Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

TEMAT:

Zewnetrzna kontrola obwiedni-jak to zrobic? 2012/02/11 14:20 #15221

  • Neutron5
  • Neutron5 Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Ekspert
  • Ekspert
  • Posty: 133
  • Otrzymane podziękowania: 4
Witam forumowiczów!
Natrafiłem na dosyć zamulający problem. Otóż czy jest możliwe kontrolowanie :
1.odcięcie zewnętrznego filtra-lub całego filtra...(np fruity filter) przez adsr syntha?
2.odwrotna sytuacja czyli kontrola (fruity envelope controlerem) volume control w synthcie
Chodzi o to że w takim wspaniałym synthcie jak zebralette jest tylko jeden adsr i nie ma filtra jako calość(czyli brak ustawienia rezonansu)i trzeba nieco pokombinować. Próbowałem z x-y ale na razie brak skutku-za duża łamigłówka dla mnie.
Pozdrawiam

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Zewnetrzna kontrola obwiedni-jak to zrobic? 2012/02/11 16:18 #15222

  • N.E.X.
  • N.E.X. Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Posty: 2600
  • Otrzymane podziękowania: 330
Za duże kombinacje, niemal każdy syntezator posiada obwiednie na filtrze, bez tego nie było by may dźwięków jakie do dziś użyto.

Co do zebralette, jak sam autor wskazuje, jest to piaskownica w postaci jednego oscylatora z Zebry 2.5. Posiada dwie obwiednie, nie jedną, zwykły ADSR oraz obwiednia krokowa o nieskończonych możliwościach do której można przypisać dowolny parametr. Domyślnie Env1 czyli ADSR jest przypisany pod głośność wzmacniacza czyli VCA i tak lepiej pozostawić.

Zebralette jako tako nie posiada filtru jednak jest to rekompensowane poprzez zwykły efekt low pass i high pass zwany filtrem ;). Wiem, głupie, ale tak pisze w instrukcji. Różnica jest między innymi taka, że nie ma ustawień rezonansu. Wrzuć filter na jeden FX, w mod przypisz mu MSEG1 i przekręć na max w prawo. Teraz filtrem możesz modulować poprzez tą obwiednie krokową na dole. Myślę, że to rozwiąże Twój problem bez zbędnych komplikacji.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez N.E.X..

Odp: Zewnetrzna kontrola obwiedni-jak to zrobic? 2012/02/11 18:41 #15224

  • Neutron5
  • Neutron5 Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Ekspert
  • Ekspert
  • Posty: 133
  • Otrzymane podziękowania: 4
Dzięki Nex za rade , nie dopatrzyłem mseg-jednak posługuję się tym mseg nie za bardzo dobrze.
Wprowadziłem punkty do mseg ale ciagle nie ma efektu zamierzonego takiego jak chce kiedy daje mod filtra w dół(czyli teoretycznie odciecie filtra w dół).Jest za to effekt kiedy ruszam punktem 1 i 2gim w dół w mseg - o to mi własnie chodzi! Niestety nie można automatyzować tych punktów. na bank robię coś źle-moja metoda sprawdza sie nie tak dobrze(połowiczny effekt kiedy odcinam moda w dół) jak Twoja ale moge dac automatyzacje. Poradzisz coś NEX? Dodaje oba pliki. Jeżeli zechcesz i będziesz miał chwile by zernąc to daj znać czy nie lepiej w flp.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Zewnetrzna kontrola obwiedni-jak to zrobic? 2012/02/11 19:13 #15225

  • N.E.X.
  • N.E.X. Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Posty: 2600
  • Otrzymane podziękowania: 330
Wyjaśnij jaki konkretnie efekt chcesz uzyskać z tym filtrem to spróbuje coś zaradzić, bo zbytnio nie rozumiem w czym problem. Fakt, że filtr w zebralette jest bardzo słaby ale coś tam na pewno się da z nim zrobić.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Zewnetrzna kontrola obwiedni-jak to zrobic? 2012/02/11 21:50 #15227

  • Neutron5
  • Neutron5 Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Ekspert
  • Ekspert
  • Posty: 133
  • Otrzymane podziękowania: 4
Dzięki Nex za pomoc. Myślę że się da ale jestem za cienki w tym mseg. Chodzi mi o pluckowe zejście filtra przy cutoffie w dół czyli lekkie decay i mały sustain i troszkę realisea. Na razie nie ogarnąłem jak to na mseg zrobić aby przy zejściu moda fx oscylatora w dól działało własnie to w ten sposób. Dodaje preset 3osc z tym że jak przekręcisz cutoff to nie odetnie on całości niestety. W 3osc chyba nie da rady tak zrobic bo próbowałem mniej i więcej env dać i w konsekwencji odcina zwyczajnie(coś jakby dać filtr na kanał i odciąć).Mam nadzieje że będziesz wiedział o co mi chodzi-odciąć filtrem do końca ale żeby odcinając w dół był coraz bardziej pluckowy aż do ciszy.
Pozdro
ps. zdrowo zamotałem :D

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Zewnetrzna kontrola obwiedni-jak to zrobic? 2012/02/11 21:55 #15229

  • Neutron5
  • Neutron5 Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Ekspert
  • Ekspert
  • Posty: 133
  • Otrzymane podziękowania: 4

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Zewnetrzna kontrola obwiedni-jak to zrobic? 2012/02/11 22:29 #15230

  • N.E.X.
  • N.E.X. Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Posty: 2600
  • Otrzymane podziękowania: 330
No dobra, nic z tego bo masz jakoś dziwnie nazwany plik z wtyczką zebralette i mimo, że ją posiadam to się nie wczytuje, podmienić nie mogę. Ale chyba wiem o co chodzi.

