Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT:

Master w FL studio 2011/11/07 00:25 #14244

  • factoryofsound
  • factoryofsound Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Ekspert
  • Ekspert
  • Posty: 93
  • Otrzymane podziękowania: 0
Jakie vst zastosować (Fruity Limiter, Fruity Compressor, Multiband compresor, Maximus ?) i optymalnie ustawić żeby nie było przesterów i poprawić jakoś brzmienia utworu ?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Master w FL studio 2011/11/07 01:39 #14245

  • N.E.X.
  • N.E.X. Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Posty: 2600
  • Otrzymane podziękowania: 330
Dźwięk jest rzeczą na tyle nieprzewidywalną i za każdym razem inną, że narzędzia i ustawienia dobiera się zależnie od wielu czynników. Wszystkie te czynniki składają się na dobrą produkcję muzyczną, wszystko robisz do tego co słyszysz, nigdy drugi raz tak samo. Gdyby było jedno uniwersalne ustawienie robiące dobry master na każdym materiale to by nie było czegoś takiego jak mastering i wtedy można by było zadawać takie pytania.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Master w FL studio 2011/11/07 08:24 #14246

  • psysutra
  • psysutra Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Od Transu piękniejsza jest tylko cisza...
  • Posty: 1562
  • Otrzymane podziękowania: 44
Ja mogę powiedzieć od siebie tyle- po imporcie ścieżek do Abletona Live numery ZUPEŁNIE INACZEJ brzmią...
Goa rządzi, Goa prowadzi, Goa nigdy Cię nie zdradzi!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Master w FL studio 2011/11/07 13:07 #14249

  • N.E.X.
  • N.E.X. Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Posty: 2600
  • Otrzymane podziękowania: 330
Było to wyjasniane już - interpolacja. FL Studio domyślnie ma ustawioną dosyć niską interpolację na odtwarzanie projektu przez co "brzmi słabiej". Dla porównania mój Ableton Live Lite ma 2x więcej, Reaper tak samo. Zmieniłem co trzeba, teraz wszystkie mają dosyć przyzwoitą. Na eksport oczywiście najlepiej jak najwięcej, ale tutaj znowu - FL Studio domyślnie ma 64, a przy zmianie na więcej straszy jak to HELL SLOW będzie. Reaper ma 192x, a przy ostatecznym renderingu ustawiam teraz na 500 coś i brzmi MEGA GŁADKO, tyczy się to szczególnie orkiestry :).

Dochodzi do tego ewentualnie inne przetwarzanie zmian głośności przez co na każdym narzędziu może się inaczej miksowac, w Reaperze dla porównania można wybrac jeden z czterech trybów (w tym panoramy).

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez N.E.X..

Odp: Master w FL studio 2011/11/07 16:10 #14257

  • psysutra
  • psysutra Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Od Transu piękniejsza jest tylko cisza...
  • Posty: 1562
  • Otrzymane podziękowania: 44
Jak możesz to podaj optymalna interpolację bym sobie to dziubnął bez pieprzenia się z testami bo na to czasu nie mam niestety.
Goa rządzi, Goa prowadzi, Goa nigdy Cię nie zdradzi!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Master w FL studio 2011/11/07 18:58 #14265

  • N.E.X.
  • N.E.X. Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Posty: 2600
  • Otrzymane podziękowania: 330
Na tym filmiku było to wyjaśnione ładnie:



Domyślnie ustawiona jest na linear w przypadku odtwarzania na żywo więc... Bardzo niska, skandalicznie niska. Rozchodzi się o to co pokazane jest na końcu filmiku pomijając tam inne zawiłostki. Liniowa interpolacja jak widać potem nie daje żadnego efektu, łączy kropki w danej rozdzielczości bitowej liniowo, na "ostro". Interpolacja wyższa zaokrągla te linie tworząc "prawdziwą" falę, rekonstruuje ją jak efekt AntyAliasing w grafice, im wyższy tym lepszy ale zajmuje więcej procesów.

