to możliwości.

:)

Moja przygoda z muzyka rozpoczęła się od grania a potem przeniosła się w bardzo dużym stopniu do Fruity Loop-sa.

Teraz siedzę w 9 ce hmm najczęściej używam chyba V station :) i sampli od VE jak wiele osób zresztą :)

Taka moja produkcja trwa już pare latek , czasami siedziało się więcej czasami mniej , ale wydaję mi się ze zawsze cos idzie do przodu . Jak już nie starczało chęci to się uciekało za konsole dja i zapominało o FL-u.

Ostatnio zachciałem poznać teorie , jak się robi dźwięki itd itp bo stwierdziłem , że bez tego ani rusz. Bo po co być takim pseudo producentem jakich będzie niedługo od... i jeszcze więcej , a z drugiej strony jak zrobić coś od serca jak sie nie zna podstaw. :)

parę linków ode mnie z tym co wykręciłem , ale mówię od razu że dużo projektów poszlo do kosza :)


takie starocie
[urlhttp://chrisgenesco.wrzuta.pl/audio/9oE0SOUPV8g/sound_of_eden_-_drd_electrodem_remix[/url]

chrisgenesco.wrzuta.pl/audio/1hG5V5J9wZu...ink_electrodem_remix

to z początku 2009 po długiej przerwie :)

karolo90.wrzuta.pl/audio/ajeRwRYqCDJ/c-b...__www.clubmp3.prv.pl

styczen 2010 ( nawet chyba na jakiejs składance to widniało : ) motywacja jest wtedy wieeelka :) , choć mastering słaby a panorama.. zapomnijmy :) )

w131.wrzuta.pl/audio/0KVOuiKGKPA/electro...ectrodem_-_work_2k10

a dalej chyba nie chronologicznie.

w147.wrzuta.pl/audio/4Nw3qDfHQ2a/kelis_-...ake_electrodem_remix

w808.wrzuta.pl/audio/8ektaTHttHW/fedde_l...oit_electrodem_remix

w262.wrzuta.pl/audio/3qDpjC6GbdN/far_eas...lectrodem_remix[/url

electrodem.wrzuta.pl/audio/6Sh024CYdKH/l...011_electrodem_remix


Na początku przyznam się , że leciałem z gotowców jak wielu ale potem gdy napotkałem V stacyjke moja kochaną , chociaż czasem plastikowo brzmi to juz kręce sam i dużo ukręciłem , bardzo dumny byłem z "klasowego" basu :) taki podobny ...

nie wiem co tu dalej napisać...

Gdy pisałeś o tych procesach twórczych to mnie właśnie bardzo interesuję jakie wtyczki byłby by najlepsze i jak to po kolei powinno lecieć (tak jak z szumami :) najpierw usunąc potem dopiero normalizacja i kompresja bo nic z tego nie wyjdzie jak sie zrobi na odwrót )

właśnie o tą kolejność mi też chodzi zeby to wszystko miało ręce i nogi . No i oczywiście teoria czytam teraz pare artykułów i różne tematy na forach próbuję się jakoś dokształcić ale wiadomo są podstawy bez których nie ruszy się :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

O:Profesionalne Podejscie do Muzyki 2011/04/28 23:48 #12064

  • N.E.X.
  • N.E.X. Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Posty: 2600
  • Otrzymane podziękowania: 330
Nie ma żadnej kolejności, robisz jak chcesz. Przecież nikt Ci nie będzie kazał robić najpierw basu czy padów a potem perkusji ;).

Nie pytaj o profesjonalizm bo nie ma czegoś takiego. Robisz coś albo dobrze, albo nie. Jeżeli robisz dobrze i o tym wiesz to jesteś profesjonalny i nikt Ci nic nie zarzuci nawet jakbyś robił muzykę wiertarką na filtrze :). Powaga.

Jak na wixe to nie ma co się przyczepić więc dziwie się, że zadajesz takie pytania ;). Domyślam się, że jesteś ciekawy wszystkiego jak inni robią itd i jednocześnie chcesz ogarnąć wszystko, a kiedy wydaje Ci się, że czegoś nie ogarniasz (albo jest coś o czym nie wiesz lub może coś być) nie daje Ci to spokoju? Taka typowa w sumie pułapka psychologiczna sprawiająca tylko problemy :). Nie ma wiedzy uniwersalnej, nie ma co powielać schematy. Jeżeli potrzebujesz podstawy i czujesz się nie pewnie to polecam Ci książkę Real World Audio - wydaną po polsku przez wydawnictwo Helion. Przeszła przez moje ręce całkiem niedawno i mimo że nic nowego się nie dowiedziałem, bo wszystko już się dowiedziałem albo sam odkryłem, to jednak zawiera bardzo konkretne porady od doboru sprzętu po kompozycję, aranżację, miksu, mastering, obsługę wtyczek, istotę cyfrowego dźwięku. Ogólnie wszystko od zera do takiego podstawowego poziomu żeby robić dobre rzeczy. Po tej lekturze kierunek - własne eksperymenty ;). Jeżeli masz potrzebę ogarnięcia wszystkiego od A do Z i uspokoić ciekawość to polecam właśnie tą książkę - wystarczy spis treści przeczytać, a potem od deski do deski :).

Pozdr.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

O:Profesionalne Podejscie do Muzyki 2011/04/29 01:15 #12065

  • psysutra
  • psysutra Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Od Transu piękniejsza jest tylko cisza...
  • Posty: 1562
  • Otrzymane podziękowania: 44
Nie chcę mi się teraz tego czytać... (poważnie) Ale jak jutro mi się zachce to napiszę co o tym myślę... Bojta się bojta...
Goa rządzi, Goa prowadzi, Goa nigdy Cię nie zdradzi!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

O:Profesionalne Podejscie do Muzyki 2011/04/29 02:30 #12066

  • N.E.X.
  • N.E.X. Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Posty: 2600
  • Otrzymane podziękowania: 330
Czytać to jedno, a pomyśl, że ktoś jeszcze musiał napisać tyle tekstu o tej godzinie :P.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

O:Profesionalne Podejscie do Muzyki 2011/04/29 02:40 #12067

  • psysutra
  • psysutra Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Od Transu piękniejsza jest tylko cisza...
  • Posty: 1562
  • Otrzymane podziękowania: 44
Przeczytałem pierwszego posta i niemal mnie szlag jasny trafił...

Podstawy miksu to KOREKCJA I POZIOMY GŁOŚNOŚCI!!!!!!!!!!!!!

Przez 3 lata tylko i wyłącznie tak się bawię. I co? 5 lajwów na koncie z drobnymi sukcesami wydawniczymi. Jedyne co z dynamiki to limiter na sumie...

A z House'em, a zwłaszcza Electro House to już nie polemizuję... Dla mnie to muzyka płytka jak kałuża... Niczym Dance czy EuroTrance- te same, WIECZNIE skalkowane i milion razy przewalone schematy.

A wtyczki się sprawdza, wałkuje. Potem ocenia. Dobór tylko i wyłącznie na podstawie opowieści znajomych... Nie skomentuję tego.

Tyle ode mnie,
Dobranoc.
Goa rządzi, Goa prowadzi, Goa nigdy Cię nie zdradzi!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez psysutra.

O:Profesionalne Podejscie do Muzyki 2011/04/29 07:53 #12068

  • sogno
  • sogno Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Świeżak
  • Świeżak
  • Posty: 6
  • Otrzymane podziękowania: 0
- N.E.X dzięki za propozycję postaram się w nią zaopatrzyć jak najszybciej :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Zasilane przez Forum Kunena