Zacznę może ogólnie od obwiedni, envelope. Pionowo to jest wartość parametru a poziomo to linia czasu. Klasycznie atak to czas z jakim parametr będzie narastał od zera do wartości ustawionej w decay, systain to wartość jaką przyjmie parametr trzymając cały czas klawisz, a release to czas z jakim parametr będzie opadał do zera.

Obwiednia krokowa z zebralette działa w ten sam sposób tylko graficznie. Pionowo to wartość przypisanego parametru, a poziomo to linia czasu. Domyślnie masz wszystko ustawione na 0, na dole. Potraktuj to jako zwykła automatykę krokową parametru. Chcesz żeby coś narastało to rysujesz do góry, chcesz żeby opadało to rysujesz w dół.

Jeżeli przypiszesz obwiednie do głośności wzmacniacza to chyba wiesz jak to działa, bo to podstawa w syntezie. Efekty są oczywiste, głośniej, ciszej, narastanie głośności, opadanie. Taka sama sytuacja jest z filtrem. Jeżeli przypiszesz obwiednie do odcięcia filtra to możesz regulować go właśnie obwiednią. Jeżeli ustawisz narastanie to w miarę trzymania klawisza cutoff będzie szedł w górę, jeżeli opadanie to w dół.

Przechodząc do sedna, dźwięk ala pluck to po prostu szybkie zamykanie się filtra. Musisz więc ustawić w MSEG pierwszą wartość na maksimum a drugą na minimum, na zero. Reszta to pozostaje tylko dostosować podstawowe odcięcie filtra (od którego miejsca ma się zaczynać zamykać) oraz samej modulacji. W prawo to jest dodatnie czyli robi tak jak zaznaczyłeś w MSEG, a w lewo ujemnie czyli odwrotnie (taki bajer). Im bardziej w prawo tym większy będzie zakres, dla przykładu maksymalnie będzie to 100% zamykania się filtra zaczynając od tego jak jest ustawiony cutoff, a 50% będzie go zamykać tylko do połowy.

Wszystko to jednak tylko teoretycznie, bo w praktyce każdy synth ma swoje parametry i u jednego 10% wartości jakiegoś parametru nie równa się innemu, dlatego trzeba pokręcić i rozwiązać problem tak jak się da ;).

Mam nadzieje, że nie zamotałem jeszcze bardziej, w praktyce to tylko kilka kliknięć, nie sprawdzałem teraz dokładnie, ale wcześniej próbowałem i można zrobić podobnie jak w Twoim projekcie z 3OSC.

Tak swoją drogą zebralette nie nadaje się do wszystkiego, świetnie kręci pady, ma efekty z oryginalnej Zebry 2, oscylator ma nieskończone możliwości, ale do klasycznych brzmień analogowych się nie nadaje właśnie przez ten brak prawdziwego filtra :(. Jeżeli podoba Ci się brzmienie zebry a chciałbyś właśnie coś bardziej klasycznego to spróbuj ZebraCM, na każdej płycie Estrady i Studio za darmo. Wszystko działa na silniku Zebry 2, są dwie standardowe obwiednie, prawdziwy filtr (!) no i dwa oscylatory, jednak bez możliwości modyfikacji, mają zaprogramowane 16 przebiegów podstawowych. Tam bez problemu wychodzą fajne leady które z filtrem przechodzą w plucki ala trance :).

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez N.E.X..

Odp: Zewnetrzna kontrola obwiedni-jak to zrobic? 2012/02/12 00:41 #15231

  • Neutron5
  • Neutron5 Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Ekspert
  • Ekspert
  • Posty: 133
  • Otrzymane podziękowania: 4
Dzięki Nex jeszcze raz. Powiem Tobie że po prostu nie moge tego zrobić.
Zrobiłem to samo w zebrze cm żebyś wiedział o co chodzi.

www.mediafire.com/?9c806nnc0e717tj

Jak przytniesz filtr na dół to usłyszysz pluck. Zrobiłem te punkty mseg tak jak napisałeś jednak w jaki sposób je zautomatyzować? Chyba nie da rady...
Ale myślę że to ja coś źle robię nadal bo nawet jak zjezdżam w dół 1 punktem to dzwięk nie milknie a w zebrze cm milknie prawie na maxa.
Może spróbujesz w wolnej chwili-oczywiście jeżeli zechcesz?

Apropos zebralette vs zebra -jeżeli się uda i ten problem pomożesz mi rozwiazać to zebralette wygrywa z zebra cm w 1 waznym punkcie-11 mode oscylatora, cm ma tylko 8 i to przy rozstrojeniu słychac wyraźnie. 2gi punkt-to fx'y oscylatora-sporo tego i tu mozliwosci dalszego rozwoju dźwięku idą jeszcze dalej niezależnie od rodzaju fali. 3 to możliwość rysowania fali-chyba w cm nie można jeżeli dobrze myślę. To taka moja mała ocena w kierunku tej muzy co robię.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3
Zasilane przez Forum Kunena