Prawdopodobnie stąd wzięły się opinie, że FL Studio brzmi gorzej od innych DAW, wiele osób tak twierdziło bo jest to faktycznie odczuwalne przy domyślnych ustawieniach, jednak nikt nie wiedział dlaczego. O to dlaczego ;). Brzmi tak samo tylko z tym jest co nieco zawiłe. Tak samo problemy z innym brzmieniem po eksporcie - na żywo jest liniowa a po eksporcie 64 dlatego brzmi inaczej niż projekt grany na żywo, fale się zaokrąglają i są bardziej płynne, mogą mieć mniej harmonicznych bo nie są ostre, są bardziej prawdziwe.

W syntezatorach też to ma znaczenie, np. w Sytrusie - można zmienić interpolacje co zupełnie zmienia brzmienie! Z3ta+ ma dalej niestety oversampling x2, nowsza wersja podobno trochę więcej ale to słychać, że na dzisiejsze czasy za mało. Sylenth1 ma podobno dużo dużo dlatego brzmi tak gładko, nie analogowo bo to niemożliwe (takie chwyty marketingowe) ale na pewno nie bije cyfrą na kilometr :).

W innych DAW interpolacja jest domyślnie ustawiona na wyższą, w przypadku REAPERa jest to 64 (tyle ile w FL Studio na eksporcie).

Nie wiem do końca jakie to ma znaczenie w zapisanym pliku, ponieważ w takowym pliku interpolacja chyba zawsze jest liniowa, ponieważ taki już jest świat cyfrowy jednak na pewno poprawia to w jakimś stopniu brzmienie, szczególnie ostre brzmienie cyfrowych syntezatorów.

Stąd też wzięło się przekonanie o wyższości Foobara2000 od Winampa - w nim domyślnie była ustawiona interpolacja i wymuszone próbkowanie 32 bitowe, które poprawiało brzmienie poprzez takowe zaokrąglanie :). Audiofile miali w pewnym sensie racje, jednak nie są to jakieś magiczne rzeczy a zwykła opcja dostępna w każdym DAWie. Warto mieć jej świadomość szczególnie przy eksporcie.

PS Ja używam teraz 64 punktowej interpolacji, określana jest przed DAW jako "Good" i tak też brzmi, czuć różnicę w odtwarzanych samplach, nie jakoś ekstra, ale będziecie wiedzieć o co chodzi bo na co dzień nie takie szczegóły wyłapujecie we własnych projektach :). Nie zauważyłem drastycznej zmiany obciążenia procesora a pracuje teraz właściwie tylko na mobilnym Core i3.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez N.E.X..

Odp: Master w FL studio 2011/11/07 19:39 #14268

  • kaziorkaski
  • kaziorkaski Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Posty: 618
  • Otrzymane podziękowania: 35
I zamieszczę tylko screen demonstrujący o czym NEX pisał ;)


Potrzeba mądrości by pojąć mądrość: na nic muzyka, gdy publiczność głucha.

www.muzyka-pomojemu.blogspot.com
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez kaziorkaski.

Odp: Master w FL studio 2011/11/07 19:48 #14270

  • N.E.X.
  • N.E.X. Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forumowicz
  • Platynowy forumowicz
  • Posty: 2600
  • Otrzymane podziękowania: 330
Dzięki wielkie, ja zawsze dużo gadam, a screena nie chce mi się zrobić :P. Dokładnie o to chodziło. Z Sytrusa wiele nie korzystam bo to na razie nie mój typ syntezatora, raczej na Zebre stawiam teraz, pływające bogate dźwięki w tle, Zebralette się uczę od podstaw, jednak przy zabawie z FM właśnie Sytrus pokazuje jak ważne jest ustawienie w nim jakości - może być gładki metal aż po ostre przesterowane charczenie :).

Swoją drogą pojechaliśmy mocno po offtopie, od pasjonatów dla pasjonatów ale może przydałoby się wydzielić ten temat jakoś osobno, bo zagadnienie jest ostro pomijane, sam nigdy nie zwracałem uwagi na tak ważną opcję a tu proszę, od niej zależy jakość projektu :).

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez N.E.X..
  • Strona:
  • 1
  • 2
Zasilane przez Forum Kunena